niedziela, 1 maja 2022 11:12

Kolejna podwyżka opłat na A4 Kraków-Katowice. Ale jest haczyk

Autor Tomasz Stępień
Kolejna podwyżka opłat na A4 Kraków-Katowice. Ale jest haczyk

Zapłacimy więcej za przejazd autostradą Kraków-Katowice. Koncesjonariusz autostrady A4 planuje podnieść stawki opłat za przejazdy dla wszystkich kategorii pojazdów. Jest jednak możliwość zapewnienia sobie tańszych przejazdów.

Nowe stawki mają obowiązywać od 4 lipca br. We wniosku złożonym do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Stalexport Autostrada Małopolska S.A., koncesjonariusz autostrady A4 na tym odcinku, wystąpiła o zgodę na zmianę stawek opłat za przejazdy dla wszystkich kategorii pojazdów:

  1. kategorii 1 (innych niż  motocykle) – z kwoty 12 zł do kwoty 13 zł;
  2. kategorii 2, 3, 4 i 5 – z kwoty 35 zł do kwoty 40 zł.

Powyższe opłaty obowiązywać będą na każdym z dwóch Placów Poboru Opłat (PPO), tj. w Mysłowicach i Balicach.

Można jednak zapewnić sobie tańsze przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków. Wystarczy zrezygnować z płatności na autostradowych bramkach gotówką lub kartą na rzecz automatycznych metod poboru opłat. Planowane jest bowiem utrzymanie stawki preferencyjnej dla transakcji automatycznych (elektroniczny pobór opłat A4Go i Telepass oraz videotolling z aplikacjami: Autopay, SkyCash, mPay, IKO oraz z kartami ORLEN Flota) realizowanych za przejazd samochodami osobowymi.  Od 4 lipca 2022 r. opłaty dla tego typu transakcji będą o 3 zł niższe, czyli wyniosą 10 zł na każdym PPO. Taka stawka za przejazd obowiązywała w przypadku samochodów osobowych siedem lat temu.

Wysokość bonifikaty dla pojazdów kategorii 2 i 3, która będzie obowiązywała dla tych kategorii pojazdów od 4 lipca 2022 r., zostanie odrębnie skonsultowana z GDDKiA. Aktualnie dla pojazdów kategorii 2 i 3 od obowiązującej stawki opłaty za przejazd autostradą (tj. 35 zł) stosuje się bonifikatę, która wynosi 13 zł.

– Trzy złote rabatu na każdej bramce, to w sytuacji codziennych dojazdów, np. do pracy, oszczędność 240 zł w skali miesiąca, a w perspektywie roku to już blisko 3 tys. zł – kwota w dobie przyspieszającej inflacji nie bez znaczenia dla domowego budżetu. Wystarczy zainstalować w telefonie jedną z bezpłatnych aplikacji bądź zamówić urządzenie A4Go do elektronicznego poboru opłat – mówi Rafał Czechowski, rzecznik pasowy SAM SA.  – Do zmiany stawek za przejazd zmusza nas wzrost kosztów utrzymania autostrady i prowadzenia inwestycji, związany m.in. z szybko rosnącymi w ostatnim czasie cenami usług, materiałów budowlanych czy nośników energii – dodaje.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje