środa, 22 września 2021 10:04

Jak zlikwidować kaszkę na twarzy?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak zlikwidować kaszkę na twarzy?

Kaszka na twarzy to problem skórny, jaki może dotyczyć osób w dowolnym wieku. Nierzadko natomiast obserwuje się ją u niemowląt oraz małych dzieci. Zmiany pojawiają się zwłaszcza na skórze czoła oraz policzków. Przyczyny mogą być przeróżne. Zazwyczaj jest ona rezultatem nadwrażliwości czy błędów pielęgnacyjnych. Kaszka na twarzy może mieć przeróżne przyczyny. Jej poznanie pozwoli na efektywne wyleczenie kłopotu oraz zapobieganie jego nawrotom. Jak pozbyć się kaszki na twarzy?

Przyczyny kaszki na twarzy

Kaszka na twarzy (https://estetico.pl/kaszka-na-twarzy) może mieć mnóstwo rozmaitych przyczyn. Nierzadko możemy ją dostrzec na policzkach, czole i w okolicy oczu. Prócz twarzy wielokrotnie jest też na plecach, udach, ramionach, natomiast choćby w okolicach miejsc intymnych. Od miejsca, w jakim jest umieszczona kaszka, zależy, jakie są jej przyczyny, natomiast co za tym idzie, jakie działania podjąć w celu pozbycia się tejże przypadłości. Do najpopularniejszych przyczyn kaszki na twarzy należy nadwrażliwość żywieniowa i zmiany hormonalne. Wszelkie nieprzyjemne zmiany skórne należy skonsultować z lekarzem. Umów się na konsultację u dermatologa oraz alergologa online.

Przeczytaj też o zaskórnikach zamkniętych!

Kaszka na skórze twarzy – uczulenie oraz nietolerancja pokarmowa

Alergiczna kaszka na twarzy to dosyć częsty kłopot, jaki mogą wywoływać zarówno elementy zewnętrzne (uczulenie na detergenty do czyszczenia lub na konkretny kosmetyk), jak również wewnętrzne (nietolerancja pokarmowa, zmiany hormonalne występujące w systemie). Istotną cechą symptomów alergicznych, na jaką powinno się zwrócić uwagę, jest swędząca kaszka na twarzy czy na ciele. Jeżeli takie zmiany skórne zapewniają fizyczny ból, należy jak najszybciej zastanowić się nad tym, co mogło spowodować uczulenie czy od razu udać się do alergologa, jaki poleci badania na elementy uczulające.

Kaszka na czole natomiast kaszka na policzkach

Czoło oraz policzki to podstawowe obszary, na których pojawia się kaszka. Jest to powiązane z największą ilością obecnych tam gruczołów łojowych. Kaszka na czole zazwyczaj jest sygnałem trądziku grudkowo-zaskórnikowego, jaki jest dokładnie połączony z wahaniami hormonalnymi. Przed przystąpieniem do walki z wypryskami należałoby skonsultować się z endokrynologiem, aby zrozumieć precyzyjne źródło kłopotu. Strefa T tworzy najwięcej sebum, natomiast więc stanowi doskonałe miejsce do rozwoju bakterii oraz grzybów. Jeżeli mamy grzywkę, także ograniczamy parowanie wody oraz zwiększamy szansę na pojawienie się pryszczy. Kaszka na policzkach nierzadko pochodzi z nieodpowiedniej pielęgnacji oraz niedokładnego oczyszczania skóry.

Jak się pozbyć wysypki na twarzy?

Wyciskanie, rozdrapywanie lub przesadne wysuszanie tychże zmian uczyni je jeszcze bardziej uciążliwymi. Więc, w walce z kaszką na twarzy winno się stosować dobre kosmetyki, natomiast wielokrotnie również poszukiwać wsparcia u dermatologa czy endokrynologa. Jeśli kaszka na twarzy jest rezultatem nadwrażliwości pokarmowej, jej uciążliwość powinno zminimalizować stosowanie wapna i rezygnacja z jedzenia mającego możliwe alergeny.

Twarz, na której pojawia się kaszka, ma skłonność do zapychania, więc należy ograniczyć nakładanie następnych powłok kosmetyków na skórę. Najlepiej zainwestować w lekki krem nawilżający i jeden kosmetyk – np. serum – ze składnikami czynnymi. Szukajmy takich elementów jak np. witamina E, olej herbaciany, retinoidy lub niacynamid. Niewątpliwie każda skóra odpowiada odmiennie, więc musimy oglądać jej reakcję oraz dostosować pielęgnację do jej potrzeb. Oraz pamiętajmy, aby dbać o dietę, jaka też może wykazać się ważna w walce z kaszką na twarzy.

Jak poradzić sobie z kaszką na twarzy? Zbadaj hormony!

Wysypkę wywoływać mogą także zaburzenia hormonalne. Kiedy w systemie proporcje pomiędzy estrogenami i gestagenami są niekorzystne, na skórze pojawiają się pęcherzyki. Wielki kłopot stanowi także hiperprolaktynemia, więc przesadne wytwarzanie prolaktyny. Jej nadmiar w systemie nie jedynie oddziałuje niekorzystnie na stan własnej skóry, jednak także utrudnia zajście w ciążę oraz osłabia włosy. Za problemami z cerą mogą także stać hormony tarczycy. Gdy jesteś dorosłą kobietą, borykasz się z trądzikiem, natomiast nie stwierdzono u ciebie nadwrażliwości, obowiązkowo zapisz się na konsultację do endokrynologa.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka