środa, 26 lutego 2020 12:58

Jordanów. Sprawa tęczowego herbu umorzona

Autor Mirosław Haładyj
Jordanów. Sprawa tęczowego herbu umorzona

Sprawa 16-latka, który przerobił herb miasta Jordanów i umieścił w nim tęczowe barwy zostanie umorzona.

14 lutego na zamkniętej grupie na Facebooku 16-letni Janek umieścił grafikę herbu miasta na tle tęczowych barw. Sprawa została zgłoszona na policję, która rozpoczęła czynności w związku ze złożeniem zawiadomienia, dotyczącego przerobienia kolorystycznego herbu. Były one prowadzone są pod kątem art. 137 Kodeksu Karnego, który mówi, iż: "Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

Sprawa stała się medialna i szybko trafiła na strony największych mediów w Polsce. W sieci pojawiły się także głosy wsparcia dla 16-latka, który miał być "straszony poprawczakiem", o czym pisaliśmy już na naszym portalu.

Burmistrz oświadcza

W związku z całą sprawą Burmistrz Jordanowa zamieścił oświadczenie dotyczące użycia Herbu Miasta na stronie internetowej Urzędu, o następującej treści:

Oświadczenie
W związku z licznymi zapytaniami oraz publikacjami w mediach społecznościowych w przedmiocie przeprosin dotyczących użycia Herbu Miasta Jordanowa, opublikowanych w dniu 24.02.2020 r. oświadczam, iż żaden pracownik Urzędu Miasta Jordanowa, bądź osoba trzecia nie miała wpływu zarówno na fakt oraz treść opublikowanych przeprosin. Zgodnie z moją najlepszą wiedzą wyżej wskazane oświadczenie posiada charakter spontaniczny i w pełni pozostawało podyktowane nieprzymuszoną wolą osoby, która była jego nadawcą.
Jednocześnie, potwierdzam fakt podjęcia stosownych czynności, w związku z wykorzystaniem Herbu Miasta Jordanowa w sposób niezgodny z postanowieniami Uchwały Rady Miasta Jordanowa z dnia 26 września 2013 r. w sprawie zasad używania Herbu Miasta Jordanowa nr XXVIII/217/2013.
Niezależnie od powyższego, informuję, że Miasto Jordanów nie podjęło żadnych kroków w kierunku podjęcia tzw. „uchwały przeciwko ideologii LGBT”, w tym w szczególności Rada Miasta Jordanowa nigdy nie podjęła stosownej uchwały w tym zakresie.
Burmistrz Miasta Jordanowa
Andrzej Malczewski

Brak znamion popełnienia przestępstwa

Jak udało się dowiedzieć naszej redakcji suska policja postanowiła nie wszczynać postępowania "z uwagi na brak znamion popełnienia przestępstwa". Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej, asp. szt. Wojciech Copija w rozmowie z nami potwierdził tę informację:

– W dniu dzisiejszym zostało wydane postanowienie o odmowie wszczęcia z uwagi na brak znamion przestępstwa. Postanowienie miało zostać przesłane do Prokuratury w Suchej Beskidzkiej. Ponadto w czasie rozmowy profilaktyczno-ostrzegawczej z małoletnim w obecności jego matki, został on poinformowany zarówno o konsekwencjach, jakie mogą zaistnieć w wyniku publikowania rzeczy publicznie na portalach, jak również o świadomości krytyki innych osób, którym mogą się te treści nie podobać

– powiedział funkcjonariusz i dodał:

– Policja ma obowiązek przyjąć zawiadomienie i przeprowadzić niezbędne czynności. W tym przypadku zakończyć z uwagi na brak znamion popełnienia przestępstwa.

Fot. i inf.: UM Jordanów, oficer prasowy KPP w Suchej Beskidzkiej
Fot. tytułowe: By Grzegorz Siepak - Praca własna, CC BY-SA 4.0

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje

Rozrywka