wtorek, 19 stycznia 2021 12:00

Kolejna zmiana w kolejności szczepień. Prokuratorzy i pracownicy skarbówki w pierwszej grupie

Autor Aleksandra Tokarz
Kolejna zmiana w kolejności szczepień. Prokuratorzy i pracownicy skarbówki w pierwszej grupie

W Narodowym Programie Szczepień doszło do kolejnej zmiany. Do grupy pierwszej, która ma pierwszeństwo do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi dopisano m.in. prokuratorów czy funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Osoby chore przewlekle będą musiały w związku z tym poczekać na swoją kolej szczepienia jeszcze dłużej.

Narodowy Program Szczepień zakłada podział społeczeństwa na cztery grupy. 27 grudnia rozpoczęły się szczepienia grupy 0, czyli medyków i pracowników szpitali.

15 stycznia uruchomiono centralną rejestrację, która umożliwiała umawianie szczepień na konkretny termin dla seniorów. W pierwszej kolejności zapisywać się mogły osoby po 80. roku życia.

W grupie drugiej, obok grupy pracowników służb, znajdowały się osoby przewlekle chore. Teraz jednak na szczepienie będą one musiały czekać dłużej. Jak długo? Tego nie wiadomo. Wiadomo jednak, że grupa pracowników służb została dopisana do grupy pierwszej w drodze rozporządzenia. W niej do tej pory oprócz wspomnianych seniorów, znajdowali się pensjonariusze DPS. Teraz są także „funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze" - czytamy w rządowym rozporządzeniu z 14 stycznia.

Tymczasowy profil zaufany ma ułatwić seniorom rejestrację na szczepienie. Jak go założyć?
Tymczasowy profil zaufany, który założyć można bez wyjścia z domu, będzie dostępny także dla seniorów powyżej 70. roku życia. Ma on przyspieszyć zapisy na szczepienia przeciwko Covid-19. Wcześniej założyć mogli go tylko ci Polacy, którzy mają co najmniej 80 lat. Jak ustalili dziennikarze RMF FM, sz…

"Szczepieniami w pierwszym etapie zostaną objęci także Żołnierze Wojska Polskiego, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR oraz GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe" - czytamy w wydanym wcześniej dokumencie ze szczegółami Narodowego Programu Szczepień.

Zmiany te komentował dziś dla wp.pl Michał Dworczyk. Zapytany czy zgadza się z ministrem w KPRM Michałem Wójcikiem, że „prokuratorzy są na pierwszej linii frontu walki z pandemią” i dlatego znaleźli się w pierwszej grupie w kolejności szczepień odparł: Intencja jest taka, żeby osoby, które są kluczowe z punktu widzenia całego procesu funkcjonowania państwa i też różnych procesów związanych ze szczepieniami, czyli właśnie przedstawiciele służb mundurowych przede wszystkim, byli w grupie pierwszej.

Krakowscy restauratorzy: “Branża gastronomiczna i holetarska jest jak Titanic. Za chwilę wszyscy zatoniemy”
Czy my jeszcze wytrzymamy? Może tydzień lub dwa. W Krakowie zamknęło się już bardzo dużo restauracji - mówiła Agnieszka Niewiadomska, właścicielka Piwnicy pod Złotą Pipą na poniedziałkowej konferencji prasowej krakowskich restauratorów i posłów Koalicji Obywatelskiej.

Pytany o merytoryczne przesłanki, jakie stoją za tym, by pracownicy służb mundurowych takich jak ABW czy CBA byli w pierwszej grupie szczepień, stwierdził, że w większości Narodowy Program Szczepień jest bardzo podobny do analogicznych programów w innych krajach Unii Europejskiej.

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka