środa, 3 kwietnia 2024 08:59

Kalwaryjskie misteria ponownie zgromadziły tłumy wiernych

Autor Mirosław Haładyj
Kalwaryjskie misteria ponownie zgromadziły tłumy wiernych

Tłumy pielgrzymów przyjechały w Wielkim Tygodniu do Kalwarii Zebrzydowskiej, by wziąć udział w Misteriach Paschalnych.

Wielki Tydzień tradycyjnie zgromadził w kalwaryjskim sanktuarium tłumy pątników z całej Polski. Przy sprzyjającej pogodzie w Misterium Męki Pańskiej uczestniczyło niemal 140 tys. osób.

– Prawie 140 tys. wiernych uczestniczyło w tygodniowych obchodach Misterium Męki Pańskiej w Wielkim Tygodniu. Najwięcej z nich przybyło w Wielki Piątek - zdecydowanie ponad 85 tys. Takich tłumów w Kalwarii dawno nie było

– mówi w rozmowie z portalem Głos24 rzecznik sanktuarium o. Tarsycjusz Bukowski.

W Wielki Piątek już od wczesnych godzin rannych tłumy wiernych gromadziły się przy Pałacu Kajfasza, gdzie odbył się poranny sąd nad Jezusem. Kolejne sceny Misterium odbywały się przed Ratuszem Piłata oraz Pałacem Heroda. Kulminacja nastąpiła podczas Dekretu Piłata skazującego Jezusa na śmierć. Wcześniej zgromadzeni wierni wysłuchali słowa pasterskiego ks. abpa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego.

– Rozmodlony tłum pielgrzymów robi imponujące wrażenie i pokazuje moc wiary, która jest w sercach Polaków. To nieprawda, że ludzie masowo odchodzą od Kościoła. Ci ludzie szli z różańcami, zamyśleni, śpiewali pobożne pieśni i wsłuchiwali się w głoszone przy każdej stacji kazanie. Często na ich twarzach widać było skupienie. Wielu z nich przystąpiło do spowiedzi i Komunii Świętej. W rozmowach mówili o wielu trudnościach i życiowych obciążeniach, jakie przynoszą na Kalwarię i tu zostawiają i dlatego wyjeżdżają stąd umocnieni – dodał o. Tarsycjusz Bukowski.

Nad bezpieczeństwem pątników czuwali funkcjonariusze policji, ratownicy medyczni, Służba Ochrony Kolei oraz druhowie gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.  

Inf.: Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka