piątek, 25 lutego 2022 15:09

Jarubas w Krakowie: Putin okazał się być bandytą międzynarodowym. Odpowiedź powinna być stanowcza i najsilniejsza

Autor Marzena Gitler
Jarubas w Krakowie: Putin okazał się być bandytą międzynarodowym. Odpowiedź powinna być stanowcza i najsilniejsza

- Putin okazał się być bandytą międzynarodowym, który złamał dotychczasowy porządek geopolityczny i reguły świata zachodniego – mówi w Krakowie Adam Jarubas. Europoseł Koalicji Europejskiej zapowiada przyjęcie przez Parlament Europejski rezolucji w reakcji na agresję rosyjską na Ukrainę i oczekuje solidarnego wprowadzenia jeszcze większych sankcji.

Adam Jarubas w Krakowie zabrał głos w sprawie obecnej sytuacji geopolitycznej, związanej z agresją rosyjską na Ukrainę. - Sytuacja jest bardzo poważna, bo dzisiaj Putin okazał się być bandytą międzynarodowym, który złamał dotychczasowy porządek geopolityczny, reguły świata zachodniego i Organizacji Narodów Zjednoczonych, której Rosja przecież ważnym członkiem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Zaatakowała demokratyczne, wolne państwo w związku z tym dzisiaj nie może być innej odpowiedzi świata zachodniego, jak maksymalnie dostępne, jasne, jednolite stanowisko Stanów Zjednoczonych, NATO, Unii Europejskiej – ocenił.

Europoseł KE uważa, że trzeba wprowadzić maksymalnie odczuwalne sankcje, m.in. blokadę systemu Swift. - Wydaje się, że ten kierunek, żeby postawić się Putinowi dostępnych dzisiaj warunkach maksymalnych sankcji jeszcze nie został zrealizowany. Wiemy, że niektóre państwa próbują tutaj kluczyć, próbują chociażby blokować tę jedną z najmocniejszych odpowiedzi, jakim jest blokada dostępu Rosji do systemu Swift, czyli międzynarodowego systemu finansowego przelewów. Jeśli społeczeństwo rosyjskie nagle nie mogłoby realizować wypłat z kart bankomatowych, to uświadomiłoby społeczeństwu rosyjskiemu, że ten kierunek na globalny konflikt (nie tylko z Ukrainą, bo Putin zdradza intencje, że chce destabilizować cały świat, całą Europę), jest po prostu błędny. Trzeba też wywierać taki oddolny nacisk na władze rosyjskie, żeby z tej drogi zawrócić – uważa polityk.

Adam Jarubas mówi też, że sprawą wojny rosyjskiej z Ukrainą zajmie się na nadzwyczajnej sesji Parlament Europejski. - Potrzebujemy stanowczych decyzji. W najbliższy wtorek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Parlamentu Europejskiego. Jest przygotowana rezolucja, również z pewnymi poprawkami, pod którymi ja też się podpisałem, dotyczącymi sankcji bezpośrednich, jak również sankcji obejmujących samego Putina i też oligarchów i ich majątki, o których wiemy, że są w Europie. Ta odpowiedź powinna być stanowcza i jednoznaczna i możliwie najsilniejsza – podsumowuje.

Adam Jarubas od 2019 roku jest europosłem z listy Koalicji Europejskiej. Zagłosowało na niego blisko 139 tys. mieszkańców województwa małopolskiego i świętokrzyskiego.

W Europarlamencie jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci). Pracuje w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności oraz m.in w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.

Jest wiceprezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 2006- 2018 był marszałkiem województwa świętokrzyskiego. Ubiegał się też o urząd prezydenta RP w wyborach w 2015 roku.

fot. Mateusz Łysik / Głos24

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje