wtorek, 5 stycznia 2021 10:56

Kontrowersyjna inwestycja w Libiążu. Miasto nie liczy się z mieszkańcami?

Autor Wiktoria Mitura
Kontrowersyjna inwestycja w Libiążu. Miasto nie liczy się z mieszkańcami?

Kontrowersji wobec utworzenia w Libiążu recyklingu niebezpiecznych odpadów ciąg dalszy. Agnieszka Siuda, radna miasta Libiąż złożyła wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w tej sprawie. Wniosek został jednak odrzucony. Dlaczego problem jest przemilczany przez burmistrza i przewodniczącego rady?

W Libiążu na terenie byłego oddziału Ruchu II Kopalni Węgla Kamiennego „Janina” ma powstać miejsce, w którym odbywać się będzie recykling baterii litowo-jonowych i katalizatorów, z których uzyskiwane będą metale o strategicznym znaczeniu.

Wczoraj pisaliśmy o złożeniu przez burmistrza i Rady Miejskiej Chełmek PROTESTU w sprawie realizacji tej inwestycji. Pismo zostało złożone 29 grudnia, minionego roku. Gmina Chełmek wystosowała również apel do burmistrza Libiąża w tej sprawie. Niestety, gmina do tej pory nie otrzymała żadnej odpowiedzi.

Swojego niezadowolenia z tego projektu nie kryje również przewodnicząca Klubu Niezależni – Agnieszka Siuda, która jest radną Libiąża. W imieniu Klubu pani Siuda złożyła wniosek (30 grudnia 2020 roku) o zwołanie sesji nadzwyczajnej, na której obecny byłby również burmistrz Chełmka. Niestety wniosek został odrzucony, o czym wczoraj radna poinformowała na swoim profilu w mediach społecznościowych. Wniosek nie został nawet odczytany radnym podczas ostatniej sesji.

Przewodnicząca Klubu Niezależni na swoim profilu napisała:

„W dniu dzisiejszym otrzymałam odpowiedź Przewodniczącego Rady o odmowie zwołania sesji nadzwyczajnej. Powołując się na brak podpisów co najmniej ¼ ustawowego składu rady oraz brak porządku obrad wraz z projektami uchwał”.

"Przewodniczący Rady Pan Bogusław Gucik jest członkiem Klubu Nasza Gmina Libiąż 2000 Plus i gdyby zgodnie ze złożonym oświadczeniem chciał nadać bieg temu wnioskowi, mógł przecież wykonać do mnie telefon i przekazać informację, że zmuszony jest wobec braku woli Burmistrza na zwołanie sesji na Jego wniosek dać negatywną odpowiedź, ale biorąc pod uwagę, że naszą wspólną intencją jest zablokowanie tej inwestycji, to możemy wspólnie taki wniosek złożyć, aby działać w imieniu dobra nas wszystkich. Niestety dostałam tylko negatywną odpowiedź, wysłana na dodatek Pocztą Polską, a nie „Gońcem”, jak zawsze ma to miejsce- dlaczego? Kto wie? Może miałam ją dostać jak najpóźniej?"

"I to jest właśnie hipokryzja, o której wspominałam. Pięknie pokazać się opinii i na tym koniec‼ No cóż, na próżno  liczyliśmy, że skoro jako klub złożymy taki wniosek, to Burmistrz ze wzgląd na szacunek do radnych,  ale przede wszystkim, w trosce o zdrowie mieszkańców przyczyni się do złożonego wniosku i zwoła sesję".

Hipokryzja… Udawanie. Z hipokryzją spotykam się niemal codziennie. Wezmę na celownik pierwszy przykład hipokryzji w...

Opublikowany przez Agnieszka Siuda - Radna Miasta Libiąż Poniedziałek, 4 stycznia 2021

Pani Siuda postanowiła również przedstawić mieszkańcom Libiąża swoją wiedzę na temat zakładu produkcyjnego, który ma powstać. Napisała:

"Na zlecenie Inwestora firmy Elemental Strategic Metals Sp. z.o.o. został wykonany raport przez firmę ECO-Projekt z Poznania, który ukazuje skutki dopuszczenia tego zakładu na teren naszej gminy. A mianowicie możemy przeczytać w raporcie, iż:

Rocznie do zakładu będzie dostarczane:

 • 4 000 Mg baterii litowo – jonowych‼️
 • 6 000 Mg katalizatorów samochodowych i przemysłowych, ‼️ w ilości nieprzekraczającej łącznej zdolności produkcyjnej instalacji recyklingu, wynoszącej
 • 10 000 Mg ‼️odpadów rocznie

Wykaz planowanych zbiorników magazynowych:

Zbiorniki na ciecze:

 • kwas siarkowy: 3x 50m3,‼️
 • nadtlenek wodoru: 2x 20m3,
 • kwas solny: 2x 50m3,‼️
 • wodny roztwór hydrazyny: 1x 10m3,
 • DETA: 2x 10m3,
 • kwas octowy: 2x 3 m3,
 • zużyty kwas roztwór kwasu solnego 10%: 4x 100m3,‼️
 • zużyty stężony kwas solny: 4x 15 m3

Zbiorniki na gazy:

 • chlor: 2x4,5 t,
 • wodór: 2x2 t,‼️
 • azot: 2x10 t‼️
 • argon: 2x10 t
 • tlen: 3x10 t

Realizacja, eksploatacja i likwidacja przedsięwzięcia wiązać się będzie z emisją zanieczyszczeń do powietrza, emisją hałasu, emisją odpadów i ścieków. Ich głównym źródłem będą głownie procesy technologiczne oraz wykorzystywane środki transportu- możemy przeczytać w raporcie".

Podczas dzisiejszej sesji poprosiłam Przewodniczącego o możliwość odczytania wniosku, który złożyłam w dniu...

Opublikowany przez Agnieszka Siuda - Radna Miasta Libiąż Środa, 30 grudnia 2020

Należy podkreślić, iż Klub Niezależni, według przewodniczącej, nie dostaje żadnych informacji na temat tej kontrowersyjnej inwestycji. Klub dowiaduje się wszystkiego od mieszkańców, którzy zdobywają informacje na własną rękę.

Co na to wszystko mieszkańcy?

Przedstawiamy kilka komentarzy, które znalazły się pod postem pani Agnieszki Siudy.

Mam nadzieję że ten artykuł otworzy wszystkim mieszkańcom oczy, nie możemy pozwolić na tak niebezpieczną dla nas inwestycję.

Normalnie nóż się w kieszeni otwiera!!! Skandal!!!

Wolałbym aby w tym miejscu powstała elektrownia atomowa-przynajmniej mielibyśmy pewność, że będzie bezpieczniejsza.

Po co nam tu taka fabryka😡😡😡😡

Ot i cała prawda jak liczą się z mieszkańcami.

Kolejna próba nieszanowania mieszkańców.. trzymam kciuki, żeby ta "inwestycja" nie doszła do skutku.

Brawo, ja czekam do piątku. Tez mam kilka pomysłów blokady tej inwestycji.

Tu nie chodzi o ludzi tylko chodzi o pieniądze jakie będzie miał Urząd Miasta z utylizacji.... A Burmistrzowi Chełmka zależy na zdrowiu ludzi... Popieram Burmistrza Chełmka...

To jeszcze nie koniec

Agnieszka Siuda postanowiła nie poddawać się. Dziś złożony zostanie kolejny wniosek Klubu Niezależni o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Przewodniczącej udało się zdobyć potrzebne podpisy. Teraz, wystarczy czekać na dalszy przebieg sprawy, o którym będziemy informować.

"No cóż muszę Wam powiedzieć, iż odpowiadając na negatywną odpowiedź jaką dziś otrzymałam przygotowałam projekt uchwały wraz z porządkiem obrad i zebrałam wystarczającą ilość podpisów do złożenia takiego wniosku. Zatem jutro do Urzędu wpłynie formalny wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Pytanie jakie środki zostaną tym razem użyte, aby do tej sesji nie doszło?"

Czy lekceważenie tej sprawy jest na miejscu? Dlaczego burmistrz Libiąża odrzuca sprzeciw gminy Chełmek, radnych oraz mieszkańców?

Recykling niebezpiecznych odpadów w Libiążu? Gmina Chełmek wyraża stanowcze NIE
Na obszarze Kosówek w Libiążu planowana jest inwestycja, wokół której powstało wiele kontrowersji. Na tym terenie powstać ma zakład recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów. Burmistrz Chełmka nie zgadza się na uruchomienie takiego zakładu, przede wszystkim ze względu na wpływ na ludzi oraz…

Chrzanów - najnowsze informacje