poniedziałek, 22 lutego 2021 08:13

Jordanów: 84-latek stracił kilkadziesiąt tys. zł, bo dał się oszukać "synowej"

Autor Mirosław Haładyj
Jordanów: 84-latek stracił kilkadziesiąt tys. zł, bo dał się oszukać "synowej"

Mieszkaniec Jordanowa uwierzył w historię o potrzebującej pomocy bliskiej osobie i stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W środę, 17 lutego 84-latek z Jordanowa około godz. 10:00 odebrał telefon od  kobiety podającej się za jego synową, która płaczliwie powiedziała, że jej mąż spowodował wypadek w Jordanowie, tj. potrącił kobietę, która umarła w szpitalu. Mąż dzwoniącej przetrzymywany jest w Komisariacie Policji w Jordanowie i ona potrzebuje pilnie pieniędzy w kwocie 50 tys. zł na kaucję, aby pomóc mężowi. Cały czas prosiła, żeby nie odkładać słuchawki, aby cały czas być z nią na łączu. Senior wraz ze swoją żoną zaczęli szukać pieniędzy w domu i wspólnie uzbierali kilkadziesiąt tysięcy złotych. Po godzinie 13:00 przyszedł do nich mężczyzna, który miał być adwokatem ich syna i zabrał pieniądze, po czym szybko oddalił się, twierdząc, że bardzo się spieszy, bo liczy się każda minuta, aby pomóc ich synowi.

Tymczasem syn 84-latka nie mógł się do niego dzwonić ponieważ telefon był cały czas zajęty. Dodzwonił się do nich dopiero po godzinie 13:00 i  wówczas dowiedział się, że miał rzekomo spowodować wypadek drogowy i na tą okoliczność ojciec przekazał „adwokatowi”  kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mężczyzna natychmiast pojechał do rodziców i powiadomił policję.

Dzięki szybkim, skoordynowanym działaniom suskich i jordanowskich policjantów, w tym analizie ulicznych monitoringów udało się ustalić markę i prawdopodobne numery rejestracyjne samochodu, którym poruszał się mężczyzna odbierający pieniądze. Po numerach ustalono dane właściciela, a następnie użytkownika tego pojazdu tj. 22-letniego mieszkańca Krakowa. Ten jednak użytkował tam trzy mieszkania.  Pod wytypowany adres udali się suscy i jordanowscy policjanci wraz z funkcjonariuszami z IV Komisariatu Policji w Krakowie oraz Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Mężczyzna został zatrzymany, a w wyniku przeszukań mieszkań oraz samochodu policjanci zabezpieczyli kilkaset złotych, telefon, a także ujawnili odzież odpowiadającą  ubiorowi mężczyzny, który został zarejestrowany na monitoringu w Jordanowie. Zatrzymany mężczyzna powiedział policjantom, że odebrane przez niego od seniora pieniądze przekazał na terenie Krakowa nieznanemu mężczyźnie.

Mężczyzna usłyszał już zarzut oszustwa. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.Prokurator zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru Policji.

Obecnie pracujący przy tej sprawie policjanci szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

– Policjanci przypominają. Nie przekazujmy żadnych pieniędzy obcym osobom. Nie reagujmy  pochopnie na hasło: syn, synowa, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy  finansowej, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy  jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie  się z innymi członkami rodziny

– apeluje policja.

Inf.: KPP Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje