wtorek, 7 marca 2023 12:11

Jest miejscem dla wygłodniałych i potrzebujących. Gmina nie widzi możliwości wsparcia finansowego

Autor Patryk Trzaska
Jest miejscem dla wygłodniałych i potrzebujących. Gmina nie widzi możliwości wsparcia finansowego

Proszowicka "Lodówka Dobra" nie otrzyma wsparcia finansowego od lokalnego samorządu. Projekt autorstwa wolontariuszy Stowarzyszenia 2050 zakłada budowę miejsca, do którego mieszkańcy mogliby przynosić niewykorzystane jedzenie dla potrzebujących. Urzędnicy są gotowi do wsparcia rozwoju projektu, ale zasłaniają się brakiem możliwości wsparcia finansowego.

Społeczna lodówka jest rozwiązaniem zyskującym coraz większą popularność. Rozwiązanie zakłada utworzenie miejsce, do którego mieszkańcy mogliby przynosić niewykorzystaną żywność dla ludzi potrzebujących. Mogą to być zarówno gotowe posiłki, jak i produkty do ich przygotowania.

Stowarzyszenie Polska 2050 chciało przenieść to rozwiązanie również do Proszowic. W tym celu powstał projekt, a następnie aktywiści zwrócili się do władz gminy i powiatu proszowickiego z prośbą o finansowe wsparcie. Wniosek dotyczył kwoty 10 tysięcy złotych.

Niestety działacze będą musieli sobie radzić bez pomocy. Urzędnicy zasłonili się bowiem brakiem możliwości finansowego wsparcia. – Jako jednostka sektora publicznego realizujemy zadania własne i zlecone, a co za tym idzie, nie posiadamy środków na realizację przedsięwzięć i zakupu środków trwałych na rzecz innych instytucji i organizacji, dlatego nie jest możliwe uzyskanie dofinansowania z naszej jednostki. Informujemy również, że deklarujemy gotowość i wsparcie w obszarze promocji Państwa działań i służymy pomocą merytoryczną w zakresie realizacji projektu – napisała w piśmie do działaczy w imieniu gminy Proszowice Edyta Psica, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Proszowicach. Z kolei przedstawiciele powiatu proszowickiego w ogóle nie odnieśli się do sprawy.

Mimo tego działacze Stowarzyszenia Polska 2050 nie poddają się. Postanowili oni zebrać brakujące pieniądze w ramach zbiórki internetowej. – Z ramienia Wolontariatu pragniemy zrealizować projekt pod nazwą Lodówki Społeczne, czyli miejsca wspierającego ideę foodsharing tj. dzielenia się żywnością z najbardziej potrzebującymi. Pomoc Mieszkańcom i poszanowanie żywności. Aby zrealizować ten szczytny cel potrzebne jest wsparcie finansowe, dlatego zwracamy się z prośbą do Osób zainteresowanych naszym pomysłem o wsparcie finansowe, nawet najmniejsza kwota jest na"wagę złota " – piszą w opisie zbiórki aktywiści.

Na chwilę pisania artykułu na koncie zbiórki znajduje się 1580 z 4000 potrzebnych złotych.

Foto: fb Starostwo Proszowice

Proszowice - najnowsze informacje