czwartek, 22 września 2022 15:07, aktualizacja 2 lata temu

Jak prawidłowo spawać migomatem?

Autor (red)
Jak prawidłowo spawać migomatem?

Jednymi z najbardziej popularnych urządzeń spawalniczych są obecnie spawarki mig mag, nazywane również migomatami. Takie maszyny umożliwiają bowiem niezwykle sprawne łączenie metali i szybką pracę. Do tego pozwalają uzyskać trwałą spoinę, radzą sobie z szerokim spektrum materiałów. Wszystko to jednak pod warunkiem, że pracujemy z migomatem w odpowiedni sposób. To bowiem charakterystyczne urządzenia, ich obsługa różni się nieco na przykład od najprostszych spawarek operujących w trybie MMA. Jak więc prawidłowo i bezpiecznie spawać migomatem?

Jakie akcesoria są potrzebne do spawania migomatem?

Do spawania metodami MIG i MAG będzie oczywiście potrzebny migomat. Często tymi trybami operują bardziej uniwersalne spawarki, na przykład typu 2w1 lub 3w1 - w tym ostatnim przypadku oprócz metody MMA można też skorzystać z precyzyjnej pracy w trybie TIG.

Do spawania migomatem konieczny jest drut spawalniczy. Warto mieć w zanadrzu kilka jego rodzajów. Jego grubość zależy od grubości spawanego materiału, a także pozycji spawania. Do spawania migomatem konieczny jest także dedykowany urządzeniu uchwyt spawalniczy, który mocno różni się od wyposażenia spawarek MMA.

Do spawania MIG/MAG potrzebny jest również gaz osłonowy w butli. Tutaj rodzaj gazu różni się w zależności od metody. Spawarki mig mag potrzebują osłony z gazu obojętnego, czyli helu lub argonu, a w trybie MAG - gazu aktywnego, najlepiej mieszanki na bazie dwutlenku węgla.

Spawanie migomatem - od czego zacząć pracę?

Przed rozpoczęciem pracy migomatem trzeba odpowiednio przygotować spawarkę. Pierwszy rzut oka najlepiej skierować na ilość drutu spawalniczego, by nie zabrakło go w czasie pracy. W przypadku dłuższego spawania lepiej od razu zamontować w urządzeniu nową szpulę.

Ważne będzie także odpowiednie zabezpieczenie własnego ciała. Przede wszystkim twarzy. Nieodzowna będzie przyłbica spawalnicza. Jeżeli trzymamy uchwyt spawalniczy dwoma rękami, konieczna będzie przyłbica zakładana na głowę, która będzie się na niej pewnie trzymać.

Odpowiednio przygotowany powinien być także sam materiał, który będziemy spawać. Najważniejsze jest usunięcie resztek farby oraz ewentualnej rdzy. Bez tego trudniej będzie zajarzyć łuk, nie otrzymamy też idealnej spoiny.

Na jakie parametry spawania migomatem trzeba zwrócić uwagę?

Jakość i bezpieczeństwo w trakcie spawania w dużej mierze zależą również od tego, w jaki sposób ustawimy najważniejsze parametry pracy migomatu.

Jedną z ważniejszych wartości jest natężenie prądu spawania. To ten parametr w dużej mierze decyduje o głębokości wtopienia. Jeśli będzie ustawiony zbyt nisko, na powierzchni materiału pojawią się charakterystyczne przetopy. Zbyt wysokie natężenie sprawi natomiast, że w metalu pojawi się większe wgłębienie.

Trzeba też zwrócić uwagę na napięcie łuku spawalniczego. Z nim wiąże się długość łuku i, przy zbyt wysokim napięciu, przywieranie drutu spawalniczego do materiału. Niejako dopełnieniem tego parametru jest szybkość podawania drutu. Ważne jest też natężenie przepływu gazu osłonowego, zbyt duże może skutecznie utrudnić spawanie.

Na koniec liczą się także umiejętności spawacza. Choć wykonywanie podstawowych prac migomatem nie jest przesadnie skomplikowane, wymaga nieco wprawy. To dzięki niej będziemy przesuwać łuk spawalniczy z odpowiednią prędkością.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka