czwartek, 2 grudnia 2021 07:59

Jakie rodzaje mają okna dachowe?

Autor Artykuł sponsorowany
Jakie rodzaje mają okna dachowe?

Chcesz wyremontować poddasze, a może po prostu masz dość ciemnych pomieszczeń? W takim razie z pomocą przychodzą okna dachowe, ponieważ to właśnie one zwiększają użyteczność tych przestrzeni. Dzięki czemu bez problemu stworzysz tam dodatkową sypialnię, bawialnię czy nawet gabinet. Pamiętaj tylko o tym, żeby wybrać odpowiedni rodzaj okien.

Najpopularniejsze rodzaje okien połaciowych

Obrotowe

Warto zaznaczyć, że obrotowe okna połaciowe to najchętniej wybierany rodzaj ze względu na ich użyteczność, łatwość montażu, a także cenę – zapłacisz za nie najmniej w porównaniu do innych modeli. Oprócz tego kluczowe znaczenie ma to, że oś obrotu znajduje się w połowie wysokości ościeżnicy. Właśnie z tego powodu zazwyczaj jest umieszczona na wysokości oczu, stojącego człowieka. Poza tym, takie okno dachowe możesz otworzyć, a wówczas odchylają się w kierunku połaci dachowej.

Wysokoosiowe

Takie wysokoosiowe okna dachowe są nieco droższe od obrotowych, ponieważ przy ich produkcji bardzo ważną funkcję odgrywają wysokiej jakości siłowniki. To one pozwalają na bezproblemowe unoszenie skrzydła. Dzięki temu obsługa okna jest jeszcze prostsza. Warto też zaznaczyć, że wysokoosiowe okna mają oś obrotu na ¾ wysokości ościeżnicy. Sprawia to także, że już po otwarciu górna część mieści się w grubości połaci dachowej.

Uchylne

Uchylne okna połaciowe są nieco rzadziej wybierane w domach ze względu na trudności w ich pielęgnacji – po  prostu praktycznie w ogóle to nie jest możliwe. Zwróć również uwagę na to, że oś obrotu znajduje się w górnej krawędzi ramy. Zazwyczaj takie rozwiązanie jest stosowane w przeszklonych pomieszczeniach, gdzie obok siebie montuje się więcej okien dachowych. Wtedy tylko niektóre z nich są uchylne, a inne pozwalają na szersze otwarcie. Dlatego przede wszystkim znalazły zastosowanie w miejscach publicznych. Warto też zaznaczyć, że takie okna połaciowe mają specjalne siłowniki lub sprężynki, dzięki czemu na pewno nie dojdzie do przypadkowego zamknięcia.

Uchylno-obrotowe

Bez wątpienia to właśnie okna dachowe uchylno-obrotowe należą do najdroższych opcji z całego zestawienia. Odpowiada za to ich budowa, która jest niezwykle skomplikowana. Jednocześnie to naprawdę funkcjonalne okna, ponieważ pozwalają Ci cieszyć się zaletami wariantów uchylnych i obrotowych. Właśnie w tym celu zamontowano dwie osie obrotowe – w połowie wysokości ościeżnicy i na górnej krawędzi.

Balkonowe

Balkonowe okna dachowe stale zyskują popularność ze względu na chęć maksymalnego wykorzystania każdej przestrzeni. Z ich pomocą możesz cieszyć się jeszcze większą dawką świeżego powietrza bez konieczności montażu balkonu. Takie warianty składają się z dwóch części – górnej, zmieniającej się w daszek i dolnej, która staje się wygodną poręczą. Zazwyczaj można je wykorzystać w dachach bez ścianki kolankowej.

Technologia - najnowsze informacje