czwartek, 23 stycznia 2020 10:57

Jak kupujemy wina?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak kupujemy wina?

Ładna etykieta, kraj pochodzenia czy smak? Na co zwracamy uwagę odwiedzając sklep z winami szukając trunku na wieczór? Oto lista powodów dla których decydujemy się na jakieś konkretne wino.

Ładna etykieta, kraj pochodzenia czy smak? Na co zwracamy uwagę odwiedzając sklep z winami szukając trunku na wieczór? Oto lista powodów dla których decydujemy się na jakieś konkretne wino.

Etykieta

Bardzo duża część Polaków decyduje się na zakup danej butelki ze względu na to, że ma ładną etykietę. Nie jest w tym nic złego, ponieważ można trafić na naprawdę ciekawe i dobre wino. Warto jednak uważać ponieważ można trafić na równie…niedobre. Ładna etykieta nie musi wcale oznaczać dobrego wina.

Cena

Przez to, że można kupić wina za zarówno 30 zł, jak i 300 zł warto kierować się tą wytyczną. Jednak nie warto decydować się na dane wino tylko ze względu na cenę. W marketach można znaleźć dobre wina już za 30 – 40 zł, natomiast w specjalistycznych sklepach z winami ceny zaczynać będą się od 50 zł.

Smak

Każdy smakosz wina ma swój ulubiony smak: wytrawne, półwytrawne, półsłodkie, słodkie. To właśnie smak często powoduje zakup danego trunku.

Kraj pochodzenia

W przypadku kraju pochodzenia istotna jest również dodatkowa wiedza o winach. Ponieważ jeżeli sklep z winami oferuje wino z RPA, które zamknięte jest za pomocą korka, oznacza to, że może wystąpić choroba korkowa wina. Dlatego lepsze byłoby to, zamykane na metalową zakrętkę. Dodatkowo warto sprawdzać kraj zabutelkowania. Jeżeli wino produkowane było w RPA, a butelkowane na przykład w Niemczech, oznacza to, że podróż z RPA do naszych zachodnich sąsiadów odbyło prawdopodobnie w plastikowych beczkach. To znacząco odbije się na późniejszym smaku wina.

Kolor

Wina białe, czerwone czy różowe? Niektórzy z nas mają ulubione, dla innych to obojętne. Zarówno czerwone wina, jak i białe powstają z czerwonych winogron. Jedynie w przypadku tych drugich nie dodaje się skórki. Wina różowe są nieco delikatniejsze i przez to jest tak lubiane przez kobiety. W przypadku koloru należy sprawdzić do czego będziemy potrzebować dane wino. Do ryb i owoców morza poleca się białe wino, do czerwonego mięsa czerwone, natomiast różowe można pić do deserów lub jako sposób na ochłodzenie w upalne dni.

Wina musujące

Ten rodzaj pity jest najczęściej w sylwestra. Mało kto wie, że to co nazywamy szampanem na półkach sklepowych jest po prostu winem musującym. Za prawdziwy szampan należy zapłacić grubo ponad 100 zł, a czasem i więcej. Wina musujące pijemy również na weselach czy urodzinach.

Jeżeli jesteśmy nowi w temacie win i chcemy spróbować naprawdę dobry wyrobów – warto udać się na degustacje. Zarówno winnice, jak i winiarnie oferują wieczory degustacyjne, podczas których można spróbować najlepszych win z całego świata. Warto też po pierwszy zakup udać się do specjalnego sklepu z winami. Obsługa, która tam pracuje z pewnością doradzi odpowiedni rodzaj, smak i pochodzenie.

Styl Życia - najnowsze informacje