wtorek, 28 września 2021 12:55

Jakie kieliszki do whisky i dlaczego z pokrywką? Sprawdź!

Autor Artykuł sponsorowany
Jakie kieliszki do whisky i dlaczego z pokrywką? Sprawdź!

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne jest to, w jakich kieliszkach jest podawany alkohol i że rzutuje to na całość jego smakowej i aromatycznej analizy. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak odpowiednio degustować whisky oraz w jakim szkle ją podawać, by w pełni cieszyć się jej spożywaniem.

Whisky to jeden z najpopularniejszych alkoholi oraz jeden z tych najczęściej kupowanych na prezent (zaraz obok koniaku czy wina). Osoba, która nigdy nie zagłębiła się dostatecznie w świat bursztynowego trunku, zapewne myśli, że pije się go w szklankach z grubym dnem — mit ten powielają filmy i inne wytwory popkultury. Nie ma się więc co dziwić, iż niewiele osób wie, że ten sposób jego picia jest niepoprawny.

Kilka słów o bursztynowym trunku

Alkohol ten prawdopodobnie pochodzi z Irlandii, gdzie używa się zapisu „whiskey” (podobnie jest, gdy mowa o tych amerykańskich), natomiast w Szkocji, która słynie z wyrobu tego właśnie napoju, nazywa się go „whisky”; wymowa jednak pozostaje niezmieniona niezależnie od pisowni. Główny podział tego trunku to ten na blended whisky i single malty, w zależności od tego, z ilu destylarni pochodzi alkohol składający się na daną pozycję. Pierwsze określenie mówi o tym, że konkretna whisky jest mieszanką, czyli na butelkę składał się trunek z więcej niż jednej gorzelni. Single malt natomiast pochodzi z jednej destylarni; tutaj wyróżnić możemy także single barrel, co oznacza, że do produkcji wykorzystana została whisky wyłącznie z jednej beczki.

Jakie szkło do whisky?

Warto zadbać o odpowiednie kieliszki do degustacji whisky, by trunek został podany naszym zmysłom w jak najefektywniejszy sposób. Nie powinno się serwować tego alkoholu w grubych szklankach, jakie widujemy na filmach, gdy sączy go macho na filmowym ekranie. Najlepsze do tego celu będą kieliszki tulipanowe do whisky, które charakteryzują się czarką zwężającą się ku górze. – Nie powinny być jednak one zbyt duże, aby dobrze zapoznać się z whisky; czarka, jaką powinien mieć kieliszek do whisky, powinna być niewielka, aby można w niej było dobrze przeanalizować próbkę sensoryczną o pojemności 20-40 ml – mówi ekspert sklepu Krest.

Whisky w kieliszku tulipanowym

Funkcje pokrywki

Nie wpływa ona bezpośrednio na smak whisky i nie jest absolutnie konieczna, jednakże rzutuje na całe doświadczenie, jakim jest degustacja i znacząco ją pogłębia. Zaczyna się ona przecież od powąchania alkoholu, a dopiero po tym, jak włączony zostanie nos, możemy zabrać się za wzięcie pierwszego łyka do ust. Kieliszki do whisky z pokrywką natomiast świetne są w dobrym koncentrowaniu aromatów, jeśli pozwolimy trunkowi przez kilka chwil pozostawać pod przykryciem. Po otworzeniu naczynia do naszych receptorów węchowych dotrze pełny i wielowarstwowy bukiet zapachowy alkoholu, który za moment będziemy smakować.

Przykrywka pozwala na dobre skoncentrowanie się aromatów w kieliszku

Jak poprawnie degustować whisky?

Kiedy mamy już przyszykowany odpowiedni kieliszek do whisky, pozostaje już tylko przygotować trunek do spożycia w poprawnej formie – czyli jak? Przede wszystkim, jeśli zależy nam na degustacji i faktycznym rozsmakowaniu się w alkoholu, nie możemy podać go z kostkami lodu, ponieważ znieczulą one nasze kubki smakowe. Nie wyłapiemy wtedy wielu nut smakowych i niuansów, a o to właśnie nam w tym wszystkim przecież chodzi – zostawmy je więc na inne okazje, takie jak przyrządzanie drinków. Pozostają dwie możliwości: whisky pić możemy w czystej postaci i bez żadnych dodatków lub dolać do niej kilka kropel wody, która czasami degustację wznosi wręcz na wyższy poziom.

Gotowanie - najnowsze informacje