piątek, 26 maja 2023 06:00

Kilkutysięczne mandaty za jazdę hulajnogami. Co zrobili użytkownicy pojazdów?

Autor Mirosław Haładyj
Kilkutysięczne mandaty za jazdę hulajnogami. Co zrobili użytkownicy pojazdów?

Andrychowscy policjanci ukarali mandatami dwóch mieszkańców gminy Andrychów, którzy pod działaniem alkoholu poruszali się po jezdni hulajnogami elektrycznymi.

22 maja policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego z Komisariatu Policji w Andrychowie, zauważyli na ul. Krakowskiej dwóch mężczyzn, którzy, jadąc hulajnogami elektrycznymi, mieli wyraźne problemy z utrzymaniem prostego toru jazdy. Podejrzewając, że znajdują się oni pod wpływem alkoholu, mundurowi od razu podjęli interwencję i sprawdzili ich trzeźwość.

Jak się okazało, przypuszczenie policjantów były słuszne. 22-latek miał w organizmie 0,86 promila alkoholu, natomiast u młodszego z mężczyzn, 21-latka, urządzenie do badania stanu trzeźwości wykazało 0,46 promila alkoholu. W związku z popełnionymi wykroczeniami, zgodnie z obowiązującymi przepisami, 22-letni mieszkaniec gminy Andrychów został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, z kolei drugi z mężczyzn – mandatem w kwocie 1000 złotych.

Policja przypomina, że od maja 2021 roku obowiązują przepisy ruchu drogowego, w których między innymi określono prawa i obowiązki osób korzystających z hulajnóg elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami urządzeniem tym poruszać się nią może tylko jedna osoba, a kierowanie hulajnogą w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu jest wykroczeniem.
Zabrania się:
• jazdy hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie;
• przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
• czepiania się pojazdów;
• ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
• jazdy po jezdni obok innego uczestnika;
• jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy.

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka