wtorek, 31 sierpnia 2021 10:53

Jak przetrwać wakacje i urlop będąc uzależnionym od alkoholu

Autor Artykuł sponsorowany
Jak przetrwać wakacje i urlop będąc uzależnionym od alkoholu

Esperal jako środek pomagający utrzymać trzeźwość i silną wolę. Pokonywanie pokus podczas wakacji i urlopu. Wzmacnianie motywacji Disulfiramem

Wakacje – czas beztroski, odpoczynku, relaksu, spotkań towarzyskich i imprez do białego rana. To czas, który w normalnych warunkach służy odpoczynkowi i ładowaniu baterii na kolejne miesiące pracy lub nauki, jednak dla niektórych osób może być momentem próby dla powodzenia wychodzenia ze swoich nałogów. Wiadomo, że wysokie temperatury i duża ilość słońca sprzyja zmniejszeniu kontroli nad sobą, co jest efektem bardziej hedonistycznego stylu życia. Jednak chwilowe odstępstwo od typowego zachowania u osób niebędących alkoholikami jest jak najbardziej niegroźne, tak u osób, które wcześniej wykazywały ryzykowne zachowania lub nawet objawy alkoholizmu, może przerodzić się w pogłębienie problemów, skutkujących rozwojem choroby alkoholowej. Warto wiedzieć, w jaki sposób bronić się przed rezultatem zbyt beztroskiego życia, szczególnie w sytuacji kiedy człowiek zdaje sobie sprawę ze swojego uzależnienia.

Pierwszy krok ku lepszemu – odtruwanie i wszywka alkoholowa

Mając świadomość swoich słabości człowiek osiąga już połowę sukcesu terapeutycznego. Jest to moment, w którym zaczyna dostrzegać i nazywać nieprawidłowości w swoim zachowaniu i życiu. Wiedząc o rozwoju jego uzależnienia, przyznając się przed samym sobą i innymi o zaistniałym problemie, ma możliwość naprawy sytuacji poprzez różne metody leczniczo-terapeutyczne. Oczywiście podstawą zmian w psychice będą działania psychologów i terapeutów, jednak ich metody warto wzmocnić oddziaływaniem na ludzkie ciało w aspekcie uzależnienia fizycznego, np. poprzez przygotowania ciała do dalszej walki i uzupełnieniu niedoborów dzięki odtruwaniu alkoholowemu. Kiedy ciało człowieka ma usunięte wszelkie toksyny i resztki alkoholowe warto rozważyć zastosowanie wszywki alkoholowej Esperal.

Wszywka alkoholowa Esperal – co to jest i jakie są podstawy jej działania?

Leczenie Esperalem zalicza się do farmakologicznych metod awersyjnych. Wszywka ma formę jałowej tabletki, którą umieszcza się pod skóra Pacjenta poprzez mało inwazyjne i całkowicie bezbolesne działanie chirurgiczne. Jest to lek wydawany jedynie na receptę, a o jego zastosowaniu decyduje lekarz rozpoznając u danej osoby alkoholizm. Nie można nikogo przymusowo skierować na leczenie Esperalem, jest to metoda przeznaczona jedynie dla osób, które świadomie decydują się na tę formę działań.

Mimo, iż tabletka wydawana jest na receptę, należy podkreślić, iż nie jest to cudowny lek na alkoholizm. Ani sam Esperal, ani jego substancja aktywna (Disulfiram) nie mają u podstaw swojego działania niwelowanie głodu alkoholowego. Ich działanie skupione jest wokół dwóch aspektów:

  • Awersyjnym – związanym z negatywnymi skojarzeniami z alkoholem na skutek reakcji disulfiramowej,
  • Wywołującym swojego rodzaju alergię, nadwrażliwość na alkohol poprzez zablokowanie procesu trawienia alkoholu, czego efektem jest właśnie reakcja disulfiramowa.

Jak powstaje i jak działa reakcja disulfiramowa?

