niedziela, 17 grudnia 2023 22:52

Nie żyje prof. Janusz Filipiak. "Mecze przy Kałuży już nigdy nie będą takie same…"

Autor Marzena Gitler
Nie żyje prof. Janusz Filipiak. "Mecze przy Kałuży już nigdy nie będą takie same…"

Nie żyje prof. Janusz Filipiak. O śmierci współzałożyciela Comarchu, wybitnego polskiego uczonego, przedsiębiorcy i pasjonata piłki nożnej poinformowano w niedzielę, 17 grudnia wieczorem.

"Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci Pana Profesora Janusza Filipiaka, współzałożyciela Comarchu, wybitnego polskiego uczonego, przedsiębiorcy i pasjonata piłki nożnej. Ubolewamy nad stratą tej bardzo szczególnej postaci, wyjątkowego umysłu i wizjonera, który w niepowtarzalny sposób zasłużył się dla rozwoju polskiego przemysłu informatycznego" - poinformował w niedzielny wieczór Zespół Comarch.

Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci Pana Profesora Janusza Filipiaka, współzałożyciela Comarchu, wybitnego...

Opublikowany przez Comarch Niedziela, 17 grudnia 2023

Prezesa Cracovii pożegnał też krakowski klub piłkarski. "Pan Profesor pozostanie w sercach całego zespołu Cracovii i wszystkich współpracowników" - zapewnił klub na swojej stronie.

Przypomnijmy, prof. Filipiak 30 września zasłabł pod sklepem w podkrakowskich Wrząsowicach, a następnie w bardzo ciężkim stanie został odwieziony karetką do Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Jakubowskiego w Krakowie.

  • Zobacz:
Janusz Filipiak, właściciel Cracovii trafił do szpitala
Janusz Filipiak, właściciel Cracovii, trafił do szpitala w stanie krytycznym. Był reanimowany po tym, jak stracił przytomność.

Profesor Janusz Filipiak urodził się 3 sierpnia 1952 roku w Bydgoszczy.

Był profesorem doktorem habilitowanym w zakresie nauk technicznych. Zajmował się nowoczesnymi technologiami przez ponad 40 lat. Był redaktorem i autorem czasopism, konsultantem instytucji krajowych oraz zagranicznych i autorem wielu publikacji.

W 1976 roku rozpoczął pracę w Instytucie Informatyki i Automatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki AGH. W wieku 39 lat, w 1991 roku otrzymał nominację profesorską z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Wałęsy.

Był konsultantem naukowym France Telecom oraz pełnił funkcję dyrektora pełnomocnego Teletraffic Research Centre na Uniwersytecie w Adelajdzie (Australia). Prowadził projekty badawcze w laboratoriach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

W 1993 r. wraz z żoną Elżbietą założył Comarch - pierwszą firmę w Polsce opartą na wiedzy.

Jak sam napisał w książce autobiograficznej „Dlaczego się udało”:
Według dzisiejszych standardów – patrząc na naszą strukturę: profesor plus studenci – nazwano by nas start-upem. (…) Dzięki moim akademickim doświadczeniom i determinacji żony wkroczyliśmy na rynek IT. Byliśmy nie tylko młodsi i mniejsi od naszych konkurentów, ale przede wszystkim inni. Chcieliśmy tworzyć własne oprogramowanie i wierzyliśmy, że jesteśmy w stanie sprzedawać je na całym świecie, włącznie z najbardziej konkurencyjnym amerykańskim rynkiem. To nam się udało.
Prezesem Comarch S.A. Janusz Filipiak został w 1998 roku.

W 2004 r Profesor Filipiak został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju telekomunikacji i teleinformatyki, a w 2012 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej oraz za osiągnięcia w działalności charytatywnej i społecznej.

W 2013 roku otrzymał IEEE Communications Society Distinguished Industry Leader Award 2012 za wkład w rozwój komunikacji i technologii informatycznej.

W 2016 r. Prezydent RP wyróżnił profesora Janusza Filipiaka za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości, przyznając mu Indywidualną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP.

W roku 2018 jako jedyny prezes spółki z Europy Środkowo-Wschodniej wziął udział w międzynarodowym szczycie gospodarczym „French International Business Summit”, który odbył się pod patronatem Emmanuela Macrona, prezydenta Francji.

Wielką pasją Profesora Janusza Filipiaka była piłka nożna. Od 2004 r. pełnił funkcję prezesa zarządu sportowej spółki akcyjnej MKS Cracovia.

"Zacząłem czytać o Cracovii. Zauroczyła mnie swoją historią. Tym, że mimo przeróżnych zawirowań historycznych, które rwały ciągłość rozmaitych instytucji w Polsce, ona wciąż istniała – jako najstarszy klub piłkarski, założony w 1906 roku. Tym, że zachowała mnóstwo pamiątek i zdjęć z różnych okresów, co świadczyło o szacunku do historii Cracovii" – pisał w książce „Dlaczego się udało”.

Znany był z ciętego języka i kontrowersyjnych cytatów, co bardzo często podkreślali dziennikarze.

"Do dziś koledzy się śmieją, że jestem jak doktor Jekyll i pan Hyde. W trakcie meczu zamieniam się w innego człowieka. Czasem, przyznaję, puszczają mi nerwy. Wtedy wybucham" - pisał o sobie.

Swoją ostatnią – jak się okazało – książkę autobiograficzną Profesor Janusz Filipiak zadedykował swoim dzieciom: Annie Berenice, Januszowi Jeremiaszowi i Marii Klementynie.

Zasłużonego krakowianina pożegnali ludzie Krakowa.  "Bardzo smutna wiadomość o śmierci Prof. Janusza Filipiaka. Ogromne wyrazy współczucia dla najbliższych i współpracowników Pana Profesora. Odszedł niezwykły przedsiębiorca, naukowiec, filantrop i miłośnik sportu" - napisał na wieść o śmierci profesora poseł Aleksander Miszalski.

Bardzo smutna wiadomość o śmierci Prof. Janusza Filipiaka. Ogromne wyrazy współczucia dla najbliższych i...

Opublikowany przez Aleksandra Miszalskiego - Poseł nę Sejm RP Niedziela, 17 grudnia 2023

Zmarłego pożegnał też Ireneusz Raś. "Z ogromnym smutkiem przyjąłem informację o śmierci Profesora Janusza Filipiaka, niesamowitego przedsiębiorcy, wizjonera, mojego Przyjaciela… pasjonata piłki nożnej, który całe swoje serce oddał mojemu ukochanemu klubowi MKS Cracovia SSA. Janusza będę pamiętał jako osobę odważnie podejmującą nawet najtrudniejsze wyzwania, jako wyjątkowego filantropa, który angażował się w życie i rozwój Krakowa, jako animatora powrotu Cracovii do walki o najcenniejsze trofea! To właśnie Janusz zakończył ‚garbatą dolę Cracovii’ wprowadzając ją ponownie na salony. Mecze przy Kałuży już nigdy nie będą takie same… Spoczywaj w pokoju, Przyjacielu. " - napisał poseł z Krakowa.

Z ogromnym smutkiem przyjąłem informację o śmierci Profesora Janusza Filipiaka, niesamowitego przedsiębiorcy, wizjonera,...

Opublikowany przez Ireneusza Rasia Niedziela, 17 grudnia 2023

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka