środa, 23 listopada 2022 11:39

[WIDEO] "Śpiew i pieśń potrafi zjednoczyć". Towarzystwo Śpiewacze Lutnia w Wieliczce świętowało jubileusz 150-lecia

Autor Marzena Gitler
[WIDEO] "Śpiew i pieśń potrafi zjednoczyć".  Towarzystwo Śpiewacze Lutnia w Wieliczce świętowało jubileusz 150-lecia

Jubileuszowym koncertem Towarzystwo Śpiewacze "Lutnia" w Wieliczce świętowało swoje 150-lecie. To jeden z najstarszych zespołów w Polsce, który nieprzerwanie funkcjonuje od czasów zaborów.  

Uroczysty koncert zorganizowano w sali koncertowej Kampusu Wielickiego w sobotę, 19 listopada. Wzięli w nim udział bliscy obecnych i dawnych chórzystów oraz przyjaciele i sympatycy wielickiej Lutni. Gratulacje i życzenia złożyli zespołowi posłanka Urszulą Rusecką, wicewojewoda Ryszard Pagacz, wicemarszałek Łukasz Smółka.

- Towarzystwo śpiewacze Lutnia to żywa historia Wieliczki. To 150 lat na scenie nieprzerwanej działalności, trud wielu ludzi, wielu pokoleń. Dzisiejsza Lutnia, co było widać, jest tą tradycja, która była zawsze: zróżnicowany wiek, zainteresowania, nawet różne kultury czy wyznania, bo w Lutni śpiewali i katolicy i ewangelicy czy prawosławni.  Śpiew i pieśń jest czymś, co potrafi zjednoczyć - mówiła Jadwiga Szado, która od 49 lat dyryguje zespołem.

Koncert poprowadził Bartosz Matras, a prócz zespołu - jubilata wystąpili na nim zaprzyjaźnieni i współpracujący z chórem soliści i zespoły muzyczne.

Towarzystwo Śpiewacze Lutnia w Wieliczce powstało jeszcze w czasie zaborów, w  1872 r. Od początku swego istnienia było ostoją patriotyzmu i niestrudzonym propagatorem polskości. Przetrwało dwie wojny światowe i czasy komunizmu.

Z okazji 150-lecia Towarzystwo Śpiewacze Lutnia w Wieliczce oraz Jadwiga Szado zostali odznaczeni Srebrnym Medalem „Zasłużony dla Kultury Gloria Artis” nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, który też przekazał zespołowi promesę na 20 tys. zł. Przekazała ją wraz z życzeniami i gratulacjami posłanka Urszula Rusecka. Dodatkowo zespół otrzymał treść wystąpienia Sejmowego z okazji jubileuszu TS Lutnia i historyczny program obchodów jubileuszu Lutni z 1932 roku, który będzie można obejrzeć wraz z innymi pamiątkami na okolicznościowej wystawie w Muzeum Żup Krakowskich, której wernisaż zaplanowano na 9 grudnia br.

Brązowy medal "Zasłużony dla Kultury Gloria Artis"  otrzymał obecny prezes TS Lutnia Jerzy Markowskiy oraz Jan Gonciarczyk. Medale wręczyli posłanka Urszula Rusecka i wicewojewoda Ryszard Pagacz. Odznaczenia honorowe „Zasłużony dla Kultury Polski” odebrali Halina Gawron, Katarzyna Jędral, Piotr Jasiński oraz Michał Roehlich. Wraz z jubileuszem chóry jubileusz 60-lecia pracy w zespole świętowała Józefa Turchan, a Józefa Jaglarz - 49-lecie śpiewania z Lutnią. Wyróżnienie dla wieloletniego chórzysty Stanisława Krawczyka, który spędził 50 lat w zespole, odebrała jego małżonka. Wspomniano też niedawno zmarłą Marię Franczyk, pierwsza i wieloletnią prezes w historii TS Lutnia.

Wicewojewoda Łukasz Smółka przekazał nadany przez Zarząd Województwa Małopolskiego Medal Polonia Minor. Gratulacje Towarzystwu Śpiewaczemu „Lutnia” przekazali włodarze powiatu wielickiego: starosta Adam Kociołek, wicestarosta Henryk Gawor oraz członek Zarządu Tomasz Broniowski.

Nie zabrakło wzruszających życzeń od Miasta Wieliczka, które przekazały wiceburmistrz Agnieszka Szczepaniak i szefowa Wielickiego Centrum Kultury Magdalena Kot. Gratulacje przekazali też przedstawiciele innych zespołów funkcjonujących przy WCK.

Jadwiga Szado dziękując za pracę z zespołem i życzenia wspomniała swoje początki pracy z zespołem, do którego objęcia przekonał ją jej wujek, Janusz Wiewiórka. Podkreśliła, że wraz z Lutnią świętowała już 9 kolejnych jubileuszy i zapowiedziała koniec swojej pracy jako dyrygenta, co wzbudziło duże poruszenie. Sama Lutnia również podziękowała swojej dyrygentce wzruszającą piosenką, kwiatami i kryształową statuetką.

Po koncercie długo trwały gratulacje i życzenia od instytucji wielickich i mieszkańców, którzy nie wyobrażają sobie bez Lutni żadnych lokalnych uroczystości patriotycznych czy kościelnych. Wychowały się w niej i przy niej całe pokolenia.

Na koniec w kuluarach uczestnicy uroczystości spotkali się na okolicznościowym bankiecie, którego zwieńczeniem był jubileuszowy tort.

fot. Marzena Gitler / Głos24

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka