poniedziałek, 21 sierpnia 2023 06:18, aktualizacja rok temu

Kolejna uczelnia w Małopolsce uruchomi kierunek lekarski. "Stajemy przed historyczną szansą"

Autor Katarzyna Jamróz
Kolejna uczelnia w Małopolsce uruchomi kierunek lekarski. "Stajemy przed historyczną szansą"

– To kolejna uczelnia, która podjęła się ogromnego wyzwania i podjęła się wielkich obowiązków – mówił szef MEiN podczas uroczystości. Akademia Tarnowska otrzymała ministerialną zgodę na otworzenie kierunku lekarskiego. Pierwszy nabór odbędzie się w przyszłym roku. Studentów medycyny czekać będzie 12 semestrów nauki oraz tytuł zawodowy lekarza.

Minister Edukacji i Nauki podkreślał, że stworzenie kierunku lekarskiego i kształcenie przyszłych lekarzy to ogromne wyzwanie naukowe i dydaktyczne dla całej uczelni. – Podjęcie się stworzenia kierunku lekarskiego i kształcenia lekarzy na wysokim poziomie, bo tylko na takim poziomie kształci się w Polsce, bo tylko na taki poziom pozwalają standardy kształcenia lekarzy, to jest ogromny trud, za który pani rektor i całej kadrze, całemu kierownictwu, senatowi i profesorom Akademii Tarnowskiej bardzo dziękuję – wskazywał.

Ministerstwo Edukacji i Nauki

16 sierpnia(w środę) w Warszawie minister Przemysław Czarnek wręczył rektor Akademii Tarnowskiej Małgorzacie Kołpie decyzję o udzieleniu pozwolenia na utworzenie jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim. Podczas swojego wystąpienia minister edukacji podkreślał, że będzie to kolejna uczelnia w województwie małopolskim, która uruchomi kierunek lekarski. Zaznaczył jednocześnie, że podmioty te mają duży potencjał kształcenia praktycznego. – W województwie małopolskim to jest kolejna uczelnia, która będzie kształciła na tym kierunku. Oczywiście Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego jest tutaj tym największym podmiotem, ale mamy i Nowy Targ, i Nowy Sącz, i teraz mamy Tarnów. To są miejsca, które z powodzeniem mogą podołać wszystkim tego rodzaju zadaniom i obowiązkom, zwłaszcza, że jest tam również duży potencjał – i na to zwracaliśmy uwagę – kształcenia praktycznego.

Deficyty kadrowe w zawodach medycznych

Podczas uroczystości szef MEiN podkreślał, że mamy braki kadrowe w zawodach medycznych, szczególnie wśród lekarzy. Szacuje się, że w Polsce brakuje ich ok. 40 tys. Rozwiązaniem tego problemu jest otwieranie nowych kierunków lekarskich w takich uczelniach jak Akademia Tarnowska. – Dlatego konieczne jest zdecydowane zwiększenie liczby studentów przyjmowanych na studia lekarskie. Bardzo dziękuję raz jeszcze Akademii Tarnowskiej za podjęcie się tego wielkiego działania, wielkiego zadania – podsumował Minister Edukacji i Nauki.

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Zajęcia również w Krakowie

– Stajemy przed historyczną szansą, ale też wielkim wyzwaniem. Jestem pewna, że podołamy, bo do uruchomienia tego prestiżowego kierunku przygotowywaliśmy się już od kilku lat. Mimo niemal pełnej gotowości, aby dać równe szanse wszystkim chętnym do podjęcia studiów na tym kierunku, zdecydowaliśmy, że pierwszy nabór przeprowadzimy w przyszłym roku, a zakwalifikowani do przyjęcia naukę rozpoczną w roku akademickim 2024/25 – wyjaśnia Rektor Akademii Tarnowskiej, dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni.

Większość ćwiczeń i wykładów odbywać się będzie na kampusie, a zajęcia kliniczne w szpitalach w Tarnowie, regionie tarnowskim oraz w Krakowie. Studenci będą korzystać także z prosektorium w Krakowie. – Warto jednak dodać, że z bardzo ciekawą propozycją wyszedł pan Marcin Kuta, dyrektor Szpitala Szczeklika w Tarnowie. Zakłada ona wspólną ze szpitalem inwestycję rozbudowy i dostosowania prosektorium w „Szczekliku” do akademickich potrzeb. Według wstępnych harmonogramów, mogłoby ono być gotowe już w przyszłym roku – mówi Małgorzata Kołpa cytowana przez Akademię Tarnowską.

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Uzyskany w Tarnowie dyplom uznawany będzie automatycznie w całej Unii Europejskiej oraz ma być równoważny z dyplomem każdej uczelni kształcącej na kierunku lekarskim. Uczelnia kończy także etap projektowania nowego budynku, który miałby stanąć na kampusie i służyć studentom kierunku lekarskiego. Program studiów zakłada ogółem 5716 godzin zajęć w ciągu całego, sześcioletniego cyklu kształcenia. Na kierunku lekarskim wykładać będą lekarze z Tarnowa, regionu i Krakowa.

W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści z regionu: Senator RP Kazimierz Wiatr, Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski oraz Poseł na Sejm RP, Anna Pieczarka.

Źródło: UM Tarnów/Akademia Tarnowska/Ministerstwo Edukacji i Nauki
Fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki/gov.pl

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka