środa, 1 grudnia 2021 09:14

Jak zacząć jeździć na Skiturach?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak zacząć jeździć na Skiturach?

Uwielbiasz górskie wędrówki niezależnie od pory roku, każda wyprawa to dla Ciebie odprężenie i relaks? Jednocześnie jesteś zapalonym narciarzem, ale nie lubisz szusować w dzikim tłumie? Jeśli na powyższe pytania opowiedziałeś twierdząco, to skituring jest sportem dla Ciebie. Narty skiturowe łączą bowiem ze sobą pasję do wędrówek górskich, narciarstwa biegowego i klasycznego narciarstwa alpejskiego. Na szczęście coraz więcej ludzi może skorzystać z tej wspaniałej aktywności.

Co to jest skituring?

Jak już nadmieniliśmy to połączenie turystyki górskiej i szeroko pojętego narciarstwa. Do uprawiania tego sportu potrzebujemy specjalnych nart, wiązań i butów, dzięki którym będziemy mogli pokonywać trasy zarówno pod górę jak i w dół. Skitury różnią się od klasycznego narciarstwa tym, że do zdobycia szczytu nie potrzebujemy wyciągu, czy kolejki linowej, lecz wchodzimy nań o własnych siłach. Natomiast podstawową różnicą między nartami biegowymi, a turami jest to, że na turach można zjeżdżać poza torem czy wyznaczoną trasą.

Sprzęt skiturowy

  • Narty skiturowe wyposażone są w specjalne foki - przyklejany specjalistyczny materiał, który umożliwia wejście pod górę, bez ześlizgiwania się. Gdy chcemy zjeżdżać, foki odkleja się, a narty działają jak klasyczne zjazdówki.
  • Buty skiturowe, mają możliwość odblokowania stawu skokowego na czas podchodzenia i zablokowania go do zjazdu. Odblokowanie cholewki buta skiturowego zwiększa jego ruchomość o ok. 40-60 stopni. Buty skiturowe muszą być dopasowane do wiązań skiturowymi.
  • Wiązania – na podejściach buty mamy wpięte do przedniej części wiązania, a piętę wolną. To ułatwia podchodzenie. Na czas zjazdu piętę wpina się w tylne wiązanie.
  • Kije skiturowe to bardzo ważny element sprzętu skiturowego, bez którego zdobywanie szczytów, a także zjazdy byłyby niemal niemożliwe.
  • Kask skiturowy, to jeden z podstawowych elementów turowca. Kask nie tylko ułatwia utrzymanie komfortu termicznego, ale przede wszystkim chroni przed upadkiem podczas zjazdów i wspinaczki w stromym górskim terenie.

Od czego zacząć przygodę?

Kiedy jesteś zapalonym narciarzem i niejeden sezon masz za sobą, to nauka skituringu nie powinna nastręczyć Ci trudności. Dla osób ze zdolnościami ruchowymi wystarczy instruktaż doświadczonego turowca. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie stałeś na nartach, lub jeśli nie wyobrażasz sobie nauki skituringu na własną rękę warto skorzystać z pomocy instruktora. Ciekawą opcją nauki jest również wyjazd na weekendowy lub tygodniowy kurs skituringu. W zależności od organizatora wyjazd taki może odbywać się w Polsce lub za granicą. Różne szkoły posiadają opcje dla narciarzy z własnym sprzętem lub z możliwością wypożyczenia ekwipunku. Jeśli marzy Ci się taka przygoda, a nie posiadasz na nią środków, warto skorzystać z pożyczki pozabankowej na ten cel.

Dla kogo jest skituring?

Skituring to aktywność idealna dla osób kochających zimę, niezależność i ciekawych świata. Niewątpliwe skituring jest sportem wymagającym, ponieważ oprócz świetnej kondycji fizycznej potrzebne nam będą całkiem niezłe umiejętności zjazdowe. Nie należy zaczynać nauki jazdy na nartach od nauki zjazdu na nartach skiturowych. Ponadto wartość znać się na postępowaniu w górach w warunkach zimowych.

Gdzie w Polce na skitury?

Praktycznie w każdych Polskich górach możemy rozpocząć przygodę ze skiturami. Trudność i długość trasy należy dostosować do możliwości i umiejętności uczestników. Nawet w Tatrach możemy znaleźć piękne i malownicze trasy dla początkujących.

Sport

Sport - najnowsze informacje