poniedziałek, 19 października 2020 11:02

Kraków. Będzie lepszy dojazd do szpitala w Prokocimiu. 8 firm chce przebudować ul. Kostaneckiego

Autor Marzena Gitler
Kraków. Będzie lepszy dojazd do szpitala w Prokocimiu. 8 firm chce przebudować ul. Kostaneckiego

Osiem ofert wpłynęło w przetargu na przebudowę ul. Kostaneckiego, ogłoszonym przez Zarząd Inwestycji Miejskich. Propozycje będą obecnie analizowane przez komisję przetargową.

Przebudowa ul. Kostaneckiego to pierwszy etap inwestycji drogowych, jakie ZIM będzie realizował w Prokocimiu, w rejonie Szpitala Uniwersyteckiego. Zlecenie, o które ubiega się osiem firm będzie polegać na przebudowie ul. Kostaneckiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Wielicką do skrzyżowania z ulicą Medyczną. Jezdnia będzie poszerzona, zostanie wydzielony środkowy pas ruchu dla karetek pogotowia i komunikacji miejskiej. Przebudowane będą chodniki po obu stronach ulicy, a po stronie zachodniej planuje się budowę ścieżki rowerowej.

II etap inwestycji drogowej w Prokocimiu to rozbudowa ul. Jakubowskiego. Dla tego zadania trwa postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji ZRID. Po uzyskaniu tej decyzji, co planowane jest na ten rok, ogłoszony będzie przetarg na budowę. Tu zakres prac zakłada rozbudowę ulicy Jakubowskiego wraz ze skrzyżowaniem z ulicą Kostaneckiego, w ramach inwestycji powstaną 3 ronda, wybudowane będą chodniki po obu stronach, uporządkowana kwestia parkowania, przebudowane skrzyżowanie z ul. Wielicka wraz z budową lewoskrętu w kierunku centrum, przebudowana i powiększona będzie pętla autobusowa, co pozwoli na przyjęcie większej liczby kursów.

III etap zadania to zapewnienie dojazdu w rejon szpitala od strony południowej. Planowana jest budowa drogi łączącej ul. Jakubowskiego z ul. Kosocicką. W tym przypadku  trwają uzgodnienia dokumentacji projektowej. W ciągu najbliższych miesięcy powinien zostać złożony wniosek o wydanie decyzji ZRID. W ramach tego etapu planuje się budowę drogi jednojezdniowej dwupasowej łączącej ul. Jakubowskiego z ul. Kosocicką o długości około 600 m, budowę chodnika po stronie wschodniej drogi oddzielonego od jezdni pasem zieleni, chodnika po stronie zachodniej na odcinku od ul. Rydygiera do ul. Kosocickiej, a także dwóch rond na skrzyżowaniu z ul. Rydygiera oraz ul. Kosocicką.

Pozwolenie na przebudowę ulicy Kostaneckiego zostało wydane w sierpniu, a projektowanie docelowego układu drogowego w rejonie nowego Szpitala Uniwersytetu Jagiellońskiego w Prokocimiu rozpoczęło się przed rokiem. Za przygotowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie zgód administracyjnych na realizację odpowiada firma ARG Projektowanie Inwestycyjne sp. z o.o.

Łącznie na rozbudowę dróg w rejonie szpitala w Prokocimiu w budżecie miasta i w Wieloletniej Prognozie Finansowej zaplanowano około 45 mln zł.

inf. i foto: UM Kraków

Kraków

Kraków - najnowsze informacje