wtorek, 19 stycznia 2021 10:28

Tymczasowy profil zaufany ma ułatwić seniorom rejestrację na szczepienie. Jak go założyć?

Autor Aleksandra Tokarz
Tymczasowy profil zaufany ma ułatwić seniorom rejestrację na szczepienie. Jak go założyć?

Tymczasowy profil zaufany, który założyć można bez wyjścia z domu, będzie dostępny także dla seniorów powyżej 70. roku życia. Ma on przyspieszyć zapisy na szczepienia przeciwko Covid-19. Wcześniej założyć mogli go tylko ci Polacy, którzy mają co najmniej 80 lat.

Jak ustalili dziennikarze RMF FM, szybkie założenie tymczasowego profilu zaufanego dla osób po 70. roku życia będzie możliwe najpóźniej w piątek. Wtedy też rusza rejestracja na szczepienie osób w wieku 70+.

Tymczasowy profil zaufany założyć można na stronie rządowej www.gov.pl (https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany#tymczasowy). Tam też znaleźć można kompleksowe informacje i poradnik, który krok po kroku poprowadzi do założenia tymczasowego profilu. Tymczasowy profil zaufany, podobnie jak zwykły, pozwoli załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Za jego pomocą zalogować się można do wielu portali, które udostępniają usługi dla obywateli w internecie i podpisać dokumenty elektroniczne.

Będą zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Jakie?
Na dzisiejszej konferencji prasowej minister Dworczyk poinformował o konieczności wprowadzenia zmian w Narodowym Programie Szczepień. Zmiany są podyktowane faktem, iż koncern Pfizer zamierza z tygodnia na tydzień znacząco ograniczyć dostawy szczepionek do krajów członkowskich. > – Cała Unia Europe…

Tymczasowy profil zaufany ma jednak krótszy termin ważności – jest ważny przez trzy miesiące, a samodzielne przedłużenie jego ważności nie jest możliwe. Może jednak zostać przedłużony automatycznie, jeśli w kraju nadal będą obowiązywać ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa.

Do założenia tymczasowego profilu zaufanego nie są potrzebne posiadanie konta w banku lub wizyta w punkcie potwierdzającym.

Po wpisaniu danych w serwisie gov.pl trzeba umówić się z urzędnikiem na spotkanie online. Może trwać do pół godziny, a więc wystarczająco długo, by spokojnie załatwić formalności. Co ważne - podczas tego spotkania po założeniu profilu urzędnik pomoże zapisać się na szczepienie.

W związku z koniecznością posiadania urządzenia wyposażonego w kamerę lub mikrofon, seniorzy, którzy nie radzą sobie z tego rodzaju technologiami, powinni skorzystać z pomocy bardziej obeznanych z tematem krewnych lub sąsiadów.

Termin rozmowy online z urzędnikiem ustala zainteresowany (są prowadzone we wszystkie dni tygodnia w godzinach 8 – 20).

Koronawirus Małopolska [19 stycznia]: Szczegółowe dane - zakażenia, zgony
Sytuacja epidemiologiczna w Małopolsce. Prezentujemy najnowsze informacje. Małopolska [19 stycznia] * zakażonych: 114 464 (+ 233) * zmarło: 2 888 (+ 19) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 233 zakażeniach koronawirusem w Małopolsce w dniu dzisiejszym: Nowe zakażenia: * Kraków - 79 * krakows…

„Posiadacz profilu zaufanego może nie tylko zapisać się na szczepienia, ale też załatwiać przez internet dziesiątki spraw urzędowych. W tej chwili Profil Zaufany ma już ponad dziewięć milionów obywateli” – informuje oficjalny portal rządowy GOV.pl.

Małopolska - najnowsze informacje