piątek, 2 października 2020 06:51

Jak wykorzystać pianki akustyczne?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak wykorzystać pianki akustyczne?

W dużych, pustych pomieszczeniach dźwięki rozchodzą się zupełnie inaczej niż w przestrzeniach, w których znajduje się sporo mebli. Charakterystyczne echo rzadko stanowi problem, jednak w niektórych wnętrzach jego obecność jest niepożądana. Jeśli echa nie można zniwelować poprzez wstawienie mebli i zagospodarowanie pokoju innymi elementami, z pomocą przychodzą pianki akustyczne.

  1. Pianki akustyczne - jak działają?
  2. Jak wybrać piankę akustyczną?

Studia nagrań, sale wykładowe, aule i studia radiowe wymagają odpowiedniego przygotowania, by polepszyć jakość dźwięku w ich wnętrzu. Bez dbałości o akustykę, w pomieszczeniach tego typu pojawia się echo, które utrudnia nagrywanie głosu oraz utrudnia słuchaczom zrozumienie wypowiadanych zdań. Akustykę można na szczęście łatwo poprawić za pomocą pianek akustycznych. Sprawdź, na czym polega ich działanie.

Pianki akustyczne - jak działają?

Głównym zadaniem pianek akustycznych jest pochłanianie dźwięku. Za pomocą pianki akustycznej skraca się czas pogłosu, czyli ogranicza się powstawanie echa. W ten sposób akustyka w pomieszczeniu jest znacznie lepsza, co ułatwia pracę z dźwiękiem i przygotowywanie różnego rodzaju nagrań.

Jednocześnie powinno się pamiętać, że pianki akustyczne nie izolują odgłosów pochodzących z zewnątrz. Po ich położeniu na ścianie wciąż słyszy się kroki sąsiadów, słuchaną przez nich muzykę lub szczekanie psa. Pianka nie tłumi również dźwięków pochodzących z sąsiedniego pomieszczenia w tym samym domu, lokalu usługowym lub studiu nagraniowym. Izolację akustyczną uzyskuje się, stosując absorbery, które można łączyć z piankami lub stosować samodzielnie w zależności od potrzeby.

Jak wybrać piankę akustyczną?

Pianki akustyczne można wykorzystać w każdym pomieszczeniu, w którym chce się zmniejszyć pogłos. W tym celu powinno się zastosować pianki o gęstości od 20 do 40 kg na metr sześcienny. Taka gęstość skutecznie zatrzymuje fale akustyczne w zakresie wysokich i średnich częstotliwości. Dzięki temu w pomieszczeniu rzadko powstaje echo. Niestety, bez połączenia pianek akustycznych z absorberami dźwięku może pojawić się efekt dudnienia i znacznego wzmocnienia basów. Czas pogłosu dla niskich częstotliwości pozostanie bowiem niezmieniony, jeżeli na ścianach i suficie znajdą się wyłącznie piramidki z pianki.

Przy wyborze pianki akustycznej można dodatkowo kierować się jej kształtem i kolorem. Pomieszczenia można wyłożyć piankami żółtymi, czarnymi, czerwonymi oraz połączeniem wielobarwnych kształtów. Dzięki temu stworzy się ciekawą aranżację wnętrza i jednocześnie zadba się o akustykę.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka