niedziela, 7 lutego 2021 07:55

W Krakowie będą wysypywać fusy z kawy na chodniki

Autor Tomasz Stępień
W Krakowie będą wysypywać fusy z kawy na chodniki

W Parku Lotników Polskich w Krakowie na oblodzone chodniki będą wysypywane fusy z kawy. To nie żart. Na razie to tylko eksperyment, ale jeśli pomysł się przyjmie i fusów będzie wystarczająco dużo, to kto wie…

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zainspirował się akcją prowadzoną we Lwowie, gdzie doradczyni burmistrza Lwowa Iryna Orszak przekonała swojego szefa do posypywania ośnieżonych chodników fusami z kawy w zastępstwie piasku i soli.  – Podejmiemy się eksperymentalnie użycia fusów z kawy do zimowego utrzymania ścieżek i alejek w jednym z naszych parków w Kraków PL – pisze Zarząd Zieleni Miejskiej. – Prosimy wszystkie krakowskie kawiarnie, jeśli mają ochotę wziąć udział w tym eksperymencie o kontakt z nami - mail lub przez messengera.

Jaki będzie odzew na razie nie wiadomo. We Lwowie, który jest uważany za kawową stolicę Ukrainy, fusów mają pod dostatkiem. – We Lwowie są setki kawiarni - większych i mniejszych sieci. Mieszkańcy Lwowa i goście miasta lubią pić kawę, więc powstaje wiele jej resztek. Są kawiarnie, przez które przechodzi 400 filiżanek kawy dziennie, są ich tysiące i dziesiątki – mówi Andriy Moskal, zastępca burmistrza Lwowa ds. Rozwoju.

Uruchomienie projektu w Krakowie popiera Green Projects. – Zalet takiego rozwiązania jest kilka: wykorzystanie odpadów, poprawa jakości gleby, ochrona psich łap oraz aromat dodający energii spacerowiczom – piszą autorzy bloga. Jednak jeśli ktoś chciałby samodzielnie wykorzystać fusy do tego celu musi pamiętać, że fusy, które pochodzą tylko z automatów mają w sobie wilgoć. Aby sprawdziły się w zastępstwie piasku, należy je wcześniej porządnie wysuszyć. Wtedy będziemy mieć pewność, że powierzchnia chodnika czy ścieżki nie będzie śliska.

Fot: Twitter @tweetsNV

Kraków

Kraków - najnowsze informacje