wtorek, 25 czerwca 2019 13:46

Kolejna fala upałów w Krakowie

Autor Bernard Szwabowski
Kolejna fala upałów w Krakowie

To będą kolejne upalne dni w Krakowie. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dziś termometry mogą wskazać nawet 31 st. C. W środę będzie jeszcze cieplej – do 33 st. C. Synoptycy ogłosili drugi stopień zagrożenia upałami.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Wedle IMGW we wtorek temperatura maksymalna w naszym mieście może wynieś od 28 do 31 st. C, a w środę od 30 do 33 st. C. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 18 do 20 st. C.

Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 19.00 w środę, 26 czerwca.

W upalne dni Wodociągi Miasta Krakowa uruchamiają kurtyny wodne na:

  • Rynku Głównym / Małym Rynku
  • Rynku Podgórskim
  • placu Centralnym / alei Róż
  • placu Bohaterów Getta
  • ulicy Szerokiej

Dostępne są także pitniki:

  • w parku Jordana
  • w parku Lotników Polskich
  • na Rynku Głównym (przy wieży ratuszowej)

Jak radzić sobie w czasie upałów:

Podczas upałów najgorszy czas dla organizmu przypada między godz. 10.00 a 16.00. Seniorzy oraz dzieci, czyli osoby najbardziej narażone na negatywne skutki upału, w miarę możliwości, powinny w tym czasie unikać przebywania na słońcu. Wszystkie osoby narażone na dłuższy kontakt z promieniami słonecznymi powinny mieć nakrycie głowy (kapelusz, czapka z daszkiem). Warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych. Trzeba też zapewnić organizmowi przynajmniej dwa litry wody dziennie. W razie przegrzania, odczuwania zawrotów głowy, konieczne jest przeniesienie się w chłodne miejsce i nawodnienie organizmu. Jeśli objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza.

Również właściciele psów i kotów powinni zadbać o właściwą ochronę swoich pupili. Zwierzęta muszą mieć przede wszystkim dostęp do wody pitnej. W przypadku wysokich temperatur lepiej nie wychodzić z nimi na spacer między godz. 10.00 a 16.00. Warto też zabrać ze sobą wodę i mokry ręcznik, którym można schłodzić zwierzę.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zostawiać zwierząt w miejscach nasłonecznionych, zwłaszcza w zaparkowanym samochodzie, nawet z uchylonymi szybami. Pamiętajmy, że temperatura powietrza w nagrzanym samochodzie może przekroczyć 60 stopni Celsjusza w ciągu kilkunastu minut.

W przypadku, gdy zauważymy, że zwierzę przebywa w złych warunkach i nie ma dostępu do wody, interwencję należy zgłosić do straży miejskiej pod numerem 986, do Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – u. Floriańska 53, tel. 12 421 77 72, 12 421 26 85 lub pod numer alarmowy 112.

Kraków - najnowsze informacje