czwartek, 15 lipca 2021 10:49

Korzenna. Ponad 260 zgłoszeń, dotyczących szkód. „Liczba ta na pewno wzrośnie”

Autor Aleksandra Tokarz
Korzenna. Ponad 260 zgłoszeń, dotyczących szkód. „Liczba ta na pewno wzrośnie”

Niedzielna, gwałtowna ulewa, która przetoczyła się nad Sądecczyzną, spowodowała ogromne szkody. Do Urzędu Gminy w Korzennej wpłynęło już 260 zgłoszeń. Dotyczą one głównie infrastruktury drogowo-mostowej i budynków mieszkalnych. – Liczba ta na pewno wzrośnie, ponieważ zgłoszenia wciąż napływają – mówi Beata Semla, Sekretarz Gminy.

Zgłoszenia zostały podzielone na trzy kategorie: infrastruktura drogowo-mostowo, budynki oraz inne. Jak informuje gmina, w tej pierwszej kategorii, według stanu na 13 lipca na godzinę 12, było 127 zgłoszeń obejmujących różnego rodzaju uszkodzenia i zniszczenia dróg gminnych i prywatnych, a także mostów i przepustów. Niektóre z nich mają bardzo poważny charakter. Dopiero po oględzinach specjalistów zapadnie decyzja, czy część przejazdów przez potoki zostanie zamknięta, czy też wprowadzone zostaną inne ograniczenia. – Nie wszystkie miejsca zostały jeszcze zidentyfikowane i oznaczone. Uważna jazda to w tej chwili najlepsze rozwiązanie, by uniknąć niebezpieczeństwa, jakie stwarza uszkodzona nawierzchnia – podkreśla Krzysztof Ogorzałek, zastępca wójta.

Najmocniej, wskutek nawałnic, ucierpiały obiekty mieszkalne – spośród 79 zgłoszeń, aż 75 dotyczy prywatnych domów. Pozostałe to obiekty gospodarcze. Skala szkód jest bardzo różna i obejmuje zarówno niewielkie podtopienia, jak i sytuacje, w których woda wdarła się do wnętrza budynku, niszcząc znajdujące się w środku sprzęty i wyposażenie.

W ramach kategorii „inne” zarejestrowano 55 zgłoszeń. Dominują wśród nich zniszczenia pól uprawnych, posesji prywatnych, zamulenia studni. Wstępne oceny wskazują, że niektórych zalanych upraw nie da się już uratować.

Zinwentaryzowano także zniszczenia w infrastrukturze komunalnej. Żywioł w tym obszarze dotknął szczególnie Korzennej, gdzie pod grubą warstwą mułu znalazł się Orlik, szkolny i przedszkolny plac zabaw, siłownia plenerowa. Wskutek podtopień ucierpiała także SP w Korzennej oraz amfiteatr, przez scenę którego w kulminacyjnym momencie przelewała się woda.

Poważne uszkodzenia są także w Mogilnie. Woda zdewastowała część ogrodzenia stadionu, podtopiła część płyty boiska oraz szatnie. W Posadowej Mogilskiej osunęła się ziemia przy boisku sportowym. Ponadto podtopiony został także stadion w Siedlcach, a w Wojnarowej zamulona zostało poliuretanowe boisko.

- Szacowanie strat odbywać się będzie zapewne co najmniej przez kilka dni. Skala zniszczeń jest na tyle duża, że potrzeba więcej czasu na oględziny i inwentaryzację szkód, a następnie ich szacunkową wycenę. Co gorsza równocześnie trwają procedury administracyjne dotyczące szacowania strat spowodowanych trąbą powietrzną, która siała spustoszenie niespełna trzy tygodnie wcześniej w Koniuszowej - informuje samorząd gminy.

W przypadku infrastruktury komunalnej na miejscu pojawiają się przedstawiciele firm ubezpieczeniowych, którzy oceniać będą wysokość strat niezbędną do ubiegania się przez gminę o odszkodowanie.

inf. UG Korzenna

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka