wtorek, 25 lutego 2020 13:00

Jordanów. Trafi do poprawczaka za tęczowy herb?

Autor Mirosław Haładyj
Jordanów. Trafi do poprawczaka za tęczowy herb?

W internecie pojawiły się wizerunki herbu miasta Jordanów w tęczowych barwach. Sprawa została zgłoszona policji.

Tęczowe barwy kojarzone są ze środowiskiem LGBT. W internetowej sieci pojawia się wiele symboli, które są "ubarwiane" kolorową tęczą. Nie wszystkim się to podoba, zwłaszcza, gdy w tęczę "ubiera" się oficjalne znaki, jak na przykład herb miasta. A taki los spotkał herb miasta Jordanów.

14 lutego na zamkniętej grupie na Facebooku 16-letni Janek umieścił grafikę jordanowskiego herbu miasta na tle tęczowych barw. Sprawa została zgłoszona na policję.

– W Komisariacie Policji w Jordanowie są prowadzone czynności sprawdzające w związku z złożonym zawiadomieniem dotyczącym przerobienia kolorystycznie zdjęcia herbu Miasta Jordanów na jednym z portali społecznościowych

– podkreśla asp. szt. Wojciech Copija, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej.

Jak wyjaśnił, czynności prowadzone są pod kątem art. 137 Kodeksu Karnego, który mówi, iż: "Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

Małgorzata Musiałek, działaczka komitetu wyborczego kandydata na prezydenta Roberta Biedronia, napisała na swoim koncie w social mediach, że Policja straszy Janka poprawczakiem, Burmistrz na chłopaku wymusza przeprosiny, "bo wtedy konsekwencje będą mniejsze":

Potrzeba wsparcia dla Janka, młodego chłopaka z Jordanowa (pow. suski, woj. małopolskie), z gminy, która na mocy deklaracji Rady Gminy 1/19 z maja 2019 roku wzorowanej na nazistowskich uchwałach stała się gminą "Wolną od LGBT".
Burmistrz złożył doniesienie, że chłopak przerobił herb Jordanowa, dodając tam elementy tęczy (projekt poniżej).
Policja straszy Janka poprawczakiem, Burmistrz na chłopaku wymusza przeprosiny, "bo wtedy konsekwencje będą mniejsze"...
Janek ma 16 lat, jest dla mnie bohaterem, jest cholernie dzielny i odważny, bo publicznie powiedział, że chce by gmina Jordanów była dla wszystkich, by nikogo nie wykluczać.
Pomóżcie, by chłopaka nie zaszczuli w tej małej społeczności, zanim będzie za późno...
Precedens już jest dot. tęczowego orła, chłopak przeprasza, ale przecież nie powinien przepraszać za swoje wartości, za swoją tożsamość.
Urodziłam się i wychowałam w tym mieście, mieszkałam tam przez pierwsze 19 lat życia, boję się o tego chłopaka.

Potrzeba wsparcia dla Janka, młodego chłopaka z Jordanowa (pow. suski, woj. małopolskie), z gminy, która na mocy...

Gepostet von Małgorzata Aleksandra Musiałek am Montag, 24. Februar 2020

16-latek w rozmowie z portalem Onet.pl powiedział, że zawiadomienie złożył burmistrz Jordanowa Andrzej Malczewski w imieniu kilkunastu osób, które poczuło się obrażone tęczową przeróbką. Policja nie potwierdziła tej informacji.

– Pani przesłuchująca dała propozycję, żebym przeprosił burmistrza osobiście w ratuszu wraz z nią, rodzicem i komendantem. Groziła też poprawczakiem i tym, że mogę sobie zrujnować życie tak wcześnie i czy jestem tego świadomy

– powiedział w rozmowie z Onet.pl 16-letni Jan.

Rzecznik Suskiej Komendy, asp. szt. Wojciech Copija zaprzeczył, żeby doszło do sytuacji w której nieletniemu grożono. Funkcjonariusz zaznaczył także, że 16-latek nie był przesłuchiwany a jedynie rozpytywany. Rozmowa odbywała się w obecności matki nieletniego.

– Policja ma obowiązek poinformowania osób wobec których są prowadzone czynności m. in. o konsekwencjach prawnych za dany czyn zabroniony, niezależnie od tego, czy chodzi o wykroczenie, czy przestępstwo. Trudno to nazywać groźbami. "

W maju 2019 r. Gmina Jordanów przegłosowała deklarację sprzeciwiającą się "ideologii LBGT". Pozostaje ona odrębną jednostką samorządu terytorialnego od Gminy Miasta Jordanów, a podmiotów tych nie należy utożsamiać.

Inf.: Sucha24, onet.pl, facebook.com, KPP Sucha Beskidzka
Fot. tyt.: By Gmjordanow - Praca własna, domena publiczna

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje