wtorek, 7 maja 2024 16:00

Nowy prezydent Krakowa zaprzysiężony! "Kraków potrzebuje zmiany bez kłótni"

Autor Katarzyna Domagała
Nowy prezydent Krakowa zaprzysiężony! "Kraków potrzebuje zmiany bez kłótni"

Dzisiaj odbyła się pierwsza sesja nowej Rady Miasta Krakowa i zaprzysiężenie nowego prezydenta Aleksandra Miszalskiego, który obejmuje to stanowisku po rządzącym ponad 20 ostatnich lat Jacku Majchrowskim. "Czeka nas wspólne bardzo ważne zadanie. Kraków potrzebuje zmian, które nie powinny być rewolucyjne i nagłe" - mówił Aleksander Miszalski podczas swojego przemówienia, tuż po ślubowaniu.

7 maja 2024 odbyło się zaprzysiężenie nowej Rady Miasta Krakowa, pierwsza sesja, jak również uroczyste ślubowanie nowego prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego. Wydarzenie to odbyło się w Urzędzie Miasta Krakowa. Podczas uroczystości radni i radne złożyli uroczyste ślubowanie oraz odebrali pisemne poświadczenia ich przyszłej działalności.

Ślubowanie nowego prezydenta Krakowa i pożegnanie byłego

Jacek Majchrowski oficjalnie zdjął łańcuch prezydencki, który został przekazany Aleksandrowi Miszalskiemu. Prezydent elekt złożył uroczyste ślubowanie i tym samym objął urząd Prezydenta Miasta Krakowa.

Były już prezydent Jacek Majchrowski wygłosił przemówienie, w którym m.in. podsumował prawie 22 lata swoich rządów w Krakowie.

21 i pół roku to długo. Uważam, że udało się bardzo wiele zrobić. Zostawiam miasto w bardzo dobrym stanie. To miasto, w którym chce się żyć - mówił Jacek Majchrowski.

Jacek Majchrowski życzył swojemu następcy wiele sukcesów i realizacji zamierzonych celów.

Jacek Majchrowski i Aleksander Miszalski / Fot.: Mateusz Łysik

Z kolei Aleksander Miszalski podczas swojego przemówienia mówił:

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za ten wybór. To dla mnie wielki zaszczyt - powiedział na początku.
Czeka nas wspólne bardzo ważne zadanie - mówił do nowo wybranych radnych.

Złożył też gratulacje swoim kontrkandydatom i podziękował za wspólne dyskusje.

Ponadto, docenił pracę byłego prezydenta Jacka Majchrowskiego na rzecz Krakowa przez ostatnie ponad 20 lat rządów.

Mam jednak świadomość tego, że Kraków potrzebuje zmian, które nie powinny być rewolucyjne i nagłe. Kraków potrzebuje zmiany ewolucyjnej. Zmiany, której podstawą będzie dialog, bez kłótni, bez sporów - dodał Aleksander Miszalski.  
Aleksander Miszalski podczas swojego przemówienia / Fot.: Mateusz Łysik

Nowy prezydent zapewnił również, że będzie słuchać głosów mieszkańców, którzy na niego nie głosowali. W skrócie przedstawił również najważniejsze cele swojej kadencji.

Po pierwsze to kwestia demografii. Musimy robić wszystko, by mieszkańców w Krakowie zatrzymać, do tego przyczyni się ustawa metropolitarna. Potrzebujemy również studentów, pogłębić współpracę z uczelniami. Bez młodych ludzi gospodarka będzie upadać. Musimy dbać również o turystykę czy innowacje - mówił.
Powinna być również cały czas rozwijana polityka senioralna. Nie mogę nie wspomnieć również o kulturze, bo Kraków jest stolicą kultury. Potrzebujemy jednak otwarcia na sztukę młodą, oddolną - dodał.

Wspomniał również o kwestii edukacji w Małopolsce, szczególnie o wyzwaniach finansowych czy dostępności w przedszkolach czy żłobkach. Podkreślił również, że bardzo ważna jest dla niego także kwestia sportu.

Nowo zaprzysiężony prezydent zachęcał również, aby postrzegać Kraków jako miasto ambitne. Zapowiedział także, że będzie chciał tworzyć miasto przyszłości.

Fot.: Mateusz Łysik
Nowy prezydent Krakowa Aleksander Miszalski / Fot.: Mateusz Łysik
Fot.: Mateusz Łysik
Zapraszamy na transmisje sesji Rady Miasta, na której ślubowanie złożą: nowy Prezydenta Krakowa Aleksander Miszalski a także radni.

Zapraszamy na transmisje sesji Rady Miasta, na której ślubowanie złożą: nowy Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, a także radni.

Opublikowany przez Kraków PL Wtorek, 7 maja 2024

Fot.: Mateusz Łysik

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka