czwartek, 3 sierpnia 2023 17:08

"Kolejna absurdalna sytuacja w Krakowie". Mieszkańcy nie chcą parkingu i podpisują petycję

Autor Mirosław Haładyj
"Kolejna absurdalna sytuacja w Krakowie". Mieszkańcy nie chcą parkingu i podpisują petycję

Aby zbudować parking na 44 samochody na Zakrzówku, wyciętych ma zostać 20 tys. m2 zieleni. W tej sprawie mieszkańcy przygotowali petycję do prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Na Zakrzówku ma powstać parking na 44 samochody. Decyzja ta wiąże się z wycinką 20 tys. m2 zieleni.

-Wycięte ma zostać 20 tys. m2 zieleni tylko po to, by zbudować parking na 44 samochody, choć przy obecnej aranżacji tego terenu na ulicy Twardowskiego znajdują się 42 miejsca parkingowe

-napisał w mediach społecznościowych poseł Aleksander Miszalski.

Co z gniewoszem plamistym?

-Urząd miasta ignoruje fakt występowania na tył obszarze siedlisk gniewosza plamistego, który w Polsce jest gatunkiem chronionym. W sobotę spotkałem się z mieszkańcami.

Aby zatrzymać wycinkę, mieszkańcy przygotowali serię pism do Prezydenta Majchrowskiego, ZZM i Ministerstwa Środowiska.  Jednym z nich jest petycja, w której czytamy:

-Mieszkańcy od lat popierają utworzenie ogólnodostępnego Parku Zakrzówek wraz z bezpiecznymi kąpieliskami. Biorąc jednak pod uwagę skalę odwiedzin tego miejsca w ostatnich tygodniach, w szczególności liczbę osób przybywających do Parku samochodami, uważamy, że ukierunkowanie inwestycji w stronę rozbudowy miejsc parkingowych odbędzie się kosztem najważniejszych zalet tego miejsca, jakimi są tereny zielone dające wytchnienie i spokój tak wielu odwiedzającym. Stoimy na stanowisku, że rozbudowa Parku Zakrzówek powinna odbyć się w sposób zrównoważony, tak aby wskazane wyżej walory Parku zostały zachowane. Wskazane byłoby ukierunkowanie inwestycji w tę stronę, by zachęcać mieszkańców do przybywania do Parku nie samochodami, a komunikacją zbiorową, rowerową lub pieszą. Tylko w ten sposób zachowamy bowiem przyrodnicze bogactwo Parku, sprawiając, że pozostanie on atrakcyjnym dla Mieszkańców oraz turystów celem wycieczek dających odpoczynek i wytchnienie od codziennego życia miejskiego, które nie będą zakłócane tak dotkliwym dla wielu ruchem samochodowym emitującym hałas i spaliny.

[AKTUALIZACJA] "Presja ma sens"

W czwartkowe popołudnie poseł Miszalski poinformował, że prezydent Majchrowski zrezygnował z pomysłu wybudowania parkingu na ulicy Twardowskiego.

-Uratowaliśmy drzewa na Zakrzówku. Prezydent Majchrowski poinformował o wycofaniu się miasta z planu wybudowania parkingu na ulicy Twardowskiego. Ogromnie dziękuję wszystkim zaangażowanym w sprawę, a przede wszystkim prawie 1000 mieszkańcom, którzy podpisali naszą petycję.Presja ma sens, choć w tej części #Kraków udało się nam uratować drzewa!

-przekazał poseł Miszalski.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka