czwartek, 22 maja 2025 09:44, aktualizacja 7 godzin temu

Przegląd różnych specjalizacji lekarskich

Autor Artykuł sponsorowany
Przegląd różnych specjalizacji lekarskich

Na każdym etapie życia dziecka przychodzi taki moment, że rodzice muszą udać się wraz z pociechą do przychodni POZ lub poradni specjalistycznej. Wizyty u lekarzy mogą mieć związek z profilaktyką zdrowotną, wadami wrodzonymi, urazami lub chorobami. Oto lista lekarzy, z którymi rodzice i dzieci mają do czynienia najczęściej.

Pediatra - szczepienia, bilans zdrowia i w razie choroby

Na szczycie listy umieszczamy pediatrę, czyli specjalistę od rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka,  a także typowych chorób wieku dziecięcego. W pierwszych dwóch latach życia dziecka wizyty u pediatry nie należą do rzadkości, ponieważ rodzice przyprowadzają pociechy na obowiązkowe szczepienia ochronne, zalecany bilans zdrowia oraz w razie choroby dziecka lub niepokojących objawów. Pierwszy bilans zdrowia (tzw. bilans zero) polega na sprawdzeniu budowy i zachowania dziecka oraz wykonaniu badań przesiewowych pod kątem chorób genetycznych, dysplazji stawów biodrowych i zaburzeń słuchu. Kolejne badania profilaktyczne warto wykonać w pierwszym miesiącu życia dziecka.

Ultrasonografista - USG bioderek i nie tylko

Badanie USG dziecka może wykonać lekarz pediatra lub radiolog / ultrasonografista. U nowo narodzonych maluchów wykonuje się m.in. USG bioderek, które pozwala wykryć ewentualne wady stawów biodrowych. Na takie badanie najlepiej zgłosić się w 6 tygodniu życia dziecka (maksymalnie do 12 tygodnia życia). Ponadto u noworodków wykonuje się inne badania obrazowe, w tym:

  • USG przezciemiączkowe (główki dziecka) - w pierwszym tygodniu życia lub w razie objawów uszkodzenia mózgu;
  • Echo serca - w pierwszych dniach życia lub w razie podejrzenia wad serca;
  • USG jamy brzusznej - w pierwszym miesiącu życia lub w razie zaburzeń układu pokarmowego;
  • USG nerek - w pierwszych tygodniach życia lub w razie problemów z funkcjonowaniem układu moczowego.

Alergolog - diagnostyka alergii (testy skórne, testy z krwi)

Alergolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób alergicznych. Dziecko może być uczulone m.in. na składniki pokarmowe, pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego, jad owadów czy składniki leków. Objawy reakcji alergicznej i ich nasilenie różnią się w zależności od rodzaju i stężenia alergenu, sposobu kontaktu z alergenem oraz intensywności odpowiedzi immunologicznej organizmu. Podczas wizyty alergolog przeprowadza wywiad z rodzicami i może zlecić badania w celu ustalenia alergenu. U dzieci powyżej 4 roku życia najczęściej wykonuje się testy skórne punktowe, z kolei u młodszych pacjentów zaleca się badanie krwi.

Chirurg dziecięcy - leczenie operacyjne wad wrodzonych i rozwojowych

Niektóre problemy zdrowotne dzieci wymagają leczenia operacyjnego i w tym przypadku rodzice mogą zostać skierowani do chirurga dziecięcego. Jest to odrębna specjalizacja, która skupia się na rozpoznawaniu i leczeniu chorób chirurgicznych u noworodków, dzieci i młodzieży. Chirurg dziecięcy zajmuje się m.in. wadami wrodzonymi i rozwojowymi, a także urazami mechanicznymi i termicznymi.

Interwencji chirurgicznej wymagają m.in.:

  • przepuklina pępkowa i pachwinowa,
  • wnętrostwo,
  • stulejka,
  • wodniak jądra,
  • jądro wędrujące,
  • niepokojące zmiany skórne,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • oparzenia i odmrożenia.

Laryngolog - badanie słuchu, badanie trzeciego migdałka

Otorynolaryngolog (w skrócie laryngolog) to specjalista od chorób uszu, gardła, krtani, jamy ustnej i nosa. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się pacjentami w każdym wieku. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce mamy również odrębną specjalizację - otorynolaryngologię dziecięcą. Do laryngologa warto udać się w przypadku nawracających infekcji uszu, górnych dróg oddechowych i zatok przynosowych. W celu zdiagnozowania przyczyny lekarz może wykonać m.in. badanie endoskopowe trzeciego migdałka. W razie podejrzenia ubytku słuchu u dziecka lekarz może przeprowadzić obiektywne badanie audiometryczne np. audiometrią impedancyjną.

Zdrowie - najnowsze informacje

Rozrywka