czwartek, 3 grudnia 2020 15:32

Kraków. Kontrole w centrach handlowych? "Tutaj niezbędny jest dialog" - mówi Marta Drzewiecka z Newbridge Poland

Autor Marzena Gitler
Kraków. Kontrole w centrach handlowych? "Tutaj niezbędny jest dialog" - mówi Marta Drzewiecka z Newbridge Poland

Od zeszłej soboty po ponownym lockdowanie otwarto galerie handlowe. Żeby mogły funkcjonować muszę spełnić szereg warunków, które trudno wyegzekwoać od kupujacych. Tymczasem Policja przeprowadza i zapowiada dalsze kontrole w centrach handlowych. O tym, jak funkcjonuje centrum handlowe Nowe Czyżyny rozmawiamy z Martą Drzewiecką Portfolio Property & Marketing Manager Newbridge Poland, do którego należą Nowe Czyżyny.

Jak przedsiębiorcy i właściciele poradzili sobie z pandemią?

-Już dziś widzimy, że rynek retail ze skutkami pandemii koronawirusa będzie musiał  zmagać się długofalowo, nie tylko przez najbliższe miesiące, ale zapewne i lata. Mamy za sobą dwa lockdowny centrów handlowych, z czego ostatni szczególnie mocno uderzył w całą branżę. Jak szacuje Polska Rada Centrów Handlowych, listopadowe ograniczenie w handlu przyniosło na rynku straty rzędu nawet 8 mld zł. W tej trudnej sytuacji, zarówno my jako właściciele centrów handlowych, jak i nasi najemcy, próbujemy się odnaleźć  i pracować nad tym, aby znów odrobić to, co utraciliśmy. Z informacji, jakie płyną ze strony najemców wynika jasno, że pomoc ze strony rządu jest dziś niewystarczająca i nie każdy ma możliwość, aby z niej skorzystać. W trudnej sytuacji są np. właściciele restauracji, którzy już 2 miesiąc z rzędu mogą prowadzić sprzedaż wyłącznie na wynos i z dowozem. Niestety także właściciele centrów handlowych nie doczekali się żadnej pomocy ze strony rządu. Koszty, jakie ponosi dziś cała branża są ogromne.

Jak będzie funkcjonować centrum w okresie przedświątecznym?

-Nowe Czyżyny w Krakowie przez najbliższy czas działać będzie w najwyższym reżimie sanitarnym. Oznacza to, że zarówno na terenie galerii obowiązywać będą bezpieczne limity osób mogących przebywać tu jednocześnie, jak również w sklepach. W przypadku centrum handlowego jednocześnie maksymalnie do niego wejdzie 2315 osób. Jest to jednak limit, który rzadko jest osiągany, jeśli w ogóle. W sklepach o limicie decyduje powierzchnia lokalu. Oczywiście zakupy odbywają się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza dotyczących dystansu społecznego, zasłaniania nosa i ust czy dezynfekcji rąk. Tutaj już od wielu miesięcy jesteśmy przygotowani do w pełni bezpiecznej obsługi kupujących. Część sklepów na okres zakupów przedświątecznych dodatkowo wydłuży godziny otwarcia, np. KFC działać będzie do godz. 22:00, podobnie Toto Hair Company.

Czy jest możliwe kontrolowanie przestrzegania obostrzeń, zwłaszcza limitów?

-W Nowych Czyżynach nad tym, ile osób przebywa na terenie obiektu czuwa nowoczesny system zliczający, który rejestruje każde wejście do centrum handlowego. Daje on nam znać, kiedy zbliżamy się do maksimum. Pozwala to w porę reagować i np. kontrolować ruch przy wejściach. Także nasi najemcy do obecnej sytuacji są doskonale przygotowani. Klienci w witrynach znajdują informacje o tym, ile osób może wejść. Tej liczby pilnują pracownicy sklepów lub sklepowa ochrona. Oczywiście wymaga to również wyrozumiałości ze strony klientów. Priorytetem jest jednak bezpieczeństwo. Co do zasady DDM, to nad jej przestrzeganiem czuwa nasza ochrona. Jednocześnie także widzimy bardzo dużą dyscyplinę wśród samych klientów i zrozumienie dla obecnej sytuacji. Kupujący wiedzą, że aby się mogły udać ich zakupy, trzeba się zastosować do reguł.

Czy obawiają się Państwo kontroli policyjnych, które są zapowiadane? Czy uważają Państwo, że policyjne kontrole są w ogóle możliwe do przeprowadzenia w takim obiekcie, gdzie są dziesiątki sklepów i wiele wejść i wyjść.

-Branża od dawna sama apelowała do rządzących o wsparcie zwłaszcza w sytuacjach, kiedy np. klient odmawia zasłaniania ust i nosa. Mamy już normy prawne, dające podstawę do tego, aby wymagać przestrzegania tej zasady. Obecność służb jest więc naturalną konsekwencją. Rozumiemy zaniepokojenie władz wynikające z otwarcia galerii i jesteśmy gotowi na współpracę. Ponadto jesteśmy doskonale przygotowani na obecną sytuacje, co nie rodzi obaw. Czy takie kontrole są możliwe? Jako właściciele obiektów handlowych musimy jednak wiedzieć, jak one miałby wyglądać, jaki jest pomysł służb. Myślę, że tutaj niezbędny jest dialog pomiędzy przedstawicielami rynku, doskonale znającymi ekosystem centrum handlowego, a policją.

Dziękuję za rozmowę.

zobacz też:

To pewne! Będzie dodatkowa niedziela handlowa
Niedziela 6 grudnia będzie dniem, w którym zakaz handlu nie będzie obowiązywał. Senat zgodził się, by w Mikołajki sklepy były otwarte. Uchwałę o przyjęcie ustawy bez poprawek poparło 86 senatorów. Ośmiu było przeciwko, trzech wstrzymało się od głosu. Dodatkowa handlowa niedziela ma pomóc przedsięb…
Nie tylko stoki narciarskie. Na Sądecczyźnie policjanci kontrolują także galerie handlowe
Sądeccy policjanci rozpoczęli kontrole dużych placówek handlowo-usługowych. W trakcie tych działań sprawdzają m.in. czy klienci sklepów, pracownicy oraz osoby zarządzające obiektami, stosują się do aktualnych obostrzeń i obowiązujących zasad sanitarnych. -W związku z ponownym otwarciem galerii hand…
Kraków. Policja zapowiada kontrole w galeriach handlowych
2 grudnia na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbył się briefing prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Romana Kustera oraz Dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie Jarosława Foremnego.
koronawirus najnowsze informacje
Kraków

Kraków - najnowsze informacje