poniedziałek, 25 kwietnia 2022 09:31

Jaką porą wybrać się na Sycylię?

Autor Artykuł sponsorowany
Jaką porą wybrać się na Sycylię?

Sycylia to jedno z najczęściej wybieranych miejsc na wakacje w Europie. Swoją popularność zyskała dzięki wyśmienitemu jedzeniu, pogodzie oraz niezwykłemu krajobrazowi. Jest to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, która charakteryzuje się pięknymi plażami i lazurową wodą. Ale czy o każdej porze roku warto wybrać się na wakacje na Sycylię ? W dzisiejszym artykule opowiemy o temperaturze na Sycylii w poszczególnych porach roku.

Sycylia wiosną

Luty

Luty to miesiąc, w którym średnia temperatur wynosi około 15ºC w ciągu dnia, w nocy około 10ºC, a woda ma ok. 15ºC. Jest to czas kiedy kończy się zima i powoli pojawia się wiosna. Wszystko powoli rozkwita, ale jeszcze nie jest to pełnia wiosny. To właśnie w lutym kwitną piękne drzewa migdałowe. Opady pojawiają się, ale rzadziej niż w styczniu. Nie jest to raczej czas turystyczny, natomiast jeśli ktoś próbuje uciec od zimnej polskiej zimy, to Sycylia może być świetną alternatywą.

Marzec

Wiosna na wyspie to moment powrotu do życia, wszystko rozkwita i staje się pełne kolorów. W marcu kwiaty oraz drzewa rozkwitają, trwa sezon na cytrusy, a średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 17-18 ºC. Noce jeszcze są chłodne ponieważ temperatura spada do około 10-12 ºC, a woda jest wciąż zimna - około 15 ºC. Choć jest dość ciepło, jest to sezon deszczowy. Jeśli komuś nie przeszkadza pora deszczowa to warto pojechać na Sycylię właśnie w tym okresie, aby spokojnie zwiedzić wyspę unikając tłumów. Zwłaszcza trekking po Sycylii o tej porze roku to znakomity świetny wybór.

Kwiecień oraz Maj

Kwiecień oraz Maj to miesiące, kiedy przyroda zdążyła się obudzić, a temperatury zaczynają się stabilizować. W ciągu dnia średnia temperatur wynosi 18 - 24ºC, noce nadal są chłodniejsze, ponieważ temperatury wynoszą około 10 - 15ºC, a woda wynosi około 15 - 18ºC, więc jeszcze niestety nadal nie będzie można skorzystać z uroków morza. Mimo to nie pada tyle co w marcu, a przy okazji zdarzają się ciepłe dni, w które można nacieszyć się słońcem. Sezon na cytrusy dobiega końca, ale głównie pod koniec maja pojawiają się pierwsi turyści. Sezon turystyczny jeszcze wówczas się nia zaczyna, więc ceny hoteli oraz innych noclegów są o wiele niższe (różnica pomiędzy sezonem wysokim a niskim może wynosić nawet 1200 zł za 1 tydzień pobytu), a także cena atrakcji turystycznych jest niższa.

Sycylia latem

Upały na Sycylii w okresie od czerwca do sierpnia nie powinny zaskoczyć nikogo. Na wyspie, tak jak w całych Włoszech panuje klimat śródziemnomorski, co oznacza, że lato jest niezwykle gorące, temperatury potrafią przekraczać 40 stopni Celsjusza. Czerwiec to miesiąc, kiedy wszystko na wyspie się zmienia. To czas kiedy Sycylia latem jest ciepła, ale nie jest zbyt gorąca. Woda jest przyjemnie ciepła, chociaż nie tak jak w następnych dwóch miesiącach. W Katanii średnia temperatura w ciągu dnia w czerwcu wynosi 27 ºC, w nocy 18  ºC, natomiast średnia temperatura wody to aż 22  º Celsjusza. W Palermo średnia temperatura waha się między 21 ºC a 28 º C w ciągu dnia, a w nocy 18 ºC. Woda ma podobną temperaturę. W Syrakuzach pogoda jest podobna jak w poprzednich miastach, ponadto brak większych wiatrów.

Jest to idealny wybór na wakacje kiedy chcemy uniknąć upałów. Oczywiście zdarzają się dni, kiedy jest około 40 ºC, ale przez większość czasu nie powinno być takich temperatur. Ponadto początek czerwca to czas, w którym jeszcze możliwe jest uniknięcie tłumu turystów.

Lipiec oraz sierpień

Te miesiące to szczyt sezonu turystycznego. Spowodowane jest to najmniejszą ilością opadów, a także najwyższymi temperaturami powietrza i wody. W ciągu dnia średnia temperatur wynosi około 30 ºC, a najwyższe z nich potrafią dochodzić nawet do prawie 50 ºC. W nocy jest równie ciepło, ponieważ temperatury wynoszą około 21-23 ºC. Woda ma około 24-25 ºC więc jest wyjątkowo ciepła. Są to najcieplejsze miesiące w roku, dlatego najwięcej osób wybiera się na wakacje w tym okresie.

Sycylia jesienią

Wrzesień oraz październik

Wrzesień oraz październik to czas, kiedy sezon turystyczny na wyspie dobiega końca. Temperatura we wrześniu w ciągu dnia wynosi około 27 ºC, a w październiku około 23 ºC. Nocą w obu miesiącach waha się pomiędzy 18 ºC a 21 ºC, zaś woda wynosi średnio 23 ºC - 26 ºC. Oznacza to, że jest równie ciepło co w poprzednich miesiącach, zdarzają się jedynie częstsze opady deszczu. Warto pamiętać, że opady deszczu nie są takie jak w Polsce. Zazwyczaj jest to przelotny ciepły deszcz, po którym wychodzi słońce i nadal jest słoneczny dzień. Jest to świetny wybór na wakacje, ponieważ ceny są niższa, pogoda wciąż słoneczna, a w wodzie można się kąpać. Jeśli pojawiają się deszczowe dni, to sporadycznie i nie przeszkadzają one w zwiedzaniu wyspy.

Listopad

Pogoda na Sycylii w Listopadzie może zaskoczyć. Często wieje wiatr, a także są dni, kiedy pojawiają się opady deszczu. Średnia temperatur w ciągu dnia wynosi 19ºC, w nocy około 12-13ºC, a temperatura wody średnio około 18ºC. Jest to okres martwy dla turystów, mimo pogody podobnej do majowej. Jest to czas typowo jesienny, trwa grzybobranie i ponownie pojawiają się cytrusy. Zdarzają się również dni, kiedy naprawdę jest upalnie, ale to raczej rzadkość. Trudno też przewidzieć warunki atmosferyczne, dlatego wybierając się o tej porze na Sycylię, warto mieć ze sobą każdy rodzaj ubrań.

Sycylia zimą

Styczeń oraz Grudzień

Temperatury na Sycylii w zimie są najniższe - w ciągu dnia średnia temperatur wynosi około 16 - 17ºC, noce są najzimniejsze 10 -11ºC, a woda jest cieplejsza od powietrza, ponieważ wynosi około 16 - 17ºC. Sporadycznie pojawiają się deszczowe dni, raczej jest pochmurno. Na wyspie wyciągane są kurtki z szafy ponieważ zdarzają się chłodniejsze dni. O ile w grudniu pogoda jest jeszcze znośna, tak w styczniu jest najwięcej opadów deszczu, wieje wiatr i jest to zdecydowanie najgorszy okres na wakacje. Zdarzyć się może spadek tempreatury 0ºC i opady śniegu.

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje

Rozrywka