Uwalniający się Disulfiram do krwioobiegu Pacjenta blokuje enzymy wątroby odpowiadające za trawienie alkoholu. W ten sposób, jeżeli dana osoba posiada zaszytą wszywkę, a mimo to pije alkohol, naraża się na silne zatrucie alkoholowe spowodowane kumulowaniem się aldehydu octowego – toksyny będącej efektem rozkładu alkoholu. W normalnych warunkach aldehyd jest przemieniany w kwas octowy, znacznie mniej groźny i wydalany z organizmu. W przypadku działania wszywki, organizm nie jest w stanie poradzić sobie z zaistniałą sytuacją, czego efektem jest wspomniane zatrucie. Jest ono nieco zbliżone do popularnego kaca, jednak bardziej groźne – trwa nawet kilkanaście godzin, a objawy są wzmożone i silnie natężone. Człowiek odczuwa ból głowy, mięśni i brzucha, wymiotuje, ma nudności i biegunkę, nadmiernie się poci, jego skóra staje się czerwona pod wpływem rozszerzanych naczyń krwionośnych, odczuwa pragnienie i suchość w ustach, męczą go wszelkie bodźce dźwiękowe i świetlne, jego ciśnienie gwałtownie skacze, a praca serca przyspiesza prowadząc do tachykardii. O ile Pacjent zachowuje trzeźwość, wszywka jest neutralna dla organizmu, nie wpływa na przyjmowane leki (o ile nie mają w składzie alkoholu, jak popularne syropy na kaszel i niektóre antybiotyki), człowiek nie czuje jej podczas ruchu, ani pod palcami dotykając się w miejscu zabiegu. Należy także uważać na wszelkie, inne produkty z alkoholem, które również skutkują reakcją disulfiramową, np. ocet, nadziewane czekoladki, nasączone ciasta, niektóre kosmetyki i preparaty higieniczne, a także chemikalia.

Implantacja wszywki alkoholowej – opis zabiegu

Zabieg zaszycia alkoholowego dedykowany jest wszystkim osobom, które chcą uporać się ze swoją skłonnością do sięgania po alkohol. Warto dodać, że znawcy tematu uzależnień podkreślają prowadzenie leczenia kompleksowo, łącząc ze sobą wszelkie możliwe metody antyalkoholowe. Stosując wszywkę warto zacząć od odtruwania alkoholowego, a następnie skorzystać z pomocy terapeutów i psychologów prowadzących terapię. Nieocenione wsparcie i pomoc można uzyskać również na spotkaniach grup wsparcia, takich jak Anonimowi Alkoholicy.

Wiele osób zastanawia się, czy warto skorzystać z leczenia Esperalem. Środowisko medyczne w tym temacie jest podzielone. Jedni podkreślają istotę, przydatność i skuteczność wszywek, inni z kolei wskazują na jej słabe strony. W opozycji do nich stoją Pacjenci, którzy niejednokrotnie właśnie dzięki wszywce odzyskali wiarę w swoje możliwości, utrzymując abstynencję. Liczne historie można odnaleźć na forach internetowych, a także m.in. na meetingach AA. Nie ma się także czego bać – zabieg jest krótki, trwa około pół godziny, mało inwazyjny – po zabiegu Pacjent ma jedynie niewielkich rozmiarów, ledwo widoczną bliznę. Oprócz tego w celu zapewnienia komfortu zabiegu, Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, przez co zabieg nie boli, a także jest on całkowicie bezpieczny, ponieważ odbywa się pod stałą opieką i kontrolą lekarza.

Na początku lekarz przeprowadza wywiad medyczny – stwierdza obecność przeciwwskazań, do których należy stan nietrzeźwości, niepełnoletność, ciąża, karmienie piersią, choroby przewlekłe: zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie wielonerwowe, choroby sercowo-naczyniowo-krążeniowe. Następnie podpisywane są dokumenty, w tym zgoda na zabieg i znajomość konsekwencji złamania abstynencji w ciągu działania wszywki. Jednorazowe zaszycie wystarcza na od 8 do 12 miesięcy leczenia Disulfiramem. W razie potrzeby, zabieg można powtórzyć po kilku miesiącach po wcześniejszej konsultacji medycznej.

Podczas zabiegu, chirurg na pośladku, ramieniu lub łopatce nacina skórę na około 1-2 cm i głęboko, pod powięzią umieszcza indywidualnie dobraną dawkę leku w oparciu o indywidualne cechy Pacjenta. Rana zaszywana jest szwami, podrażnione miejsce opatrzone opatrunkiem, a także w celach profilaktycznych podawane są antybiotyki. Wszystko odbywa się w sterylnych warunkach. Nasz gabinet szczególnie dba o kwestie bezpieczeństwa i higieny. Stale dezynfekujemy pomieszczenia, a nasi lekarze mają do dyspozycji sterylne, jednorazowe narzędzia, wysokiej klasy sprzęt i oryginalne wyroby medyczne, w tym lek Esperal.

Doskonale wiemy, że komfort i miła atmosfera jest tak samo ważne jak profesjonalizm i bezpieczeństwo działań chirurgicznych. Dbamy o miłą atmosferę, dyskrecję i poszanowanie godności Pacjenta. Nie zadajemy zbędnych pytań, nie oceniamy, nie krytykujemy – wiemy, że niepotrzebne i krępujące. Za to wspieramy, pokazujemy szanse i możliwości, szczerze chcemy pomóc każdemu, kto przekroczy próg naszej placówki.

Potrzebujesz pomocy specjalistów?

Skontaktuj się z nami: esperalkatowice.pl

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka