sobota, 20 kwietnia 2024 11:20

Kiedyś czekaliśmy na nie codziennie. Dziś mało kto o nich pamięta [WIDEO]

Autor Katarzyna Jamróz
Kiedyś czekaliśmy na nie codziennie. Dziś mało kto o nich pamięta [WIDEO]

Pamiętasz te wieczory spędzone przed telewizorem, gdy świat zatrzymywał się na chwilę, by dać nam przepustkę do krainy fantazji? Wieczorynki z lat 90. i 00. to nie tylko bloki programowe. To magiczne portale, które przenosiły nas w światy pełne przygód, emocji i niezapomnianych bohaterów. Gotowi na podróż w czasie?

Każdy z nas ma pewne skarby z przeszłości, które wciąż wzbudzają ciepłe uczucia i nostalgiczne wspomnienia. Dla wielu osób, które dorastały w latach 90. i 00., wieczorynki były nieodłączną częścią codzienności. Te krótkie, animowane filmy, emitowane na ekranach telewizorów, przywołują wspomnienia o beztroskich chwilach, gdy każdy wieczór był pełen cudownych przygód i niezapomnianych emocji. Wróćmy na chwilę do tych czasów i przypomnijmy sobie kultowe produkcje, które niegdyś towarzyszyły nam niemal każdego wieczoru.

Gumisie

"Gumisie harcują, po lesie szarżują. Wszędzie dziś słychać donośny ich śmiech. Zawsze zwycięskie, waleczne, rycerskie. Każda przygoda zapiera nam dech” – śpiewał w czołówce Andrzej Zaucha. Ta kultowa animowana seria wyszła spod skrzydeł wytwórni Walta Disneya. Jej pierwszy odcinek wyemitowano w 1985 r. Bajka opowiada o siedmiu uroczych misiach, które przeżywają niezwykłe przygody. Zami, Bunia, Grafi, Tami, Sani, Kabi, Gusto – czy tych bohaterów w ogóle trzeba komukolwiek przedstawiać?

Muminki

Ta ponadczasowa animacja przyciągała przed ekrany telewizorów i tych dużych, i tych małych. Główni bohaterowie bajki, Muminek wraz ze swoimi rodzicami (nazwanymi nie inaczej jak Mamusią Muminka i Tatusiem Muminka) mieszkają w okrągłym, niebieskim domu z czerwonym dachem, położonym w Dolinie Muminków. Ryjek, Mała Mi, Paszczak czy Bobek to tylko niektóre postaci, które towarzyszyły na co dzień tej wyjątkowej rodzince. W krainie Muminków każdy dzień to nowa przygoda, która czeka na odkrycie… Co więcej, żaden z bohaterów współczesnych horrorów nie wywołuje takich emocji jak Buka, prawda?

Smerfy

"Smerfy" to kultowa animowana seria dla dzieci, której bohaterowie mieszkają w Wiosce Smerfów ukrytej w Zaczarowanym Lesie. Co ciekawe, te małe, niebieskie stworki, zostały stworzone przez belgijskiego rysownika komiksowego Pierre’a Culliforda już w 1958 r. Każdy smerf ma swoje unikatowe imię, które zazwyczaj odzwierciedla jego charakter lub zainteresowania. Te urocze postacie stawiają czoła złemu czarownikowi Gargamelowi i jego rudemu kotu Klakierowi, którzy robią, co mogą, by móc je złapać. Jednak, jak to w bajkach bywa, smerfy były sprytniejsze i za każdym razem udawało im się przechytrzyć wroga.

Bob Budowniczy

Kolejną wieczorynką, która zyskała ogromną popularność, był “Bob Budowniczy”. Jej światowa premiera miała miejsce 12 kwietnia 1999 r. Głównymi bohaterami animacji są tytułowy Bob oraz paczka jego przyjaciół złożona m.in. z sympatycznych, mówiących, maszyn budowlanych. Akcja kreskówki rozgrywała się na placu budowy. Gdy któraś z maszyn popełniła błąd, przez co wpadała w kłopoty, zawsze mogła liczyć na pomoc Boba. Bo w końcu “Bob budowniczy wszystkiemu zaradzi, Bob budowniczy nie jest sam!”.

Noddy

Wieczorynka Noddy to urocza animowana seria opowiadająca o przygodach sympatycznego Noddy'ego i jego przyjaciół z Krainy Zabawek. To klasyczna bajka dla dzieci, pełna przyjaźni, zabawy i nauki. Noddy jest głównym bohaterem, który razem z wspomnianymi przyjaciółmi rozwiązuje problemy i uczy się tego, że nawet największe kłopoty można pokonać dzięki odwadze, przyjaźni i pomysłowości. Seria ta jest pełna kolorowych postaci i przyjemnych przygód. Jest idealna do oglądania zarówno dla małych, jak i nieco większych dzieci. W tym roku obchodzi swoje 32. urodziny. Znacie Noddy’ego?

Bracia Koala

Głównymi bohaterami tej animacji są dwa nieustraszone misie koala. Franio i Benio codziennie wsiadają do swojego żółtego samolotu, by przelecieć nad odludnymi terenami i sprawdzić, czy ich przyjaciele nie potrzebują pomocy. Bracia Koala nie zawahają się, by wesprzeć swoich towarzyszy. Każdy odcinek tego niezwykłego serialu nie tylko zapewnia rozrywkę, ale również przynosi ze sobą ważne przesłanie, że warto zawsze być gotowym do tego, by pomóc innym. “Braci Koala para co nigdy nie nawala, Braci Koala para o pomoc się postara w każdej chwili złej!” – śpiewano w czołówce. Przyznajcie się, też zgadywaliście komu tym razem pomogą?

Listonosz Pat

“Pat i kot, kot i Pat, Pat i kot przyjaciele od lat” – aż trudno nie zanucić, gdy wspominamy o tej kultowej wieczorynce. “Listonosz Pat” to kolejna popularna, animowana seria dla dzieci. Jej głównym bohaterem jest sympatyczny listonosz o imieniu Pat. Akcja toczy się w miasteczku Zielona Dolina, gdzie tytułowy bohater dostarcza listy i paczki mieszkańcom, a przy okazji pomaga rozwiązywać różne problemy. W każdym odcinku Pat przeżywa nowe przygody w towarzystwie swojego kota Jessa oraz innych barwnych postaci. Pierwszy odcinek tej niezapomnianej serii został wyemitowany 43 lata temu.

Tabaluga

“Oto Tabaluga, dzielny Tabaluga, zuch i chwat. Choć taki maleńki, chce ocalić wielki świat” – brzmiał fragment czołówki. Aż trudno uwierzyć, że seria opowiadająca o przygodach małego, zielonego, smoka w tym roku kończy 27 lat. W animacji śledziliśmy spór, jaki toczyły między sobą Rajska Dolina i Lodolandia. Powstrzymać złowieszczego bałwana Arktosa mógł jedynie tytułowy bohater.

Pszczółka Maja

“Tę pszczółkę, którą tu widzicie, zowią Mają. Wszyscy Maję znają i kochają. Maja fruwa tu i tam, świat swój pokazując nam” – ten fragment piosenki śpiewany przez Zbigniewa Wodeckiego to czysty klasyk. Bajka opowiada o perypetiach młodej pszczółki o imieniu Maja, która w towarzystwie swoich przyjaciół (konika polnego Filipa i trutnia Gucia) odkrywa fascynujący świat przyrody. Dzięki swojej uroczej fabule i wartościowym przesłaniom "Pszczółka Maja" zdobyła serca dzieci na całym świecie, stając się jedną z najbardziej uwielbianych bajek. W tym roku od premiery pierwszego odcinka mija 48 lat. Co ciekawe, historia tego uroczego owada powstała już w 1912 roku. To właśnie wtedy opublikowany został zbiór opowiadań dla dzieci pt. Pszczółka Maja i jej przygody autorstwa Waldemara Bonselsa.

Dziś, gdy patrzymy wstecz, te wieczorynki wydają się być nie tylko źródłem rozrywki, ale także skarbem pełnym wartościowych lekcji. To w ich magicznym świetle poznawaliśmy tajemnice przyjaźni, odwagi i wielu innych wartości, które towarzyszą nam przez całe życie. Choć czasy się zmieniają, a telewizor nie zajmuje już ważnego miejsca w naszych domach, wspomnienie tych beztroskich wieczorów pozostaje niezmienne.

Fot. Ilustracyjne/Unsplash

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka