Wprowadzenie systemu płatności elektronicznej e-TOLL to prawdziwa rewolucja dla kierowców zawodowych i firm zajmujących się transportem. Stosowane dotychczas urządzenia viaBOX należy zastąpić sprzętem wysyłającym dane geolokalizacyjne pojazdu (GPS). Możliwości jest kilka, a jedna z nich to tzw. urządzenie OBU e-TOLL. Sprawdź, co to takiego, jak działa i gdzie je zamówić.
Czym jest urządzenie OBU e-TOLL?
Nowy, elektroniczny system poboru opłat drogowych bazuje na danych geolokalizacyjnych. Dzięki specjalnym systemom możliwe jest monitorowanie trasy, jaką porusza się pojazd i naliczanie na tej podstawie należnych opłat, ściąganych bezpośrednio z konta użytkownika. Aby system działał prawidłowo, w pojeździe musi znajdować się nadajnik GPS. Kierowcy po przejściu na system e-TOLL muszą więc korzystać z jednego z trzech rozwiązań:
- urządzenia OBU (ang. On-Board Unit),
- urządzenia ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny),
- aplikacji mobilnej dla systemu Android lub iOS.
Urządzenie OBU e-TOLL to tzw. jednostka pokładowa, dzięki której jest możliwe elektroniczne naliczanie należnej opłaty za przejazd drogami płatnymi. Przesyła ono dane geolokalizacyjne do systemu, korzystając z transmisji danych. Jest to urządzenie do samodzielnej instalacji, przenośne, zasilane zazwyczaj z gniazda zapalniczki lub złącza OBD. Oznacza to, że jednostkę pokładową można wykorzystywać nawet w kilku pojazdach, podłączając ją zgodnie z potrzebami. To rozwiązanie polecane przede wszystkim tym firmom, które nie realizują regularnych tras przez płatne odcinki dróg.

Urządzenie OBU e-TOLL jest przenośne i można je samodzielnie zainstalować w dowolnym samochodzie. Wysyła do systemu dane o lokalizacji pojazdu (GPS).
Jak działa OBU e-TOLL?
Jak już wspomniano, urządzenie OBU e-TOLL wykorzystuje transmisję danych, aby przekazywać informacje o lokalizacji pojazdu do systemu. Aby jego użytkowanie było możliwe, należy uprzednio zarejestrować się w systemie e-TOLL i przypisać urządzenie do pojazdu (lub pojazdów).
Rejestrowane dane lokalizacyjne można również wykorzystać na potrzeby systemu SENT-GEO (systemu rejestracji i monitorowania przewozu towarów wrażliwych). Co więcej, urządzenie daje użytkownikowi możliwość stałego kontrolowania położenia pojazdu (np. poprzez aplikację mobilną lub aplikację www). Dla firm przewozowych jest to więc dodatkowe narzędzie wspierające bezpieczny i efektywny transport.
Jak przesyłać dane geolokalizacyjne pojazdu do systemu e-TOLL? OBU działa automatycznie. Wystarczy jedynie się upewnić, że użytkownik ma aktywne konto, a urządzenie jest prawidłowo podłączone. Informuje o tym umieszczona na nim dioda kontrolna. Poza tym sprzęt nie wymaga obsługi ani nie absorbuje uwagi kierowcy. Dzięki temu pozwala bezpiecznie i bez zakłóceń realizować przejazdy. Dane są rejestrowane na koncie e-TOLL użytkownika, a należna opłata również jest naliczana automatycznie, zgodnie z obowiązującą taryfą. Należności są ściągane automatycznie z konta przedpłaconego. Istnieje również możliwość skorzystania z odroczonej płatności po ustanowieniu odpowiedniego zabezpieczenia.
Gdzie zamówić urządzenie OBU e-TOLL?
Co bardzo ważne, we współpracy z systemem e-TOLL (https://e-tollgps.pl/oferta/) może działać tylko urządzenie OBU dostępne w sieci dystrybucji Ministerstwa Finansów lub dopuszczonego operatora OBU. Możliwe jest korzystanie wyłącznie ze sprzętu, który pozytywnie przeszedł testy i został zatwierdzony do użytku w ramach nowego systemu poboru opłat. Z listą dopuszczonych operatorów można się zapoznać na stronach rządowych (https://etoll.gov.pl).
Proces zamówienia urządzenia OBU e-TOLL zwykle jest bardzo prosty. Wystarczy wypełnić formularz online i odebrać sprzęt w wybranym miejscu. Zwykle istnieje również możliwość jego dostarczenia na wskazany adres. Montażu dokonuje się zgodnie z dołączoną instrukcją.