czwartek, 26 września 2019 10:08

Jakie są zalety posiadania studni?

Autor Artykuł sponsorowany
Jakie są zalety posiadania studni?

Posiadanie przydomowej studni niesie ze sobą szereg korzyści, zarówno na etapie budowy domu, jak i w późniejszym obniżeniu kosztów eksploatacji wody. Kopanie lub wiercenie studni powinno być jednak poprzedzone analizą głębokości warstwy wodonośnej, rodzaju gruntu oraz jakości wody. Jakie zalety posiadają poszczególne rodzaje przydomowych studni?

Wiercenie czy kopanie studni?

Na wiercenie lub kopanie studni, warto zdecydować się przed budową domu, ponieważ może mieć ona wpływ na konstrukcję budynku. Szczegółowe badania wody oraz określenie występowania źródeł, warto skonsultować z doświadczonym hydrologiem, który pomoże trafnie wskazać miejsce budowy. To, jaki rodzaj studni zostanie wybrany, zależy głównie od warunków terenu, jak i potrzeb mieszkańców domu. Do dwóch najpopularniejszych rodzajów należą:

  • studnia kręgowa (kopana) - jest znacznie płytsza od głębinowej, dlatego pozyskiwana woda odznacza się gorszą jakością i służy wyłącznie do celów gospodarczych np. podlewania ogródka. Jej konstrukcja opiera się na betonowych kręgach, które umieszczone są w wykopie. Decydując się na ten rodzaj, warto wyposażyć się w pompę ssącą lub zanurzeniową, która będzie kontrolować jej wydajność.
  • studnia głębinowa (wiercona) - sięga do znacznie głębszych warstw wodonośnych, dzięki czemu woda nie jest tak podatna na zanieczyszczenia. Wiercenie studni jest nieco droższe, ale przynosi więcej korzyści. Po wprowadzeniu w grunt specjalnych rur osłonowych oraz wykorzystaniu odpowiedniej filtracji, pozyskana woda może być zdatna do spożycia.

Mechaniczne wiercenie studni jest obecnie znacznie bardziej popularne od metody jej kopania. Taki rodzaj ujęcia wody niesie ze sobą znacznie więcej korzyści.

Korzyści płynące z posiadania własnej studni

Posiadanie własnej studni okazuje się praktycznym i niezwykle przydatnym rozwiązaniem na wypadek awarii wodociągów. Dodatkowo, jej właściciel może być pewny, co do stałych kosztów eksploatacji oraz intensywności pobierania wody. Bardzo często, w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania strumień wody z sieci odznacza się niższym ciśnieniem.  Zalet tego rozwiązania jest jednak znacznie więcej.

Po pierwsze, wiercenie studni głębinowej przekłada się na sporą oszczędność pieniędzy: w skali roku koszt jej utrzymania może być dwukrotnie mniejszy niż opłaty za wodę z przyłączenia wodociągowego. Kopanie studni może okazać się również tanim sposobem na podlewanie dużego ogrodu. Brak chloru przekłada się pozytywnie na rozwój uprawy roślin. Dodatkowo, pozyskiwana woda jest znacznie zdrowsza (jeśli została poddana filtracji). Nie musi bowiem przechodzić przez długie rury instalacyjne, a więc pozbawiona jest rdzy i kamienia.

Na koniec warto dodać, że są to proste i w pełni bezpieczne instalacje. Aby jednak cieszyć się wszystkimi zaletami, kopanie lub wiercenie studni, warto powierzyć doświadczonym fachowcom.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka