poniedziałek, 22 kwietnia 2024 14:01

"Koniec PiS-u." Wielka zmiana w Zakopanem

Autor Marzena Gitler
"Koniec PiS-u." Wielka zmiana w Zakopanem

Łukasz Filipowicz z komitetu Przyjazne Zakopane, został nowym burmistrzem Zakopanego. Zagłosowało na niego 63 proc. wyborców. Jego rywalkę z PiS, Agnieszkę Nowak-Gąsienicę poparło zaledwie 36,84 proc. głosujących w II turze mieszkańców stolicy Podhala.  

Zacięta rywalizacja o prezydenta stolicy Podhala

Wybory samorządowe w Zakopanem zapowiadały się bardzo ciekawie już z tego powodu, że z ubiegania się o reelekcję zrezygnował Leszek Dorula, argumentując to koniecznością zadbania o swoje zdrowie.

Dotychczasowy burmistrz, popierany przez PiS, rządził Zakopanem od 2014 roku. W ostatnich wyborach na swoją następczynię wskazał wiceburmistrz, Agnieszkę Nowak-Gąsienicę, startującą z Prawa i Sprawiedliwości. Z powodu wysunięcia jej kandydatury ze startu zrezygnował Jan Gluc - dotychczasowy przewodniczący zakopiańskiej rady miasta, również zwolennik PiS, który wsparł Nowak-Gąsięnicę. Co ciekawe, w trakcie kampanii Zakopanem nie zjawił się żaden z czołowych polityków PiS, aby pomóc jej wygrać. Jednak trzeba przyznać, że mimo tego (a może właśnie dzięki temu) udało jej się przeprowadzić bardzo ciekawą, dynamiczną akcję promocyjną.

Jej rywalami w I turze byli kandydat niezależny Łukasz Filipowicz (KWW Przyjazne Zakopane) - zakopiański przedsiębiorca z branży hotelarskiej i gastronomicznej oraz kandydat komitetu wyborczego "Dla Podhala", popieranego przez przedstawicieli klubu Zakopane 2030 w Radzie Miasta i działaczy Platformy Obywatelskiej z powiatu tatrzańskiego, Mariusz Koperski, sekretarz gminy Kościelisko i były wiceburmistrz Zakopanego.

Po I turze Zakopane było nadal duża niewiadomą, bo Nowak-Gąsienicę i Filipowicza (którzy weszli do II tury), dzieliło niespełna 3 punkty procentowe różnicy. Filipiowicz zdobył 37,2, a Nowak-Gąsienica - 34,52 proc. wszystkich głosów.

W głosowaniu 21 kwietnia przewaga  zwycięzcy I tury znacznie wzrosła. Zastępczyni burmistrza Doruli zdobyła 36,84 proc. głosów, a jej konkurent aż 63,13 proc. poparcia.

"Gratuluję zwycięstwa Panu Łukaszowi Filipowiczowi w wyborach na burmistrza miasta Zakopane. Dziękuję za rywalizację i życzę sukcesów w przyszłych przedsięwzięciach" - podsumowała jego konkurentka.

Gratuluję🤝 zwycięstwa Panu Łukaszowi Filipowiczowi w wyborach na burmistrza miasta Zakopane. Dziękuję za rywalizację i życzę sukcesów w przyszłych przedsięwzięciach.

Opublikowany przez Agnieszkę Nowak-Gąsienicą - Kandydatką ną Burmistrzą Zakopanego Niedziela, 21 kwietnia 2024

Podziękowała też za każdy zdobyty głos.

Radości z wygranej nie krył Łukasz Filipowicz, który również podziękował wyborcom na Facebooku.

Kim jest nowy burmistrz Zakopanego?

Nowy burmistrz stolicy Podhala, 36-letni Łukasz Filipowicz został najmłodszym w historii burmistrzem Zakopanego. Jest zakopiańskim przedsiębiorcą z branży turystycznej, rodowitym zakopiańczykiem. Jest żonaty i ma trójkę dzieci. W latach 2014–2018 Filipowicz był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Zakopane.

Filipowicz ukończył Technikum Hotelarskie w Zakopanem i studia na kierunku zarządzania w hotelarstwie w szwajcarskiej szkole Swiss Hotel Management School. Jest absolwentem Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jego celem jest „odpartyjnienie samorządu”. Chce, aby miasto pod Giewontem stało się przyjazne mieszkańcom i turystom. "Mieszkańcy gospodarzami miasta" - mówił w kampanii. Stawia na dobrą komunikację i dialog z mieszkańcami oraz jawność decyzji samorządu.

PiS w odwrocie w Zakopanem?

Wynik głosowania mieszkańców Zakopanego w II turze skomentowała znana olimpijka, snowboardzistka i posłanka PO z Podhala poprzedniej kadencji (w 2023 startowała i zdobyła mandat z Krakowa), Jagna Marczułajtis-Walczak.

"Koniec PiS-u w Zakopanem, coś pięknego" - podsumowała.

Warto dodać, że PiS zdobył w tym roku zaledwie 8 z 21 mandatów w Radzie Miasta Zakopanego (w 2018 roku miało ich 11). Pozostałe przypadły KWW Przyjazne Zakopane (7) i KWW Dla Podhala (6). Nowy burmistrz będzie więc miał 7. swoich radnych i najprawdopodobniej PiS znajdzie się w opozycyjnej mniejszości.

fot. Pixabay, Facebook Łukasz Filipowicz - Kandydat na Burmistrza Zakopanego

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka