piątek, 17 czerwca 2022 11:52

Frajda dla dzieci i młodzieży. Otwarto kąpielisko nad Rabą w Kłaju

Autor Marzena Gitler
Frajda dla dzieci i młodzieży. Otwarto kąpielisko nad Rabą w Kłaju

W dawnej żwirowni nad Rabą, na granicy Kłaja i Targowiska, uroczyście otwarto nowoczesny ośrodek wypoczynkowy. Do dyspozycji mieszkańców i turystów są m.in. dwie plaże, przystań dla miłośników sportów wodnych i park linowy.

Teren dawnej żwirowni zmienił się w kąpielisko i nowoczesny ośrodek rekreacyjny. Na brzegu powstały plaże z pływającymi pomostami, platformami dla wędkarzy, wiatami - altanami, przebieralnią i sanitariatami, placem zabaw dla maluchów i dzieci starszych z parkiem linowym, boiskami do siatkówki plażowej, siłownią, miejscami na ognisko, placem gospodarczym oraz parkingiem.

W ośrodku powstało „Miasteczko Rowerowe” z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Ciekawym pomysłem było wybudowanie parku poświęconego astronomii. Powstał „Układ Słoneczny” z głazami ułożonymi na okrężnych ścieżkach. Powstał też park geologiczny, gdzie można poznawać formacje skalne, co przybliżają rozmaite utwory geologiczne i ścieżki o nawierzchni mineralnej. Jest też park sensoryczny - „Ścieżka traw” o zróżnicowanej murawie. Dla wygody zwiedzających umieszczono ławki, stoliki, stojaki na rowery i tablice informacyjne.

Całkowity koszt tej inwestycji to przeszło 4 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło blisko 2 mln zł.

W otwarciu ośrodka wziął udział wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka, który wraz z wójtem Kłaja Zbigniewem Strączkiem do przecięcia wstęgi zaprosił dzieci.

Ośrodek w Kłaju to kolejne miejsce rekreacyjne otwarte w ostatnim czasie w powiecie wielickim. W niedzielę, 5 czerwca oficjalnie otwarto Niepołomickie Błonia, 6-hektarowy teren spacerowo-rekreacyjny, również z parkiem edukacyjny,

fot. UMWM

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje