poniedziałek, 30 listopada 2020 14:47

Kraków. Barbórka – w tym roku wirtualnie

Autor Marzena Gitler
Kraków. Barbórka – w tym roku wirtualnie

Pierwszy raz w historii AGH obchody najważniejszego górniczego święta przyjmą formę wirtualną.

Rektor AGH prof. Jerzy Lis oraz władze Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii zapraszają studentów, absolwentów, pracowników oraz wszystkich przyjaciół Akademii do zdalnego udziału w uroczystościach z okazji obchodzonego 4 grudnia Dnia Górnika.

W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną nie odbędą się w tradycyjnej formie wydarzenia towarzyszące obchodom Barbórki. Obchody święta patronki górników od dziesięcioleci przyciągały uwagę między innymi krakowian czy turystów, którzy mogli podziwiać tradycyjny przemarsz orszaku górniczego ulicami Krakowa czy „skok przez skórę”, czyli symboliczne pasowanie na górników studentów I roku.

Program obchodów

Barbórka poprzedzona będzie 61. Konferencją Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego, która zaplanowana jest na 3 grudnia. W ramach 20 sekcji tematycznych zaprezentowane zostaną wyniki prac studentów działających w kołach naukowych pionu górniczego.

Główne obchody święta patronki górników odbędą się 4 grudnia. Rozpocznie je o godz. 9.00 uroczysta msza święta odprawiona w kolegiacie św. Anny (uczestnictwo możliwe z zachowaniem obowiązujących zaleceń związanych z sytuacją epidemiczną).

Głównym punktem uroczystości barbórkowych w AGH będzie uroczyste posiedzenie Senatu AGH, które rozpocznie się o godz. 13.00. Wezmą w nim udział wyłącznie przedstawiciele władz uczelni oraz Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii. Transmisja posiedzenia będzie dostępna na stronach: www.agh.edu.pl, barborka.agh.edu.pl oraz www.wgig.agh.edu.pl.

Zwieńczeniem obchodów będzie wirtualna, interaktywna Biesiada Górnicza.
W spotkaniu online wezmą udział przedstawiciele uczelni, studentów, partnerów WGiG oraz zaprzyjaźnieni z Akademią partnerzy z branży górniczej.

inf. i foto: UMK

Kraków

Kraków - najnowsze informacje