niedziela, 5 czerwca 2022 17:28

6 ha rekreacji i nauki. Niepołomickie Błonia otwarte dla wszystkich

Autor Marzena Gitler
6 ha rekreacji i nauki. Niepołomickie Błonia otwarte dla wszystkich

W niedzielę, 5 czerwca oficjalnie otwarto Niepołomickie Błonia. Wydarzeniu towarzyszył piknik pełen atrakcji dla mieszkańców.

Uroczyste otwarcie zainaugurowano na sportowo biegami wokół błoń dla dzieci i dorosłych, które zorganizowały niepołomickie towarzystwa biegowe Tres Compañeros i Niepołomice Biegają.

Oficjalne otwarcie odbyło się na scenie na niepołomickich błoniach o godz. 12. Potem mieszkańcy i goście ruszyli do zwiedzania błoń i korzystania z przygotowanych atrakcji. Pokazy i koncerty na scenie przygotowało Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa oraz Centrum Kultury w Niepołomicach. Wisienką na torcie był wieczorny koncert Limboski TRIO.

Program festynu przygotowały niepołomickie instytucje i organizacje pozarządowe. Na warsztaty dotyczące przyrody zaprosiło Muzeum Niepołomickie. Nie zabrakło też stoisk Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego i Biblioteki.

Oddzielne otwarcie miał też pierwszy w gminie psi wybieg. Wstęgę przecinał burmistrz Roman Ptak i przedstawiciel firmy Royal Canin. Przy okazji można było porozmawiać z lekarzami weterynarii i psimi behawiorystami. Na pokazy jady konnej zaprosiło KJK pod Żubrem.

Niepołomickie Błonia to 6-hektarowy teren spacerowo-rekreacyjny, zaprojektowany tak, by główną rolę grała w nim natura. Na realizację inwestycji usytuowanej pomiędzy Zamkiem Królewskim a drogą krajową 75 wydano blisko 10 mln zł (o 2 mln. zł więcej niż początkowo zakładano). 6,6 mln zł pokryła dotacja unijna z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu Infrastruktura i Środowisko, a pozostałe wyłożyły Niepołomice ze swojego budżetu. Prace prowadzone przez wyłoniona w przetargu firmę AKG Architektura Krajobrazu Sp. z o.o. z Zabierzowa trwały od wiosny 2021 roku.

Błonia podzielone są na cztery strefy - tzw. Małe Błonia po stronie północnej, otwartą część centralną (strefę ciszy), obszar rekreacji (po stronie południowo-wschodniej) oraz strefę przy zamku. Na terenie posadzono około 100 drzew i 6 tysięcy krzewów oraz roślin ozdobnych. Na razie są jeszcze malutkie, ale za kilka lat stworzą prawdziwy azyl dla ptaków i owadów, a może i niewielkich ssaków.  

Zwiedzający podziwiali wioskę kaczek, rozprężalnię (plac do trenowania koni), enklawę dla psów (z wybiegami i urządzeniami do zabawy), ogrody deszczowe, domki dla jeży, hotele dla owadów. Kolejny obszar to strefa piknikowa z boiskiem do gry w bule i gigantycznymi szachami terenowymi. Wielkim powodzeniem wśród dzieciaków cieszył się ogród doświadczeń, gdzie można zobaczyć plenerową makietę układu słonecznego, lustro deformujące, telefon, młyńskie koło, pinart i camerę obscura.

Błonia to też nowe ścieżki dla biegaczy, których tu nie brakuje i spacerowiczów. Wokół błoń wybudowano ponad 2 km ścieżek (ok. 1,6 km alejek o nawierzchni betonowej i ok. 500 m drewnianych). Dla amatorów adrenaliny powstanie w przyszłości skate park.

Ciekawostkę jest prawdziwy sad oraz ogród owocowy z krzewami borówek, jeżyn, porzeczek czy agrestu. W tym rejonie, nazwanym skansenem powstanie też ogród społeczny, w którym mieszkańcy będą mogli uprawiać samodzielnie warzywa i zioła.

fot. Fb. Miasto i Gmina Niepołomice

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje