czwartek, 8 marca 2018 10:07

Jesienią 12 autobusów hybrydowych marki Volvo pojedzie ulicami Krakowa

Autor Manuel Langer
Jesienią 12 autobusów hybrydowych marki Volvo pojedzie ulicami Krakowa

Za siedem miesięcy mieszkańcy Krakowa po raz pierwszy w historii będą mogli podróżować nowymi autobusami marki Volvo. W czwartek, 8 marca przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie oraz Volvo Bus Corporation podpisali umowę na dostawę 12 nowych autobusów hybrydowych. Dokument został podpisany w obecności prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Każdy z nowych pojazdów będzie wyposażony w klimatyzację, monitoring wnętrza i otoczenia zewnętrznego, nowoczesny system głosowej i wizualnej informacji pasażerskiej oraz automat biletowy obsługujący transakcje gotówkowe i bezgotówkowe. W przestrzeni pasażerskiej zostaną również zamontowane porty USB umożliwiające ładowanie baterii telefonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Autobusy będą w pełni przyjazne dla osób niepełnosprawnych poprzez zastosowane platformy wjazdowej dla wózka inwalidzkiego. Przyciski w pojazdach oznaczone napisami w alfabecie Braille’a oraz wypukłymi piktogramami umożliwią obsługę osobom z dysfunkcją wzroku. Poręcze pionowe oraz progi wejściowe drzwi autobusowych wyposażone będą w specjalne oświetlenie ledowe.

Podczas ruszania z przystanków i na skrzyżowaniach przegubowe, miejskie autobusy hybrydowe Volvo 7900 Hybrid będą zasilane energią elektryczną i dopiero po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h zacznie działać silnik diesla.

- Napęd hybrydowy bardzo dobrze sprawdza się w ruchu miejskim. Dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego podczas zatrzymania i przy niedużych prędkościach, emituje mniej zanieczyszczeń, zużywa mniej paliwa, jest cichy, a co za tym idzie – dużo bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne autobusy napędzane silnikami diesla. Jego eksploatacja jest też tańsza - powiedziała Małgorzata Durda, dyrektor Volvo Buses na Polskę i kraje bałtyckie.

Autobusy hybrydowe Volvo dla Krakowa zostaną w całości wyprodukowane w Polsce – we wrocławskiej fabryce Volvo, gdzie produkowane są seryjnie od 2010 roku.

Wartość 12 autobusów hybrydowych to 24 948 000 zł netto. Ich zakup jest elementem projektu unijnego, dzięki któremu do Krakowa trafi 78 ekologicznych pojazdów (projekt jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych). W ubiegłym tygodniu MPK SA w Krakowie podpisało już umowy na dostawy 66 nowych ekologicznych autobusów w ramach tego zadania. W sumie tylko w tym roku krakowski przewoźnik zaplanował dostawy prawie 160 autobusów.

Info/foto: UM Kraków

Kraków

Kraków - najnowsze informacje