czwartek, 30 listopada 2023 13:09

Kaczkomaty wracają do krakowskich parków. "Dokarmianie chlebem to nie jest dobry pomysł"

Autor Patryk Trzaska
Kaczkomaty wracają do krakowskich parków. "Dokarmianie chlebem to nie jest dobry pomysł"

Kaczy bufet to specjalny automat z pokarmem dla ptactwa wodnego. Dzięki niemu kaczki dostają odpowiednie dla nich pożywienie – z witaminami i mikroelementami. Automaty wydają karmę bezpłatnie, cztery razy na godzinę, aby uniknąć przekarmienia oraz marnowania jedzenia. Pracownicu ZZM przypominają, że suchy chleb to nie jest dobry pomysł na dokarmianie kaczek!

Gdzie znajdziesz kaczy bufet?

  • Zalew Nowohucki
  • park Zaczarowanej Dorożki
  • park Duchacki
  • zalew Bagry
  • park im. Tadeusza Kościuszki

Kaczkomaty to inaczej kacze bufety, w których znajduje się dobrze zbilansowane pożywienie dla ptactwa wodnego. Takie, które dostarczy im niezbędnych minerałów do prawidłowego funkcjonowania.

– Bardzo nas cieszy, że coraz więcej osób korzysta z kaczkomatów i nie wyciąga bochenka chleba zza płaszcza. Dlaczego? Chleb nie jest odpowiednim pożywieniem dla ptactwa wodnego. Nie dostarcza im żadnych właściwości odżywczych, mikroelementów oraz witamin. Kiedy dochodzi do trawienia chleba wytwarza się kwas chlebowy, który prowadzi do zakwaszenia układu pokarmowego ptaków, a następstwem tego jest kwasica żołądka. Sól, którą zawiera chleb, zaburza gospodarkę wodną ptasiego organizmu – mówią pracownicy ZZM.

inf./fot. ZZM

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka