sobota, 30 stycznia 2021 11:39

Katolickie środowisko chce zakazania rozwodów? O czym debatowano w Krakowie?

Autor Mirosław Haładyj
Katolickie środowisko chce zakazania rozwodów? O czym debatowano w Krakowie?

Debata została zorganizowana przez katolicki dwumiesięcznik "Polonia Christiana".

W debacie, do której doszło w środę, 27 stycznia w Krakowie wzięli udział wiceprezes Ordo Iuris Tymoteusz Zych i Krystian Kratiuk, redaktor naczelny "Polonia Christiana" i portalu pch24.pl. Zaproponowany tytuł spotkania "Czy czas zakazać rozwodów?" wywołał w sieci burzę. W związku z tym zmieniono nazwę debaty i usunięto informację na jej temat ze strony zaangażowanego w przedsięwzięcie Ordo Iuris. Ostatecznie temat spotkania brzmiał: "Dlaczego trzeba walczyć z plagą rozwodów?". Organizatorzy w zaproszeniu na debatę poinformowali, że prawie 40 proc. małżeństw zawartych w 2014 roku zakończyło się rozwodami. Przypomniano również, że Kościół, w uzasadnionych przypadkach, dopuszcza jedynie separację małżonków.

– Dlaczego w kwestii tak zasadniczej – dotyczącej zarówno zbawienia wiecznego, jak i doczesnego szczęścia – poddajemy się tak łatwo? A może nadszedł czas, aby w końcu zakazać rozwodów?

– czytamy w opisie tematu debaty na stronie portalu pch24.pl.

Na okładce najnowszego numeru dwumiesięcznika "Polonia Christiana" widnieje wezwanie "Czas zakazać rozwodów!". Tymczasem wiceprezes Ordo Iuris Tymoteusz Zych, będący autorem tytułu debaty, wyjaśnia, że Instytut nie chce zakazu rozwodów, a jedynie wsparcia instytucji małżeństwa. Wpływ na ograniczenie liczby rozwodów zdaniem pracowników placówki mogłaby mieć m.in. przymusowa separacja. Ta mogłaby trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat i sprzyjać "pogłębionej refleksji nad rozwodem". Na niezmniejszenie liczby rozwodów miałoby mieć wpływ także "przywrócenie instytucji nieodpłatnego posiedzenia pojednawczego i wprowadzenie obowiązkowych mediacji między małżonkami mającymi niepełnoletnie dzieci".

O Stowarzyszeniu Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi

Na stronie organizacji czytamy, że "celem Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi oraz Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej jest pielęgnowanie chrześcijańskich wartości i tradycji narodu polskiego oraz propagowanie i ochrona kulturalnej spuścizny cywilizacji łacińskiej". Stowarzyszenie wydaje dwumiesięcznik "Polonia Christiana" oraz portal informacyjny PCh24.pl. Organizacja ta jednak nigdy nie przedstawiła swego statutu do aprobaty władzy kościelnej, dlatego nie została przez nią uznana:

– Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi” jest organizacją prywatną, założoną przez osoby świeckie, nie powiązaną instytucjonalnie z Kościołem i działającą na własną odpowiedzialność. Stowarzyszenie nie przedstawiło swego statutu do aprobaty władzy kościelnej, dlatego nie może być traktowane jako uznane przez Kościół stowarzyszenie wiernych (kan. 299 § 3)

– czytamy w Komunikacie Kurii Krakowskiej.

Inf.: Facebook, Twitter, Kuria Krakowska, Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka