poniedziałek, 29 marca 2021 12:29

Jakie rośliny nadają się na żywopłot?

Autor Artykuł sponsorowany
Jakie rośliny nadają się na żywopłot?

Żywopłoty mogą w prosty sposób ozdobić każdy ogród, jednocześnie odgradzając od siebie jego różne segmenty. Na dodatek łatwo jest o nie zadbać, bo nie wymagają dużej ilości uwagi ogrodnika. Jakie sadzonki na żywopłot wybrać? Poznaj najlepsze gatunki roślin do tego zadania!

Jakie rośliny na żywopłot są najlepsze?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od tego, jaką rolę ma pełnić takie naturalne ogrodzenie oraz jakie będziesz w stanie zapewnić warunki danej roślinie. Zwróć uwagę na to, jakie stanowisko potrzebuje wybrany przez Ciebie gatunek. Słoneczne? Zacienione? A może wilgotne? Istotne będą także wymagania glebowe – zwróć więc na nie szczególną uwagę.

Sadzonki na żywopłot - najpopularniejsze gatunki

Choć trudno podać uniwersalnie najlepsze gatunki, warto kierować się popularnością konkretnych roślin. Sprawdzone sadzonki na żywopłot mają większą szansę na wpasowanie się w Twoje gusta i potrzeby. Jeśli więc zależy Ci na wysokim żywopłocie, możesz wybrać bardzo popularne tuje, czyli żywotniki. Będą one najlepiej czuły się na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Są też mrozoodporne i niewymagające, jeśli chodzi o glebę. Mogą poszczycić się też dość szybkim wzrostem.

Jeśli zależy Ci na roślinie, która będzie przyciągać wzrok swoimi liśćmi, wybierz jedną z odmian berberysów. Te rośliny mogą mieć różne kolory: od zielonego, przez żółty, aż po ten najbardziej popularny, czyli czerwony. Należy jednak uważać - ten gatunek posiada kolce, co może powodować pewien problem podczas podcinania rośliny. Z drugiej jednak strony, może utrudnić wdarcie się na teren posiadłości, dlatego często takie sadzonki na żywopłot umieszcza się wzdłuż płotów.

Jakie rośliny na żywopłot? – kwitnące i nietypowe

Może jednak okazać się, że żadna z popularnych roślin na żywopłot nie odpowiada Ci i wolisz poszukać nieco mniej popularnych okazów. Jeśli zależy Ci, by ten element Twojego ogrodu zachwycał także pięknymi kwiatami, możesz wybrać na przykład floksy. Kwitną od czerwca, aż do października, więc przez wiele miesięcy będą cieszyć oko swoim wyglądem. Ten gatunek wymaga przeciętnie żyznej gleby oraz słonecznego stanowiska. Pozwoli Ci uzyskać naturalne ogrodzenie o wysokości do 120 cm.

Wolisz takie żywopłoty, które są nieco krnąbrne w swoim wyglądzie? Może spodobać Ci się tawuła, która jest krzewem rosnącym nawet do 200 cm wysokości. Kwitnie od kwietnia do sierpnia. Doskonale sprawdzi się jako ozdoba Twojego ogrodu! Sadzonki na żywopłot możesz wybierać zaś spośród kilku różnobarwnych gatunków.

Jak pielęgnować żywopłot?

Pielęgnacja żywopłotu zależy od tego, jaki gatunek dokładnie wybierzesz. Jednak warto pamiętać o tym, że większość roślin wybieranych do takiej roli jest dość wytrzymała i zwykle wystarczy, że będziesz je regularnie przycinać. Jeśli jednak zależy Ci na odpowiednim wyglądzie tego naturalnego ogrodzenia, będziesz musiał nauczyć się, jak robić to poprawnie. Nie zapominaj także o nawożeniu – to podstawa posiadania jakichkolwiek pięknych, bujnych roślin w ogrodzie!

Artykuł powstał we współpracy z https://wszystkodlaogrodu.pl/kategoria-produktu/sadzonki-na-zywoplot/

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje