wtorek, 9 maja 2023 13:46

Jest świadkiem krakowskiej historii od 65 lat. Teraz oficjalnie ma właściciela! [FOTO]

Autor Patryk Trzaska
Jest świadkiem krakowskiej historii od 65 lat. Teraz oficjalnie ma właściciela! [FOTO]

Od ponad 65 lat stoi u zbiegu ulic - ks. Józefa i Astronautów w Krakowie. Był świadkiem spotkań przedstawicieli wielu pokoleń. Teraz jednak pomnik samolotu "Jakowlew Jak-23" oficjalnie staje się miejski. Zarząd Zieleni Miejskiej zdradził, co stanie się z rzeźbą.

Rzeźba samolotu "Jakowlew Jak-23" stoi na terenie Gminy Miejskiej Kraków już od ponad 65 lat. Mimo to Zarząd Zieleni Miejskiej, który chciał zrewitalizować przestrzeń wokół pomnika, ze względów proceduralnych musiał znaleźć właściciela samolotu.

Formalności zaczęły się 26 stycznia, kiedy to urzędnicy opublikowali w mediach społecznościowych post w tym temacie. "Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie informuje, że w związku z nieujawnieniem właściciela rzeczy ruchomej w postaci obiektu małej architektury „Jakowlew Jak-23” zlokalizowanej na działce przy ul Księcia Józefa. Planowane jest objęcie w posiadanie mienia ruchomego w dniu 09.05.2023 roku o godzinie 10.00" – napisano w komunikacie.

Szacuje się, że pomnik został postawiony w 1958 roku, Miał to być element dekoracyjny dla nowo wybudowanych bloków z zapleczem handlowym, w rejonie, których powstała również pętla autobusowa. W tym miejscu "Jakowlew Jak-23" stoi do dzisiaj, jednak teraz oficjalnie staje się miejski.

Okazuje się bowiem, że na komunikat ZZM nikt nie odpowiedział, co w praktyce oznacza, że stanie się on własnością gminy Kraków. Jaki los czeka maszynę, która była świadkiem spotkań przedstawicieli wielu pokoleń?

Zarząd Zieleni Miejskiej zapowiada, że nie zamierza zmieniać lokalizacji samolotu (przynajmniej na razie). Ulec zmianie ma jednak przestrzeń wokół pomnika, która zostanie zrewitalizowana.  "Od godziny Jakowlew protokolarnie ma już właściciela. Z miejsca ruszać się nie zamierza, ale pierwszy krok w ramach zadbania o niego i przestrzeń mu najbliższą wykonany!" – napisał na Facebooku krakowski ZZM.

Od godziny Jakowlew protokolarnie ma już właściciela. ✈️ Z miejsca ruszać się nie zamierza 😉, ale pierwszy krok w ramach zadbania o niego i przestrzeń mu najbliższą wykonany! 💚 Kraków PL

Opublikowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie Wtorek, 9 maja 2023

Mieszkańcy Krakowa z pewnością będą wyczekiwać efektów prac rewitalizacyjnych przy zbiegu ulic ks. Józefa i Astronautów.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje