środa, 26 października 2022 14:52

Kraków: Antyterroryści w Plazie

Autor Tomasz Stępień
Kraków: Antyterroryści w Plazie

W Galerii Plaza, należącej do spółki deweloperskiej STRABAG Real Estate, odbyły się ćwiczenia krakowskich kontrterrorystów. Nieczynny od 2021 roku obiekt był już wcześniej udostępniany w ramach współpracy z podmiotami i organizacjami działającymi na terenie miasta Kraków, a swoją siedzibę miało w nim między innymi Tymczasowe Centrum Pomocy Ukrainie.

W ramach ćwiczeń pracownicy służb specjalnych z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie, czyli jednostki wyspecjalizowanej w zwalczaniu najpoważniejszych zagrożeń dla życia i zdrowia ludzi, doskonalili swoje umiejętności w zakresie taktyki antyterrorystycznej w obiektach wielkopowierzchniowych. Jednym z zadań funkcjonariuszy wyposażonych w specjalistyczny sprzęt było pokonanie zamknięć oraz zasuw w budynku Galerii Plaza, liczącym 60 tys. mkw. powierzchni użytkowej.

– W ostatnich dniach Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Krakowie przeprowadził ćwiczenia w zamkniętym centrum handlowym Plaza. Obejmowały one pokonywanie zamknięć budowlanych z wykorzystaniem strzelby gładkolufowej, hydraulicznych urządzeń wyłomowych oraz piły do cięcia szyb – wyjaśnia mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

To nie pierwsza współpraca STRABAG Real Estate z lokalnymi podmiotami. Po zakupie działki o powierzchni 80 000 mkw. wraz z budynkiem dawnej galerii handlowej Plaza oraz sąsiadującym z nim stawem Dąbskim, wiosną 2022 roku deweloper udostępnił i przystosował, wspólnie ze spółką budowlaną STRABAG, powierzchnię na potrzeby Tymczasowego Centrum Pomocy Ukrainie prowadzonego przez Miejski Ośrodek Społeczny w Krakowie. W obiekcie funkcjonowała także Szafa Dobra dystrybuująca odzież dla potrzebujących oraz organizacja Word Central Kitchen dostarczająca posiłki uchodźcom.

– Inwestycja, która powstanie w miejsce opuszczonej galerii handlowej Plaza, będzie otwarta dla lokalnej społeczności. Zależy nam na tym, by tętniła życiem i przedstawiała wartość społeczną dla użytkowników budynku oraz mieszkańców Krakowa. Stąd też nasza otwartość na współpracę z Miastem i lokalnymi organizacjami, którą mogliśmy do tej pory realizować poprzez udostępnienie należącej do nas nieruchomości – mówi Maja Połubińska, Project Developer, STRABAG Real Estate.

Obecnie w budynku dawnego centrum handlowego Plaza trwają prace przygotowawcze, mające na celu rozpoczęcie rozbiórek, które łącznie potrwają około sześciu miesięcy. W jego miejscu powstanie wielofunkcyjny kompleks składający się z kilku obiektów. Oprócz nich deweloper planuje także realizację strefy relaksu i przebudowę kładki nad stawem, prowadzącej do budynku dawanej galerii, tak aby lokalni mieszkańcy mogli z niej znów korzystać. Projekt znajduje się aktualnie na wczesnym etapie planowania. Deweloper uzyskał już prawomocne pozwolenie na rozbiórkę istniejącej zabudowy.

info i fot: STRABAG Real Estate

Kraków

Kraków - najnowsze informacje