wtorek, 13 sierpnia 2019 08:56

Koalicja z Kukizem lepsza niż Kosiniaka z Kamyszem?

Autor Manuel Langer
Koalicja z Kukizem lepsza niż Kosiniaka z Kamyszem?

Nie milkną komentarze związane z zaskakującą koalicją ruchu Pawła Kukiza z partią Władysława Kosiniaka – Kamysza. „PSL funkcjonuje na podobnych zasadach do mafii” – są to słowa Pawła Kukiza, który jeszcze nie tak dawno bardzo mocno krytykował swoich dzisiejszych sojuszników. Nowa siła na polskiej scenie politycznej od początku dość mocno szokowała wyborców jednej i drugiej partii. Mając z tyłu głowy słowa lidera ruchu Kukiz’15, ciężko uwierzyć iż porozumienie PSL i K’15 jest oparte na budowaniu mostów m.in. przeciwko korupcji.

Po czwartkowym ogłoszeniu sojuszu, w piątkowy poranek mogliśmy dowiedzieć się nieco więcej ile muzykowi udało się ugrać u ludowców. Ruch może liczyć na 11 jedynek w 41 okręgach. Patrząc na 50% uszczuplenie klubu poselskiego podczas jeszcze trwającej kadencji sejmu, jest to wynik dość dobry. W okręgu opolskim listę ma otwierać sam Paweł Kukiz, w tarnowskim natomiast Władysław Kosiniak – Kamysz. Lider ludowców, będzie musiał zmierzyć się z jedynkami Koalicji Obywatelskiej Urszulą Augustyn oraz PiS Anną Pieczarką.

Ciekawie sytuacja wygląda również w okręgu 13, gdzie dojdzie do batalii między Pawłem Kowalem (KO), Małgorzatą Wassermann (PiS) oraz Agnieszką Ścigaj (K’15). Posłanka ruchu Kukiz’15, będzie miała trudne zadanie przebicia się przez znane nazwiska i odzyskania zaufania swoich wyborców, niewątpliwie nadszarpniętego przez koalicję z ludowcami. Decyzja o wystawieniu właśnie jej na pierwszym miejscu, nie jest jednak ruchem nieprzemyślanym, bowiem w okręgu w którym w ostatnich wyborach Platforma Obywatelska uzyskała 5 mandatów (razem z N. 6), a PiS 7 to właśnie Agnieszka Ścigaj zgarnęła mandat, w przeciwieństwie do przedstawicieli PSL, którzy musieli pogodzić się z porażką.

W obliczu ostatnich decyzji liderów partii politycznych, możemy spodziewać się ciekawych potyczek w wielu okręgach wyborczych. Niewątpliwie jednak ostatnie wydarzenia ze sceny politycznej przysparzają wielu emocji i prowadzą do żywszych dyskusji.

Jan Sarecki, przewodniczący krakowskiego koła Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci" (młodzieżówka Platformy Obywatelskiej)

Niniejszy felieton prezentuje poglądy autora i może lecz nie musi być zbieżny z poglądami redakcji.

Foto: Wikimedia, Radosław Czarnecki

(https://commons.wikimedia.org/wiki/File:W%C5%82adys%C5%82aw_Kosiniak-Kamysz.jpg)

Wyborczy Tygiel - najnowsze informacje