środa, 23 listopada 2022 15:24

Ksiądz oskarżony o molestowanie odsunięty od posługi. Jest komentarz kurii

Autor Mirosław Haładyj
Ksiądz oskarżony o molestowanie odsunięty od posługi. Jest komentarz kurii

Kuria Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego wydała oświadczenie w sprawie o. Macieja Sz., oskarżonego o molestowanie 16- i 18-latki. Jezuita otrzymał nakaz udania się w odosobnione miejsce, niezwiązane z "jezuickimi domami bądź dziełami, gdzie będzie przebywał pod nadzorem władz kościelnych". O. Maciej Sz. otrzymał także zakaz sprawowania posługi oraz nawiązywania "jakiegokolwiek kontaktu o charakterze duszpasterskim i noszenia stroju duchownego".

Sprawę o. Macieja Sz., krakowskiego jezuity, który miał wykorzystywać m. in. 16- i 18-letkę, nagłośniła Paulina Guzik w reportażu "Towarzystwo Maciejowe", opublikowanym 14 listopada na portalu "Więź". Do molestowania miało dojść w duszpasterstwie młodzieży prowadzonym przez jezuitę w Czechowicach-Dziedzicach.

Kuria Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego nakazała o. Maciejowi udać się miejsce odosobnienia. Władze zakonu zakazały mu także "sprawowania świętej posługi, jakiegokolwiek kontaktu o charakterze duszpasterskim i noszenia stroju duchownego". Jednocześnie jezuicka kuria prosi osoby pokrzywdzone przez księży z ich zakonu o zgłaszanie informacji o tego typu zachowaniach.

Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia:

W związku z zapowiedzianym w artykule p. Pauliny Guzik zgłoszeniem w sprawie wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez o. Macieja Sz. pragnę poinformować, że w ramach przygotowań do otwarcia dochodzenia wstępnego, o. Prowincjał Jarosław Paszyński SJ nakazał o. Maciejowi Sz. udać się do konkretnego odosobnionego miejsca niezwiązanego z naszymi jezuickimi domami bądź dziełami, gdzie będzie przebywał pod nadzorem władz kościelnych, zakazując mu jednocześnie sprawowania świętej posługi, jakiegokolwiek kontaktu o charakterze duszpasterskim i noszenia stroju duchownego.
Osoby, które doświadczyły niewłaściwych zachowań ze strony jezuitów z Prowincji Polski Południowej, proszę o zgłaszanie informacji o takich zachowaniach do naszej Kurii:
Kuria Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego
Mały Rynek 8
31-041 Kraków
Tel.: +48 12 428 15 00
Email: curiapme@jezuici.pl

Damian Mazurkiewicz SJ
Rzecznik prasowy Prowincji

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka