czwartek, 27 października 2022 10:11

Kiedy warto stosować odżywki typu carbo?

Autor Artykuł zewnętrzny
Kiedy warto stosować odżywki typu carbo?

Odżywki węglowodanowe są jednymi z najbardziej popularnych, ekonomicznych oraz jednymi z niedocenianych odżywek przez szersze grono osób. Wszystko z uwagi na fakt, że zdecydowana większość raczej unika węglowodanów, a tym samym odżywek takich jak carbo. Jednak odpowiednia ich ilość jest niezbędna do wytworzenia energii niezbędnej do wykonywania treningów. A te im bardziej są intensywne, tym więcej energii zużywają, a organizm potrzebuje większej ilości węglowodanów. Wiedzą o tym osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe oraz siłowe, którzy na potrzeby swoich jednostek treningowych potrzebują ogromnej ilości energii. Odżywki typu carbo w takich sytuacjach są niezastąpione i pomagają uzupełnić dietę o odpowiednią ilość tzw. węgli. Jednak zastosowanie odżywek typu carbo jest znacznie szersze i warto o tym pamiętać.

Czym tak właściwie jest odżywka typu carbo?

Carbo to odżywka, która składa się przede wszystkim z mieszanki węglowodanów o różnej strukturze. Znajdują się w nich szybko, wolno oraz średnio uwalniane cukry, jednak często są uzupełniane o inne substancje odżywcze, takie jak witaminy czy minerały. Ich udział jest jednak symboliczny i ma za zadanie jedynie wspomóc organizm na potrzeby aktywności fizycznej. Jednak po co to wszystko?

Wystarczy powiedzieć, że mózg zużywa ok. 50g glukozy na dobę, co jest po prostu swego rodzaju paliwem dla niego. Natomiast mięśnie czerpią energię z glikogenu, który są w stanie magazynować. Dostarczane poprzez odżywkę węglowodanową cukry, pozwalają zatem wykonywać dłuższe oraz bardziej intensywne jednostki treningowe, ponieważ cały organizm jest zaopatrzony w niezbędną do tego energię. To następnie przekłada się na lepszą efektywność treningów itp.

Z uwagi na wykorzystywane składniki, odżywki typu carbo są stosunkowo tanim rozwiązaniem, jednak na rynku dostępnych jest ogromna ilość różnego rodzaju preparatów znacznie droższych. Wiąże się to z połączeniem np. węglowodanów z substancjami pobudzającymi, co stanowi świetny sposób na tzw. przedtreningówke. Te oraz wiele innych odżywek typu carbo można znaleźć m.in. w sklepie SFD, który już od wielu lat dostarcza sportowcom preparaty o najwyższej jakości od najlepszych producentów, takich jak chociażby Trec.

W jakich sytuacjach sprawdzi się odżywka typu carbo?

Na rynku jest dostępnych ogromna ilość odżywek węglowodanowych o różnych składach i o różnym przeznaczeniu. W zależności od tego, jakiego rodzaju cukry będą wykorzystane (tempo uwalniania w organizmie), sprawdzą się one lepiej w konkretnych sytuacjach. Dla przykładu - węglowodany szybko uwalniane w odżywce carbo, wspomogą regenerację po treningu i najlepiej jest je spożyć do godziny po jego zakończeniu. W trakcie trwania tzw. okna żywieniowego, gdy należy uzupełnić wszystkie składniki odżywcze wykorzystane w trakcie ćwiczeń.

Tak więc najwięcej zależy od rodzaju odżywki węglowodanowej na jaką padnie wybór. Warto jednak pamiętać, że odżywki typu carbo zalecane są także do stosowania przez ektomorfików. Jest to typ sylwetki osoby szczupłej, która ma problemy z nabieraniem masy ciała. W tym przypadku odżywka węglowodanowa pomoże zbudować w prosty sposób nadwyżkę kaloryczną, która jest niezbędna do budowania masy ciała.

Tak jak w wielu innych przypadkach, tak też odżywki węglowodanowe typu carbo mają dość szerokie zastosowanie. Warto o nim pamiętać, szczególnie z uwagi na stosunkowo niską cenę tego typu preparatów. Szukając najbardziej odpowiedniej odżywki dla siebie, warto wziąć pod uwagę ofertę sklepu SFD, gdzie jest dostępnych ogromna liczba różnego rodzaju preparatów. Dzięki temu każda osoba będzie mogła znaleźć najbardziej odpowiednią dla siebie odżywkę, nie tylko w przypadku węglowodanów.

Sport

Sport - najnowsze informacje

Rozrywka