czwartek, 30 września 2021 12:47

Jakie oświetlenie do przedpokoju?

Autor Artykuł sponsorowany
Jakie oświetlenie do przedpokoju?

Na korytarzu w ciągu dnia zawsze panuje półmrok. Przedpokój jest pomieszczeniem łączącym inne pokoje, dlatego też warto zadbać o bardzo dobre oświetlenie. To z pewnością ułatwi orientacje domownikom czy też gościom, którzy nie są zorientowani w naszym domu. Większa część ludzi nie skupia się na estetyce, jednak jest to część domu, o której warto pamiętać. Dobierając odpowiednie światło, sprawimy, że każdy odwiedzający zarówno zwróci uwagę na aranżację pomieszczenia, jak i doceni oświetlenie.

Na rynku jest naprawdę ogromny wybór lamp. Jakie wybrać? Czy będzie pasowało do aranżacji wnętrza? Wyróżniamy kilka kategorii:

  • Oświetlenie szynowe - szynę przykręcamy do sufitu, a do niej reflektory. Zazwyczaj jest to linia prosta wzdłuż korytarza. Możemy dopasować liczbę szyn, liczbę reflektorów oraz łączenie nie będzie problemem. Możemy umiejscowić to oświetlenie w miejscu, jakim nam się podoba bez kosztownych remontów czy przerabianiu całego okablowania elektrycznego.
  • Plafony - przykuwająca uwagę elegancją i minimalizmem. Świetnie sprawdzi się w małych i średnich pomieszczeniach. Zazwyczaj montowane w jednym rzędzie, są w stanie ładnie doświetlić cały przedpokój. Często używa się ich jako alternatywę lamp wiszących. Bardzo duża gamma kolorów i kształtów na pewno trafi w gusta każdego.
  • Lampy wiszące - idealnie można dopasować je do każdego pomieszczenia i aranżacji. Niepowtarzalny wygląd oraz dostępność form na rynku też są tutaj zaletami. Warto zwrócić uwagę na długość takiej lamp, żeby nikt o nią nie zahaczył i nie zrobił sobie krzywdy oraz nie uszkodził lampy.
  • Paski LED - zazwyczaj wbudowane czy też zatopione w suficie. Pozwalają uzyskać światło bez widocznych punktów. Bardzo estetyczna i dobrze wyglądająca forma oświetlenia, która sprawdzi się w nowoczesnym wystroju.
  • Żyrandole - ruchoma konstrukcja pozwoli dopasować światło według uznania. Dość dużych gabarytów lampa, która zazwyczaj jest też elementem dekoracyjnym. Składa się zazwyczaj z dwóch punktów światła.

Oświetlenie dopasowane do kształtu

Dopasowanie oświetlenia jest w stanie wydobyć wszystko, co najlepsze z naszego przedpokoju. Do małych korytarzy przede wszystkim zaleca się optyczne powiększenie. Tutaj pojawia się problem, ponieważ mamy mało miejsca na suficie. Świetnie sprawdzi się światło punktowe. Natomiast do dużych przedpokoi trzeba podejść troszkę inaczej i zamontować większe lampy, żeby całość była dobrze doświetlona mogą to być np. reflektory sufitowe czy też żyrandole. Często jest też spotykany korytarz wąski i długi. Zamontowanie paska LEDowego czy oświetlenia szynowego jest jedną z lepszych opcji. Podkreśli to wszystkie zalety naszego pomieszczenia.

Jaką barwę światła wybrać?

Dobór światła jest zazwyczaj kwestią indywidualną zależącą od gustu. Jeśli chcemy uzyskać efekt przytulnego pomieszczenia, zaleca się użycie barwy ciepłej. Barwa zimna dodaje nowoczesności, jak i bardzo dobrze podkreśla biel. Przyjmuje się zasadę, że barwa zimna powiększa optycznie, przedpokój, a barwa ciepła pomniejsza. Warto też sprawić, żeby światło nie było za mocne. Przechodząc w nocy napić się wody do kuchni, po prostu będziemy czuć się rozbudzeni przy mocnym świetle.

Dobierając światło, warto spojrzeć trochę mniej na aspekt cenowy, a bardziej na komfort i ładną aranżację. Jednak przedpokój jest naszą wizytówką, który widzi każdy nasz odwiedzający. Przecież nie chcemy, żeby zaraz po przekroczeniu progu czuł się niekomfortowo

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje