piątek, 31 marca 2023 10:50

Kołowrotek na Feeder: jak działa i jak go wybrać?

Autor Artykuł sponsorowany
Kołowrotek na Feeder: jak działa i jak go wybrać?

Metoda gruntowa, inaczej feeder, polega na łowieniu w taki sposób, że cały zestaw umieszczony jest na dnie zbiornika. Stosowane są w niej obciążenia dużo większe niż w przypadku wędkowania na spławik. Daje to możliwość zarzucenia na większą odległość. "Feeder" z angielskiego oznacza dozownik, podajnik. W zestawie do tej metody wraz z przynętą posyłana jest zanęta, która trafia bezpośrednio w miejsce łowienia. Większe obciążenia wymagają innego sprzętu w porównaniu ze spławikówką. Również konstrukcja kołowrotka jest nieco inna.

Kołowrotek do gruntówki — jak działa?

Młynki do metody gruntowej mają bardzo duże znaczenie, jeżeli chodzi o skuteczność połowu. Kołowrotki feederowe często wyposażone są w drugi hamulec, tzw. wolny bieg. To kluczowa funkcja. Wędka w metodzie feederowej bardzo często spoczywa na podpórkach. Przy używaniu kołowrotka z jednym hamulcem, ryzykujemy wciągnięcie wędki do wody. To nie żarty. Z pewnością większość doświadczonych wędkarzy słyszała o takich przypadkach. Dzieje się tak przy łowieniu silnych ryb: karpia, amura, czy tołpygi (choć tak zwykle jest przyłowem, a nie celem wyprawy wędkarskiej). Za pomocą specjalnego przełącznika masz możliwość ustawienia drugiego hamulca w taki sposób, że ryba bez problemu będzie ściągała żyłkę ze szpuli. Po przekręceniu korbką automatycznie przełączysz młynek na hamulec główny, co pozwoli zaciąć rybę.

Kołowrotki wędkarskie przeznaczone do klasycznego feedera oraz do method feeder posiadają również klipsy do blokowania żyłki. Dzięki temu masz możliwość zarzucania wielokrotnie na tę samą odległość. Warto wybierać modele z miękkim klipsem. Przy odwijaniu żyłki przez karpia lub inną silną rybę, nie ryzykujesz zerwania zestawu. Łowienie z gruntu to bardzo prosta, a zarazem skuteczna metoda. Feeder daje możliwość łowienia w każdych warunkach. Nawet przy bardzo silnym wietrze.

Feeder — jak dobrać odpowiedni kołowrotek?

Wybierając kołowrotek, warto skupić się na ofercie renomowanych producentów: Daiwa, Ryobi, DAM, czy Cormoran to producenci, którzy gwarantują niezawodność. W sklepie Wielka Ryba znajdziesz bogaty wybór tych oraz wielu innych dostawców. Na stronie https://wielkaryba.pl/kolowrotki-feederowe z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Jeżeli szukasz kołowrotka feederowego, weź pod uwagę kilka istotnych rzeczy:

  • waga wędki — te dwa elementy traktuj jako zestaw; kołowrotek poza podstawowymi funkcjami musi dobrze wyważyć wędkę i odpowiednio leżeć w dłoni,
  • odległość łowienia — im dalej zamierzasz łowić, tym większa powinna być szpula kołowrotka; da Ci to pewność, że ryba nie odpłynie wraz z całą żyłką na szpuli; to szczególnie ważne, gdy w łowisku znajdują się karpie,
  • długość wędki — dokładnie, jak w przypadku wagi — kołowrotek musi współgrać z kijem, aby wędkowanie było przyjemne i proste,
  • grubość żyłki/plecionki — nie każdy kołowrotek poradzi sobie z plecionką 0,08 mm, tak samo jak z żyłką 0,30 mm — pamiętaj o tym, a unikniesz wielu nieprzyjemności nad wodą,
  • metoda łowienia — można dobrać kołowrotek uniwersalny lub dedykowany do rodzaju połowu; klasyczny feeder i metoda (method feeder) różnią się od siebie; podobnie jak kołowrotki do obu rodzajów połowu.

Przed zakupem warto przymierzyć kołowrotek do wędki. Da nam to pewność, że kupujemy sprzęt wygodny i funkcjonalny. Niektórzy producenci mają w ofercie linie produktowe wędek i kołowrotków, które pasują do siebie idealnie. Jeżeli kupujesz w sklepie internetowym, pamiętaj, że zawsze masz możliwość zwrotu towaru. Tak więc bez problemu przymierzysz kołowrotek do swojego ulubionego kija.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka