czwartek, 18 marca 2021 14:59

Pierwszy dzień wiosny 2021: dlaczego w tym roku wypada innego dnia?

Autor Artykuł sponsorowany
Pierwszy dzień wiosny 2021: dlaczego w tym roku wypada innego dnia?

Pożegnaj się z zimą i w końcu przywitaj wiosnę! 20 marca wiosna wkracza w nasze życie, przynajmniej kalendarzowo. To już czas na rozkwit kwiatów, wiosenne porządki i na pojawienie się pierwszych, cieplejszych promyków słońca. Okres wiosenny oficjalnie wyznacza równonoc wiosenna, termin wywodzący się od łacińskich słów aequus — równy i nox — noc.

Pierwszy Dzień Wiosny – 20 marca czy 21 marca?

Chwila, chwila… Czy pierwszy dzień wiosny nie przypada na 21 marca? Dlaczego w tym roku Pierwszy Dzień Wiosny obchodzimy 20 marca? Nie ma w tym żadnego błędu. W tym roku równonoc przypada na 20 marca, tak samo, jak w 2020 roku. Przyczyna tego zdarzenia znajduje się w kalendarzu gregoriańskim, który jest obecnie używany w większości krajów świata. Niedoskonały system kalendarzowy, nie odzwierciedla dokładnie okresu okrążenia Słońca przez Ziemię, który wynosi 365 dni, 6 godzin, 9 minut i 10 sekund.

Pierwszy dzień wiosny i rozbieżności kalendarzowe

Kalendarz gregoriański opiera się na teorii roku, który trwa 365 dni. Oznacza to, że zapewnia około ćwierć dnia mniej, niż Ziemia potrzebuje, aby przeprowadzić swój obrót wokół Słońca. Tym samym, co roku równonoc nabiera różnicy 6 godzin, aż do momentu, w którym nastąpi wyrównanie — czyli, co 4 lata — w roku przestępnym, z „dodatkowym” lutowym dniem służącym do „przywrócenia” synchronizacji roku słonecznego i kalendarza gregoriańskiego.

Co to jest równonoc wiosenna (znana również jako Pierwszy Dzień Wiosny)?

Równonoc wiosenna oznacza, że ​​wraz z wydłużaniem się dni jest więcej światła słonecznego ze względu na wcześniejsze wschody i późniejsze zachody słońca. Dzieje się tak, ponieważ nachylenie Ziemi się zmienia, a ​​obie półkule otrzymują w ten dzień taką samą ilość światła słonecznego. Jak pisze National Geographic, równonoc wiosenna występuje, gdy centrum Słońca przecina równik. Jest to również jedyna pora roku (oprócz jesiennej równonocy), kiedy Słońce wschodzi na centralnym wschodzie i zachodzi bezpośrednio na zachodzie.

Czy równonoc wiosenna i pierwszy dzień wiosny to, to samo?

To zależy od tego, jak spojrzysz na koncepcję. Astronomicznie, wiosna na półkuli północnej zaczyna się w okolicach równonocy wiosennej. Jednak z meteorologicznego punktu widzenia Pierwszy Dzień Wiosny jest oznaczany jako 1 marca, ponieważ naukowcy badający pogodę dzielą rok kalendarzowy na kwartały. Meteorolodzy, w przeciwieństwie do swoich astronomicznych odpowiedników, śledzą pory roku na podstawie zmian temperatury, a nie położenia Słońca względem Ziemi. Chociaż ta rozbieżność może powodować pewne problemy statystyczne, fakt, że wiosna zaczyna się w różnych terminach, z pewnością nie powoduje wielu problemów dla większości ludzi.

Astronomiczna wiosna

Jakie są oznaki wiosny w przyrodzie?

Dla większości ludzi wiosna nie jest mierzona kalendarzowo tak bardzo, jak narzuca to kalendarz, a jest po prostu odczuwalna w ich bezpośrednim otoczeniu. To pora roku, kiedy zaczyna się spostrzegać, że promienie słoneczne rozgrzewają skórę po zimie i kiedy natura zaczyna się regenerować. Rośliny w końcu wyglądają na żywe, kwiaty zaczynają kwitnąć, zwierzęta wychodzą z hibernacji, a ptaki budują gniazda na drzewach.

Czy na całym świecie obchodzi się Pierwszy Dzień Wiosny?

Pierwszy dzień wiosny to także perski Nowy Rok w Nowruz. Mieszkańcy Iranu, Kosowa, Turcji i innych narodów co roku obchodzą Nowy Rok w okolicach równonocy wiosennej. W Japonii pierwszy dzień wiosny, czyli Shunbun no Hi, obchodzony jest podczas spotkań rodzinnych i odwiedzania cmentarzy przodków. W Polsce na wiosnę robi się przegląd szafy, wiosenne porządki, a Pierwszy Dzień Wiosny celebruje się spacerami i przyozdabia domy. Jeśli szukasz ciekawych inspiracji co do ozdób, koniecznie sprawdź co oferuje Kik gazetka.

Jaka jest wiosenna pogoda? Wszystko budzi się do życia

Środowisko staje się bardziej aktywne. Pogoda staje się coraz cieplejsza, pojawiają się wiosenne deszcze, wietrzne dni, a nawet powodzie. Oczywiście nie powstrzymuje to ogólnego, ciepłego uczucia do wiosny i nikogo nie zniechęca do zdjęcia zimowego płaszcza, wyjścia na zewnątrz i spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Kiedy jest koniec wiosny?

Wiosna potrwa do 20 czerwca, czyli pierwszego dnia lata. Sezon trwa dokładnie trzy miesiące – tak długo możesz cieszyć się wiosenną aurą.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje